$
כלכלה ומדיניות

דיווח: בבית הלבן בדקו אפשרות לקצץ בסמכויותיו של פאוול

לפי בלומברג, נבדקה האפשרות האם ניתן להדיח את פאוול מסמכויותיו כיו"ר הבנק המרכזי ולהותיר בידיו רק את סמכותו כמושל; בחודשים האחרונים מביע טראמפ אי שביעות רצון גלויה ממדיניות הריבית תוך רצון שהפד יוריד אותה; הנשיא: "בוא נראה מה הוא יעשה"

שירות כלכליסט 19:0618.06.19

הבית הלבן בדק בחודש פברואר את האפשרות חסרת התקדים לקצץ בסמכויותיו של יו"ר הפד ג'רום פאוול, כך לפי דיווח המתפרסם היום (ג') בסוכנות הידיעות בלומברג. הנשיא דונלד טראמפ היה אמנם זה שמינה את פאוול לתפקידו, אך מאז ביטא חוסר שביעות רצון מתפקודו בכל הנוגע למתווה הריבית, והביע רצון עז שפאוול יוריד אותה כאמצעי להגברת הצמיחה הכלכלית. כיום עומדת הריבית בארה"ב על רמה של 2.25% עד 2.5%, ומחר צפויה להתפרסם החלטת הפד בעניין. לאחר פרסום הדיווח נשאל טראמפ על ידי כתבים בעניין סמכויותיו של פאוול וענה: "בוא נראה מה הוא יעשה"

 

 

 

לפי הדיווח, משרד היועץ המשפטי של הבית הלבן ביצע בדיקה האם ניתן להדיח את פאוול מסמכויותיו כיו"ר הבנק המרכזי ולהותיר בידיו רק את סמכותו כמושל. זאת לאחר שכחודשיים לפני כן הנשיא טראמפ העלה את האפשרות לפטר את פאוול. בבלומברג מסרו כי תוצאות הבדיקה אינן ידועות להם, וגם לא ברור עד כמה טראמפ היה מעורב בהליך.

 

במהלך החודשים האחרונים התבטא טראמפ בחריפות נגד פאוול ומדיניות הפד, ובין היתר אמר כי "הפד השתגע" וכי הוא עצמו נותר "תקוע" פאוול. כן אמר שהבנק המרכזי הוא הבעיה המרכזית של הכלכלה האמריקאית.

 

בתוך כך יו"ר המועצה הכלכלית הלאומית, לארי קודלוב, מסר כי טראמפ אינו שוקל כעת להדיח את פאוול למרות הביקורת המתמשכת עליו. הוא סירב לאשר או להכחיש את הדיווח בבלומברג אך אמר כי הוא כבר לא רלוונטי.  

טראמפ ופאוול. ראש בראש טראמפ ופאוול. ראש בראש צילומים: TNS ,AP

 

 

הפד העלה את הריבית ארבע פעמים בשנה שעברה, אולם הצפי הוא שיוריד אותה שלוש פעמים עד סוף 2019. פאוול אף אמר בנאום שנשא בשיקגו בראשית החודש כי לא יהסס "לסייע" אם ההתפתחויות האחרונות כמו מלחמת הסחר, יפגעו בכלכלת ארה"ב. ובכך רמז למשקיעים על הורדת ריבית אפשרית. עם זאת, לא נכנע ללחץ של טראמפ והותיר את ריבית בחודש שעבר על רמתה הנוכחית. הצפי הוא שגם לאחר פגישתו היום לא יבוצע שינוי בשיעור הריבית.

 

בכל מקרה, לא ברור מה תשיג פגיעה אפשרית בסמכויותיו של פאוול. לפי CNBC, על העלאות הריבית בתקופתו אושרו בתמיכה רחבה של חברי ועדת השוק הפתוח של הפד. מהלך שכזה יהיה חייב לעבור אישור של הסנאט.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x