שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
כלכלה ומדיניות

הנפט בדרך לרצף העליות הארוך זה ארבע שנים

מחיר הנפט צפוי לסגור שמונה שבועות רצופים של עליות - הרצף הארוך ביותר מאז מאי 2015. ברקע, הידוק הסנקציות של ארה"ב על איראן וביטול הפטורים על ייצוא נפט איראני לשמונה מדינות. מחיר הנפט עלה מתחילת השנה ב-43% וננעל אתמול על 65 דולר לחבית

שירות כלכליסט 12:1426.04.19
הנפט צפוי לסיים את השבוע בעליות, פרק הזמן של עליות הארוך ביותר מזה קרוב לארבע שנים, על רקע האפשרות של ירידה בהיצע. עם זאת, העליות מתמתנות בעוד המשקיעים ממתינים לתגובת אופ"ק להידוק הסנקציות של ארה"ב על איראן.

 

חוזים עתידיים הנסחרים בניו יורק עלו ב-1.3% מאז תחילת השבוע, וצפויים לרשום שמונה שבועות רצופים של עליות. נפט מסוג WTI לא רשם שמונה שבועות רצופים של עליות מאז מאי 2015. הודעת הבית הלבן מוקדם יותר השבוע כי ארה"ב תבטל את הפטורים מהסנקציות שהעניקה לשמונה מדינות, הובילה לזינוק של 3.6% במחירי הנפט בימים שני ושלישי, אך מאז נמחקו כמחצית מהעליות הללו. נפט מסוג ברנט עלה אתמול (ה') לזמן קצר מעל לרף 75 דולר לחבית, על רקע עצירת משלוחי הנפט באירופה לנוכח תלונות הלקוחות.

מתקן נפט איראני מתקן נפט איראני צילום: רויטרס

 

 

מחיר הנפט עלה מאז תחילת השנה ב-43% בעיקר בשל החלטת המדינות החברות באופ"ק ובנות בריתן, בראשן רוסיה לצמצם תפוקה, ובשל השיבושים לתפוקה בשל המצב בוונצואלה ובלוב. המדיניות של הבית הלבן כלפי איראן מצמצמת אף יותר את ההיצע, אך עדיין לא ברור באיזו מידה סעודיה ויצואניות אחרות יעלו את התפוקה שלהן כפיצוי על הירידה של הנפט האיראני. מסעודיה נמסר השבוע כי אינם רואים צורך לנקוט בפעולה מיידית. "המצב השתנה: רק לפני שישה חודשים היה עודף מלאי, אך עכשיו השוק חושש מהיעדר מלאי", הגיב האווי לי מבנקינג קורפ בסינגפור. "אם סעודיה לא תמלא כראוי את המחסור בתפוקה, המחירים קרוב לוודאי שימשיכו לעלות".

 

נפט מסוג WTI למשלוח ביוני נפל ב-35 סנט למחיר של 64.86 דולר לחבית בבורסת הסחורות בניו יורק. במסחר בלונדון החוזה סגר בירידה של 1% ביום חמישי, אך היה גבוה ב-85 סנט לעומת תחילת השבוע. נפט מסוג ברנט למשלוח ביוני נסחר בירידה של 22 סנט, שהם 0.3% ל-74.13 דולר לחבית במסחר בלונדון. ביום חמישי נסחר החוזה במחיר של 75.60 דולר. זו הפעם הראשונה שנפט מסוג ברנט עולה מעל 75 דולר מאז אוקטובר, זאת לאחר שפולין עצרה את משלוחי הנפט מרוסיה בטענה שהזדהמו מכלורידים. לפי ההערכות כ-1.5 מיליון חביות ביום עלולות להיות בסכנה בשל ההפרעה.

 

קבלו ניוזלטר יומי המסכם את חדשות היום ישירות למייל שלכם. לחצו להרשמה

בטל שלח
    לכל התגובות
    x