כלכלה ומדיניות

טראמפ התפאר בהישג, אבל במקסיקו לא שמעו על ההתחייבות לרכוש תוצרת חקלאית אמריקאית

נשיא ארה"ב טען כי כחלק מההסכם עם מקסיקו שמנע את העלאת המכסים התחייבה המדינה "להתחיל מיד ברכישת כמויות גדולות של מוצרים מהחקלאים הפטריוטים שלנו". הבעיה: במקסיקו טוענים שלא קיים הסכם בעניין זה

בלומברג 09:3109.06.19

הנשיא דונלד טראמפ התפאר בהתחייבות של מקסיקו להאיץ את הרכישה של מוצרים חקלאיים מארה"ב - זאת, כחלק מההסכם שהושג ביום שישי לצמצום ההגירה הבלתי חוקית בין המדינות, הסכם שמנע את העלאת המכסים על מקסיקו. אלא שכעת מתברר כי לפחות לגבי החלק הזה בהסכם לא ממש הושגה הסכמה, ושלושה פקידים בכירים בממשל המקסיקני אמרו ל"בלומברג" כי אינם מודעים להסכם בעניין זה.

 

 

 

טראמפ מיהר לצייץ אתמול ולהודיע ל-61 מיליון העוקבים שלו כי "מקסיקו הסכימה להתחיל מיד ברכישת כמויות גדולות של מוצרים חקלאיים מהחקלאים הפטריוטים הגדולים שלנו".

 

 

 

 

 

אבל ההודעה שפורסמה בסוף השבוע על ידי מחלקת המדינה - ההצהרה המשותפת בין ארה"ב למקסיקו - לא הזכירה את הסחר החקלאי כחלק מההסכם.

 

מחלקת המדינה לא מסרו תגובה בעניין זה, וכך גם הבית הלבן שסירב להגיב או לספק ראיה כלשהי שתגבה את הציוץ של טראמפ. גם דוברי משרד החוץ המקסיקני סירבו להגיב.

 

 

דגלי מקסיקו וארה"ב דגלי מקסיקו וארה"ב צילום: רויטרס

 

 

הנשיא אנדרס מנואל לופז אוברדור אמר בהפגנה בטיחואנה ליד גבול ארה"ב כי מקסיקו צריכה לחגוג את "העסקה החשובה" עם ארה"ב שהסירה את האיום של העלאת המכסים. בנאומו הוא לא הזכיר התחייבות כלשהי לרכישת מוצרים חקלאיים אמריקאים.

 

אם המכסים היו מועלים "זה היה גורם נזק משמעותי לשתי הכלכלות", אמר. "הייצוא המקסיקני היה נפגע מאוד, והיינו נתונים במצב קשה".

 

מקסיקו היא כבר לקוח גדול של סחורות חקלאיות שמקורן בארה"ב, ורוכשת ממנה תירס, סויה, בשר חזיר ומוצרי חלב.

 

ואולם, הגדלת הרכישות של מקסיקו מארה"ב לא נדונה במהלך שלושת ימי השיחות בוושינגטון שהובילה עד להסכם ביום שישי, אמרו שלושת הבכירים בממשל המקסיקני, שבחרו להישאר בעילום שם.

 

למקסיקו אין קונגלומרט חקלאי הנמצא בבעלות המדינה ויכול לקנות מחקלאים אמריקאים מוצרי מזון או לטפל בהפצתם.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x