$
כלכלה ומדיניות

טראמפ ומלניה הגיעו לביקור בארמון בקינגהאם

ביקורו של נשיא ארה"ב בממלכה נפתח בשערורייה: שניות לפני הנחיתה צייץ שסאדיק חאן, ראש העיר המוסלמי של לונדון שהתנגד לבואו, הוא "לוזר שמזכיר את ראש העיר הסתום של ניו יורק". בצהריים הגיע טראמפ לארמון בקינגהאם ונפגש עם המלכה. מפגינים נגדו כבר מנפחים את הבלון הענקי "בייבי טראמפ"

ynet 15:1203.06.19
נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ נחת לפני הצהריים (יום ב') בלונדון לביקור ממלכתי בן שלושה ימים בבריטניה, כשברקע הביקורת החריפה – ויש שיאמרו אף משפילה – שמתח על ראש הממשלה היוצאת תרזה מיי וההתערבות החריגה שלו בימים האחרונים בענייניה הפוליטיים הפנימיים של הממלכה. מיד עם הגיעו עורר טראמפ שערורייה חדשה, כשפרסם ציוץ משתלח נגד ראש העיר לונדון סאדיק חאן, משום שזה מתח ביקורת על החלטתה של ממשלת בריטניה לכבד את טראמפ בביקור ממלכתי.

 

"סאדיק חאן, שעשה עבודה איומה כראש העיר לונדון, נהג בטיפשות כשדיבר באופן דוחה על נשיא ארה"ב, בעלת הברית החשובה ביותר של בריטניה", צייץ טראמפ בטוויטר ממש לפני הנחיתה בשדה התעופה סטנסטד הסמוך ללונדון. "הוא לוזר מוחלט שצריך להתמקד בפשע בלונדון, לא בי. חאן מזכיר לי מאוד את ראש העיר הסתום וחדל האישים של ניו יורק, דה בלזיו, שגם הוא עשה עבודה נוראית – רק חצי ממנו. בכל מקרה, אני מצפה להיות ידיד גדול של בריטניה, ומצפה מאוד לביקור שלי. נוחתים עכשיו!".

 

סאדיק חאן הוא ראש העיר המוסלמי הראשון בתולדות לונדון. אתמול השווה את טראמפ לפאשיסטים מהמאה ה-20 ואמר שארה"ב אינה צריכה לפרוש בפניו שטיח אדום.

 

טראמפ ורעייתו מלניה פתחו בצהריים את הביקור בקבלת פנים בארמון בקינגהאם, שם פגשו את המלכה אליזבת ואת הנסיך צ'רלס ורעייתו קמילה. בהמשך ישתו תה עם הנסיך ואשתו. בערב תיערך לכבוד טראמפ סעודה חגיגית בארמון המלכה. מחר ייפגש הנשיא האמריקני עם ראש הממשלה מיי, שביום שישי תגיש באופן רשמי את התפטרותה, וביום רביעי ישתתף בטקסים במלאות 75 שנה לפלישה לנורמנדי, ואז ימשיך לאירלנד ולצרפת.

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ מלכת אנגליה אליזבת ומלניה טראמפ נשיא ארה"ב דונלד טראמפ מלכת אנגליה אליזבת ומלניה טראמפ צילום: רויטרס

 

את ביקורו בבריטניה צפוי טראמפ לנצל גם כדי ללחוץ על לונדון לנקוט עמדה נוקשה יותר נגד ענקית הטכנולוגיה הסינית וואווי. ממשל טראמפ קרא בחודשים האחרונים לבעלות הברית של ארה"ב שלא להשתמש בטכנולוגיית G5 ובציוד של וואווי בשל החשש שהדבר יאפשר לסין לרגל אחריהן ולדלות מידע רגיש.

 

עצות לברקזיט ובחישה בבחירות

 

טראמפ עורר ביומיים האחרונים כעס בבריטניה, אחרי שורה של הצהרות שנתפשו כהתערבות בוטה שלו בענייניה הפנימיים. בשבת, בצעד לא דיפלומטי, הביע תמיכה בבוריס ג'ונסון בריצתו לראשות הממשלה, ואתמול בריאיון שהתפרסם ב"טיימס" הלונדוני קרא לבריטניה שלא להיכנע לדרישות האיחוד האירופי במשא ומתן על תנאי הפרישה שלה ממנו – ולעזוב את השיחות איתו אם בריסל לא תוותר. הוא אמר כי בריטניה חייבת לעזוב את האיחוד עוד השנה, וכי ברגע שתעשה זאת – הוא יפעל לגבש הסכם סחר איתה.

טראמפ עם מלכת אנגליה טראמפ עם מלכת אנגליה צילום: גטי אימג'ס

 

בריאיון גם קרא טראמפ לראש הממשלה הבא לשלוח לשיחות עם האיחוד האירופי את נייג'ל פרג', יושב ראש "מפלגת הברקזיט" ומי שנחשב למנהיג המחנה התומך בביצוע הברקזיט מבלי להגיע להסכמה עם האיחוד על תנאי הפרישה: "אני אוהב את נייג'ל מאוד", אמר על הפוליטיקאי שנחשב בעיני רבים לפופוליסט. "יש לו הרבה מה להציע – הוא אדם חכם". כבר בביקור הקודם שלו בממלכה, ביולי אשתקד, הדהים טראמפ את הממסד הפוליטי שם כשתקף את מיי על האופן שבו היא מנהלת את המשא ומתן עם האיחוד האירופי והאשים אותה בחולשה מול בריסל. הוא שיבח אז את ג'ונסון, ואמר כי הוא יכול להיות ראש ממשלה נהדר.

 

יושב ראש מפלגת הלייבור שבאופוזיציה, ג'רמי קורבין, תקף אתמול את טראמפ על ההתבטאויות שלו בנוגע לפוליטיקה הבריטית, ואמר: "ניסיונו של הנשיא טראמפ להחליט מי יהיה ראש הממשלה הבא של בריטניה הוא התערבות לחלוטין בלתי מתקבלת על הדעת בדמוקרטיה של ארצנו". קורבין דחה את ההזמנה להשתתף בארוחת הערב החגיגית שתיערך היום לכבוד טראמפ בארמון.

 

לקראת בואו של טראמפ התעוררה סערה קטנה, כשנטען כי כינה את מייגן מרקל, רעייתו של הנסיך הבריטי הארי, "דוחה" משום שמתחה עליו ביקורת. כבר אתמול הכחיש טראמפ בטוויטר שהשתמש במילה הזו: "מעולם לא כיניתי את מייגן מרקל 'דוחה'. תקשורת הפייק ניוז המציאה את זה". לפני המראתו ללונדון, כשנשאל על כך שוב על-ידי כתבים, טען בקולו: "לא אמרתי שום דבר שלילי".

 

אף שלבריטניה וארה"ב יש מערכת יחסים הדוקה, רבים בממלכה רואים באור שלילי את טראמפ ואת סגנונו, וגם הפעם צפויות להתקיים הפגנות מחאה נגדו במהלך ביקורו. הפעילים נגד טראמפ צפויים להשתמש שוב בבלון ה"בייבי טראמפ" הענקי בדמותו, שאותו הפריחו כבר בביקורו הקודם, אשתקד, ושמציג אותו כתינוק מגודל. הם מבטיחים שהמפגן שלהם במרכז לונדון יהיה "קרנבל של התנגדות".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x