$
כלכלה ומדיניות

ארה"ב מאיימת על סין: יש לכם חודש להשיג הסכם סחר איתנו

לפי בלומברג, הממשל האמריקאי העניק לסין ארכה להשגת הסכם, ולא - יוטלו מכסים על כל הסחורות שהיא מייבאת לארה"ב; עם זאת, בפומבי הצדדים מפגינים נכונות להמשיך את המו"מ

שירות כלכליסט 09:3611.05.19

הממשל האמריקאי הודיע לסין שיש לה חודש להגיע להסכם בנודע לסוגיות הסחר או שיוטלו מכסים על כל הסחורות שהיא מייבאת לארה"ב, כך מדווחת  סוכנות הידיעות בלומברג. זאת למרות שהצדדים מנסים למנוע קריסה של המו"מ לנוכח המבוי הסתום השורר בו. לפי הדיווח, האיום הושמע אמש (ו'), שעות לאחר שטראמפ העלה את המכסים על סחורות סיניות בסך 200 מיליארד דולר, וזאת מ-10% ל-25%. עם זאת, המסחר בוול סטריט ננעל אתמול בעליות לאחר שדווח כי השיחות התנהלו היטב, וטראמפ אף העלה אפשרות שמכסים יוסרו.

 

 

 

בשורת ציוצים שפרסם אתמול טראמפ הוא כתב שהשיחות עם סין היו "כנות ומועילות". לדבריו, "היחסים ביני ובין הנשיא שי נותרו חזקים, והשיחות לגבי העתיד ימשיכו". כרגע אין תוכניות ביחס לסבב השיחות הבא, כך לדברי גורם המקורב לנושא.

 

 

 

 

 

עם זאת, מוקדם יותר, בפגישה עם סגן נשיא שין ליו הי, מסרו הבכירים האמריקאים שהשתתפו בה כי לסין יש שלושה או ארבעה שבועות להגיע להסכם, ולא - יועלו המכסים על סחורות נוספות בסך של 325 מיליארד דולר. האיום הגיע לאחר שבמשך יומיים בהם התנהלו השיחות לא ביצעה סין ויתורים משמעותיים במו"מ. בהמשך לכך הודיע אתמול נציב הסחר של ארה"ב, רוברט לייתייזר, שהממשל יפרסם מחרתיים פרטים על תוכניותו להטיל עוד מכסים על יבוא סיני.

 

בראיון לטלוויזיה הסינית, אמר ליו ששני הצדדים הסכימו להמשיך בשיחות למרות מה שכינה "כמה התנגדויות ומכשולים זמניים", ולקיים בעתיד פגישות בבייג'ינג. הוא דחה את הדברים לפיהם "השיחות התפוצצו" ואמר ש"זה נורמלי שיהיו תקלות במהלך מו"מ. זה בלתי נמנע".

 

עוד הוסיף ליו כי "לטובת האינטרס של העם הסיני, העם האמריקאי ואזרחי העולם, נתמודד עם זה בצורה רציונלית. אבל סין אינה מפחדת, וגם לא העם הסיני. סין צריכה הסכם שיתופי שכולל שוויון וכבוד".

 

בשורת ציוצים שפרסם טראמפ הוא ניסה להצדיק את החלטתו להעלות מכסים, כמו גם לשכנע עסקים ושווקים פיננסיים שהוא לא סוגר את הדלת על העסקה. "אין צורך למהר", אמר הנשיא האמריקאי, שבציוץ אחר הציע תכנית חדשה ונרחבת לשימוש בהכנסות ממכסים כדי לקנות יבולים של איכרים אמריקאים שראו את הייצוא שלהם לסין קורס, ולשלוח אותם למדינות עניות כסיוע. אך ההומור הנשיאותי לא הצליח להסתיר את מה שאנשים המקורבים לדיונים תיארו כמצב רוח עגמומי יותר ויותר ששורר בשיחות בימים האחרונים.

 

 

 

 

 

בשיחה עם תומכי טראמפ אתמול, אמר יועץ הסחר הניצי לשיחות, פיטר נווארו,ששני הצדדים טרם הגיעו להסכם. הוא הכחיש שפעולותיו של ממשל טראמפ מצטברות לכדי "מלחמת סחר", ושארה"ב בעצם מגינה על עצמה מפני סין שאינה מצייתת לנורמות הבינלאומיות.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x