$
כלכלה ומדיניות

מקסיקו חתכה ב־50% את תקציב הטיפול בהגירה

הצמצום בהוצאות הוא תוצאה של מדיניות ההידוק התקציבי שהנהיג הנשיא, ומגיע בתקופה בה מקסיקו הפכה נתיב מעבר למהגרים לארה"ב; כעת הפך הקיצוץ לסוגיה דיפלומטית בעקבות האיום של טראמפ להעלות את מסי היבוא על היצוא המקסיקני, עד שתפחת ההגירה

בלומברג 17:2401.06.19
הסוכנות המקסיקנית האחראית לטיפול במהגרים לא חוקיים צמצמה את הוצאותיה ביותר מחצי ברבעון הראשון של 2019, לעומת התקופה המקבילה אשתקד. הצמצום בהוצאות הוא תוצאה של מדיניות ההידוק התקציבי שהנהיג נשיא מקסיקו אנדרס מנואל לופס אוברדור מאז שנכנס לתפקידו בשלהי 2018. "הסוכנות הלאומית להגירה", או בקיצור INM, הוציא 16 מיליון דולר בין ינואר למרץ השנה, לעומת 38 מיליון דולר בשנה שעברה - כך לפי נתונים של משרד האוצר המקסיקני.

 

 

 

הקיצוץ בתקציב הסוכנות מגיע בתקופה בה מקסיקו הפכה נתיב מעבר למהגרים שמגיעים ממדינות מרכז אמריקה כמו גוואטמלה, הונדורס ואל־סלבדור, אל ארה"ב.

 

מעצר מהגרים בגבול מקסיקו-ארה"ב מעצר מהגרים בגבול מקסיקו-ארה"ב צילום: איי אף פי

 

 

ההגירה של מקסיקנים לארה"ב דווקא נמצאת בירידה עקבית מאז תחילת העשור. כעת הפך הקיצוץ בתקציב הסוכנות לסוגיה דיפלומטית בעקבות האיום של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ להעלות את מסי היבוא על היצוא המקסיקני לארה"ב ב־5% בכל חודש, עד שתפחת ההגירה לארה"ב מהגבול הדרומי. רודלפו קרוס פיניירו, מנהל המחלקה ללימודי אוכלוסייה באוניברסיטת טיחואנה, אמר לבלומברג כי INM זקוקה ליותר תקציב כדי לפעול כראוי. "עם צעדי הצנע החדשים, מקסיקו לא שמה את בעיית ההגירה בפרופורציות הנכונות", הוא אמר. "הטיפול בהגירה דורש תקציב גדול יותר כדי לעשות מהפכה מהקצה אל הקצה במערכת, שכיום פשוט לא מתאימה לממדי ההגירה ממרכז אמריקה אל מקסיקו וארה"ב".

 

עם זאת, למרות הירידה בתקציב מספר המעצרים של מהגרים בלתי חוקיים במקסיקו עלה. נתונים ראשוניים מצביעים על זינוק של 79% במעצרים שביצעה INM באפריל ומאי, לעומת החודשים המקבילים אשתקד. מהסוכנות נמסר כי מספר המעצרים עלה בתקופה זו פשוט משום שמספר המהגרים עלה בחדות, במיוחד מהונדורס. הנשיא לופס אוברדור הבטיח בדצמבר להגדיל את מספר הוויזות ההומניטריות שממשלת מקסיקו מעניקה למהגרים. הצהרה זו היא אחת הסיבות שמציינים מהגרים לבחירתם לעבור למקסיקו.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x