$
כלכלה ומדיניות

אפקט מולר: שיעור התמיכה בטראמפ ירד לרמתו הנמוכה השנה

לפי סקר של רויטרס ואיפסוס שנערך בעקבות פרסום דוח התובע המיוחד על ההתערבות הרוסית בבחירות 2016, שיעור התמיכה בנשיא ירד ב-3% מתחילת השבוע - ל-37%; בנוסף, 50% מהמשיבים מסכימים שטראמפ או מישהו מטעמו עבד עם רוסיה בניסיון להשפיע על הבחירות

שירות כלכליסט 12:5620.04.19

שיעור האמריקאים התומכים בנשיא דונלד טראמפ ירד ב-3% לרמתו הנמוכה ביותר מאז תחילת השנה, בעקבות פרסום דוח התובע המיוחד רוברט מולר בנוגע להתערבות הרוסית בבחירות 2016 בארה"ב, כך מראה סקר עדכני של רויטרס ואיפסוס.

 

 

הסקר, שנערך בימים חמישי ושישי, הוא הסקר הכלל ארצי הראשון שמודד את התגובה של הציבור האמריקאי לאחר שמשרד המשפטים פרסם את הדוח בן 448 העמודים של מולר, שמפרט מקרים רבים שבהם טראמפ פעל לשיבוש הליכי החקירה.

 

על פי הסקר, 37% מהבגירים בארה"ב תומכים בביצועיו של טראמפ כנשיא – ירידה לעומת 40% שתמכו בו בסקר דומה שנערך ב-15 באפריל, והמספר הנמוך ביותר מתחילת השנה. זוהי ירידה גם לעומת 43% התמיכה לה זכה טראמפ בסקר שנערך זמן קצר לאחר שהתובע הכללי וויליאם באר פרסם סיכום של הדוח בחודש מרץ.

טראמפ. שיעור התמיכה בו ירד לשפל מאז תחילת השנה טראמפ. שיעור התמיכה בו ירד לשפל מאז תחילת השנה צילום: רויטרס

 

בדוח שלו כתב מולר שחקירתו לא ביססה את החשדות שמסע הבחירות של טראמפ תואם עם הרוסים. עם זאת הוא ציין שהחוקרים מצאו "פעולות רבות שביצע הנשיא שנועדו להשפיע באופן בלתי חוקי על הליכי אכיפת החוק". למרות שאמר שהחליט לא להגיש כתב אישום נגד הנשיא, אמר מולר גם שחקירתו לא מוציאה אותו זכאי.

 

הסקר של רויטרס ואיפסוס נערך באופן מקוון, באנגלית, בכל רחבי ארה"ב. הוא אסף תגובות של 1,005 בגירים, מתוכם 924 שידעו על דוח מולר. מרווח האמינות של הסקר – שהוא מדד לדיוקו - הוא 4% לכאן או לכאן.

 

הסקר מצא גם ש"50% מהאמריקאים מסכימים שטראמפ או מישהו מטעמו עבדו עם רוסיה בניסיון להשפיע על בחירות 2016", וש-58% מסכימים שהנשיא "ניסה לחבל בחקירה לגבי ההשפעה הרוסית על ממשלו". 40% אמרו שלדעתם יש להדיח את טראמפ, בעוד 42% אמרו שאינם חושבים כך.

 

 

התובע המיוחד רוברט מולר. דוח בן 448 עמודים התובע המיוחד רוברט מולר. דוח בן 448 עמודים צילום: גטי אימג'ס

 

 

הבוקר פורסם כי הסנאטורית הדמוקרטית, ומועמדת המפלגה לבחירות אליזבת וורן, קוראת לפתוח בהליכי הדחה נגד הנשיא טראמפ בעקבות ממצאי הדו"ח. לדברי וורן, המדינה לא יכולה להרשות לעצמה להתעלם מפעולות הנשיא לשיבוש החקירה שנחשפו על ידי התובע המיוחד רוברט מולר.

 

"חומרת ההתנהגות הזאת דורשת מנבחרי הציבור בשתי המפלגות לשים בצד שיקולים פוליטיים ולבצע את חובתם החוקתית", כך אמרה הסנאטורית ממסצ'וסטס בשורת ציוצים. "על בית הנבחרים ליזום הליכי הדחה נגד נשיא ארה"ב".

 

כמו כן, אתמול דווח כי הדמוקרטים בקונגרס תובעים לחשוף את הדו"ח המלא של התובע המיוחד רוברט מולר. הדו"ח בן 448 העמודים פורסם שלשום - אך עבר עריכה כדי למנוע פרסום "מידע רגיש". יו"ר הוועדה המשפטית של בית הנבחרים, הדמוקרט ג'רלד נדלר, הוציא צו המורה למשרד המשפטים להגיש בפניו את הדו"ח המלא של מולר - עד 1 במאי.

 

 

אליזבת וורן אליזבת וורן צילום: איי אף פי
בטל שלח
    לכל התגובות
    x