$
כלכלה ומדיניות

מכה לארדואן: האופוזיציה ניצחה שוב בבחירות באיסטנבול

בבחירות החוזרות באיסטנבול גברה האופוזיציה פעם נוספת על מפלגתו של ארדואן, בדרך למהפך בעיר אחרי 25 שנה. ארדואן, שכבר איבד את אנקרה, הפסיד את איסטנבול בבחירות שנחשבו למשאל עם על הנהגתו

ynet 20:4723.06.19

המפלגה האיסלאמיסטית של נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן הפסידה הערב (יום א') בבחירות החוזרות לראשות העיר איסטנבול. מדובר במכה לנשיא טורקיה, בבחירות מקומיות שנחשבו למשאל עם על דרכו בצל המשבר הכלכלי.

 

לפי ספירת 95% מהקולות אקרם איממולו, ממפלגת העם הרפובליקנית CHP, קיבל בבחירות החוזרות 53.6% מהקולות לעומת 45.4% לבינאלי יילדירים - המועמד של מפלגת הצדק והפיתוח וראש הממשלה לשעבר.

  

נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן צילום: בלומברג

יילדירים בירך את מועמד האופוזיציה על ניצחונו, ואמר שהוא מקווה שהוא ישרת היטב את תושבי העיר. ראש העיר הנבחר אמר שמדובר ב"התחלה חדשה" עבור העיר. איממולו אמר שהוא מוכן לעבוד "בהרמוניה" עם הנשיא ארדואן לטובת תושבי איסטנבול.

 

בסוף מרץ ניצח איממולו את יילדירים בפער קטן של 15 אלף קולות. מפלגת השלטון של ארדואן טענה לאי סדרים בספירת הקולות, ובחודש שעבר הורתה ועדת הבחירות בטורקיה לערוך בחירות חוזרות. באופוזיציה אמרו אז שמדובר בהתנהלות דיקטטורית. "לנצח את מפלגת הצדק והפיתוח זה לא חוקי", אמרה האופוזיציה.

  

ההפסד באיסטנבול הוא מכה סמלית קשה לארדואן, שהיה ראש העיר מ-1994 עד 1998. מפלגתו שלטה באיסטנבול ב-25 השנים האחרונות, ובעבר אמר ארדואן שניצחון בעיר זהה לניצחון בטורקיה כולה. בבחירות המקומיות בסוף מרץ זכתה המפלגה האיסלאמיסטית ב-51% מההצבעות ברחבי טורקיה, אך הפסידה באיסטנבול וגם בבירה אנקרה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x