$
כלכלה ומדיניות

נכנסו לתוקף המכסים הסיניים על סחורות אמריקאיות בשווי 60 מיליארד דולר

המכסים בגובה של 25% נכנסו לתוקף בחצות שעון בייג'ינג, והם תגובה על החלטת ארה"ב מלפני שבועיים להכפיל את שיעור המכס על סחורות סיניות בשווי 200 מיליארד דולר. מחר בעשר בבוקר תפרסם סין מסמך מיוחד בנוגע למדיניות הסחר שלה עם ארה"ב

שירות כלכליסט 11:4001.06.19
אמש בחצות, שעון בייג'ינג, נכנסו לתוקף המכסים החדשים בגובה 25% שהטילו הסינים על יבוא אמריקאי בשווי 60 מיליארד דולר. המכסים הללו הם תגובה להחלטת ארה"ב מלפני כשבועיים להכפיל את שיעור המכס על סחורות סיניות בשווי 200 מיליארד דולר. עד כה סין הטילה מכסים של בין 5%-10% על 5,140 מוצרים מהיובאים מארה"ב. המכסים החדשים שנכנסו לתוקף - בשיעור של 25% - חלים על יותר מ-2,400 מוצרים המיובאים מארה"ב.  

 

במקביל, אתמול הודיעה הממשלה הסינית על כוונתה ליצור רשימה שחורה של חברות זרות ואנשים שלטענתה פוגעים באינטרסים של המדינה. ממשרד המסחר הסיני נמסר כי הוחלט ליצור רשימה של "נכסים לא רצויים" וזאת כתגובה ל"צעדים חד צדדיים ומדיניות פרוטקציוניזם במסחר".

 

"בשלב זה ההתפתחות הכלכלית העולמית לוקה באי ודאות והגורמים הלא יציבים מתגברים", מסר בהצהרה דובר משרד המסחר, גאו פנג. "צעדים חד צדדיים ופרוטקציוניזם רק הולכים ומתגברים. מערכת המסחר הבינלאומית עומדת בפני מספר אתגרים, ופעילות הכלכלה והמסחר הבינלאומית מושפעת לשלילה". עוד הוסיף כי סין תחרים כל ישות, ארגון או אנשים שעלולים לגרום "לנזק משמעותי" לחברות סיניות, וכן ארגונים שמציבים איום פוטנציאלי לביטחון הלאומי של סין.

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ונשיא סין שי ג'ינפינג נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ונשיא סין שי ג'ינפינג צילום: AP

 

 

עם זאת, לפי הכלכלנים, להעלאת המכסים על יבוא אמריקאי לא צפויה להיות השפעה משמעותית על הצמיחה הכלכלית של ארה"ב. אחת הסיבות לכך היא שהיבוא הסיני מארה"ב הסתכם בשנה שעברה ב-120 מיליארד דולר בלבד. לפי ההערכות הצעדים הללו של הממשלה הסינית יובילו במקרה הגרוע ביותר לגילוח של 0.1% מהתמ"ג האמריקאי.

 

המועצה העסקית של ארה"ב וסין הזהירה כי הייצוא לסין מארה"ב נפל בשנה שעברה בסביבות 7% בגלל מלחמת הסחר. במקביל, דו"ח נפרד של פרויקט ההשקעות סין-ארה"ב (US-China Investment Project) מצא שההשקעות הסיניות בארה"ב צנחו ב-60% ב-2018, בין השאר בשל האקלים הפוליטי העוין.

 

אולם, הצעדים הסינים לא בהרכח יסתכמו רק בהעלאת מכסים. השבוע הזהירו הסינים כי הם שוקלים להגביל את יצוא המתכות הנדירות המשמשות בייצור מכשירים אלקטרונים לארה"ב.

 

המכסים הסיניים מגיעים כאמור בתגובה למהלך דומה שיזם נשיא ארה"ב דונלד טראמפ באמצע מאי, אז טען כי זו חובה לאומית להגן על רשתות המחשוב האמריקאיות מ"סוכנים זרים". בעקבות זאת, הוסיף הבית הלבן את ענקית הטלקום הסינית וואווי לרשימה השחורה של חברות שאסור לחברות אמריקאיות לעשות איתן עסקים. הטענה האמריקאית היא שהממשלה הסינית משתמשת בקשריה עם וואווי כדי לרגל אחר חברות וממשלות מערביות. בוואווי מכחישים את ההאשמות.

 

עד כה, ארה"ב הטילה מכסים על סחורה סינית בשווי 250 מיליארד דולר, בטענה כי סין אימצה נהלי מסחר לא הוגנים. הממשלה הסינית השיתה בתגובה מכסים גבוהים יותר על סחורה אמריקאית בשווי 110 מיליארד דולר, בטענה כי ארה"ב פצחה ב"מלחמת הסחר הגדולה ביותר בהיסטוריה הכלכלית". בין המוצרים שעליהם הושתו המכסים הגבוהים יותר נמנים מוצרי בשר, אלכוהול, שמנים, פירות ומזון קפוא כמו שעועית, תירס ותרד.

 

סין תפרסם מסמך מדיניות מיוחד

 

בתוך כך, סין הודיעה היום (שבת) כי תחשוף את עמדתה בנוגע לשיחות הסחר עם ארה"ב במסמך מיוחד, ואף תקיים מסיבת עיתונאים יוצאת דופן בנושא מחר (א'), כך על פי הודעה רשמית שהתפרסמה שעות ספורות לאחר שהעלתה את המכסים על סחורות אמריקאיות.

 

המסמך יפורסם מחר בשעה עשר בבוקר, ולאחר מכן סגן שר המסחר וונג שאוון יענה על שאלות העיתונאים, כך לפי ההצהרה שפרסם משרד המועצה הלאומית למידע.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x