$
כלכלה ומדיניות

הדמוקרטים בבית הנבחרים: לפרסם את דו"ח מולר המלא

הדו"ח בן 448 העמודים, שמייחס לטראמפ ניסיון להשתלט על חקירת המעורבות של רוסיה בבחירות 2016 - עבר עריכה כדי למנוע פרסום "מידע רגיש"; יו"ר הוועדה המשפטית של בית הנבחרים, הדמוקרט ג'רלד נדלר, הוציא צו המורה למשרד המשפטים להגיש בפניו את הגרסה המלאה

שירות כלכליסט 18:0719.04.19

הדמוקרטים בקונגרס תובעים לחשוף את הדו"ח המלא של התובע המיוחד רוברט מולר, בנוגע לחקירת ההתערבות הרוסית בבחירות לנשיאות ב-2016.

 

הדו"ח, בן 448 העמודים, פורסם אתמול - אך עבר עריכה כדי למנוע פרסום "מידע רגיש".

  

יו"ר הוועדה המשפטית של בית הנבחרים, הדמוקרט ג'רלד נדלר, הוציא צו המורה למשרד המשפטים להגיש בפניו את הדו"ח המלא של מולר - עד 1 במאי. 

 

טראמפ ומולר טראמפ ומולר צילום: אי פי איי, רויטרס

 

נדלר אמר כי הגרסה החלקית שפורסמה אמש עברה עריכה משמעותית, וכי היא "משאירה את רוב הקונגרס בעלטה".

 

עם פרסום הדו"ח אמש אמר נדלר כי ישנן "ראיות מטרידות למעורבות דונלד טראמפ בשיבוש הליכי חקירה ובמעשים פסולים נוספים". 

 

יצוין כי מנהיגי המפלגה הדמוקרטית לא מעוניינים, ככל הנראה, לקדם הליך של הדחת הנשיא, 18 חודשים לפני בחירות 2020; עם זאת, חלק מהמחוקקים באגף הפרוגרסיבי של המפלגה, בהם אלכסנדריה אוקסיו-קורטז, הבטיחו לפעול בכיוון זה.

   

הדו"ח של מולר, שמתמקד בקשר בין אנשי טראמפ לרוסים, עוסק בין השאר בניסיונות של טראמפ לשבש את חקירת רוסיה גייט. מולר לא מאשים את טראמפ מפורשות בשיבוש הליכי החקירה, אך מייחס לנשיא ניסיון להשתלט עליה. לפי הדו"ח ביוני 2017 פעל טראמפ להדחתו של התובע המיוחד מולר, ממניעים של ניגוד עניינים. דון מק'גאן, יועץ בבית הלבן, סירב לפי הדו"ח לדרישת הנשיא להדיח את מולר.

  

לפי מולר הניסיונות של טראמפ לשבש הליכים נכשלו מכיוון שאנשי הממשל "סירבו למלא פקודות". עורכי הדין שמינה מולר "לא הצליחו להגיע להחלטה" באשר לעבירת שיבוש הליכי החקירה. הם לא מאשימים אותו בפשע, אך גם לא פוטרים אותו מעונש. לפי מולר התובעים בחקירה החליטו שלא לזמן את טראמפ לעדות מחשש שזימון כזה יוביל ל"עיכוב משמעותי" ב"שלב מאוחר" של החקירה.

  

בדו"ח גם נכתב על החשש הגדול של טראמפ מהתובע המיוחד. "אלוהים, זה נורא. זה הסוף של הנשיאות שלי", אמר אז טראמפ לתובע הכללי לשעבר ג'ף סשנס כשמולר מונה לתפקיד. מאז התפטר סשנס אחרי מתקפות רבות מצד טראמפ. לפי סשנס טראמפ אמר לו: "כולם אומרים לי שאם אני אמנה את אחד התובעים העצמאיים האלה זה יהרוס לי את הנשיאות. זה יימשך שנים על גבי שנים ואני לא אצליח לעשות כלום. זה הדבר הכי גרוע שיכול לקרות לי". סשנס סיפר שטראמפ אמר לו: "אתה אמור להגן עליי".

 

התובע המיוחד הציג "עשרה מקרים אפשריים" לשיבוש הליכי חקירה מצד טראמפ - בראשם "ראיה משמעותית" לכך שההחלטה של טראמפ להדיח את ג'יימס קומי מראשות ה-FBI קשורה לחקירת ההתערבות הרוסית בבחירות. מולר מצא קשר בין ההדחה ל"חוסר הנכונות" של קומי "להצהיר בפומבי שהנשיא לא נמצא תחת חקירה".

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x