שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
כלכלה ומדיניות

דיווח: ונצואלה נעזרת בחברת הנפט הרוסית כדי לעקוף את הסנקציות האמריקאיות

לפי "רויטרס", חברת הנפט של ונצואלה חותמת על עסקאות עם חברות אנרגיה בינלאומיות, ומקבלת את התשלום מרוסנפט באופן מיידי; החברה הרוסית מקבלת את הכסף מהרוכשות כעבור כחודשיים

שירות כלכליסט 16:5719.04.19
נשיא ונצואלה ניקולס מאדורו מצא דרך לעקוף את הסנקציות שהטילה עליו ארה"ב ונועדו להדיח אותו מהשלטון: הוא מעביר את תזרימי המזומנים ממכירות הנפט של המדינה דרך ענקית האנרגיה רוסנפט שבבעלות ממשלת רוסיה - כך מדווחת סוכנות הידיעות רויטרס שהתבססה על מקורות ומסמכים שהגיעו לידיה.

 

מדובר בעדות נוספת לתלות ההולכת וגוברת של ונצואלה, הנמצאת במצוקה כלכלית, ברוסיה, לנוכח התגברות הלחץ הפיננסי שמפעילה עליה ארה"ב במטרה להדיח את מאדורו המוגדר על ידיה כדיקטטור.

 

ונצואלה מתקשה לממן יבוא ושירותים נוספים, וזאת עוד לפני החלטת ממשל טראמפ בינואר להטיל הגבלות חמורות על חברת הנפט הממשלתית PDVSA.

 

הנפט מהווה מעל 90% מהיצוא של ונצואלה, ונחשב למקור ההכנסה העיקרי של הממשלה. לפי רויטרס, מאז ינואר מקיים מאדורו שיחות עם בני בריתו במוסקבה לגבי הדרכים שבהן ניתן יהיה לעקוף את האיסור לשלם ל-PDVSA בדולרים. רוסיה תמכה בפומבי במאדורו, וטענה כי הסנקציות לא חוקיות.

 

ניקולס מאדורו ניקולס מאדורו צילום: רויטרס

 

לפי התוכנית שנחשפה כעת, PDVSA מעבירה לרוסנפט את החשבוניות של עסקאות הנפט שלה, וזו האחרונה מעבירה לה את חלק הארי של התשלום באופן מיידי - במקום בתוך 30-90 כמקובל בענף; כעבור חודשיים גובה רוסנפט את המחיר המלא מהקונה.

 

חברות אנרגיה גדולות, בהן רילאיינס ההודית שנחשבת לאחת הלקוחות הגדולות של PDVSA, התבקשו לקחת חלק בתוכנית ולשלם לרוסנפט עבור הנפט של ונצואלה. לפי הדיווח, התשלום נקבע מחדש לכל עסקה.

 

מרוסנפט ומ- PDVSA לא התקבלה תגובה לדיווח.

 

רוסיה הלוותה לוונצואלה קרוב ל-16 מיליארד דולר מאז 2006, שהיא מקבלת חזרה בצורת משלוחי נפט. כמו כן יש לה אחזקה משמעותית בפרויקטים בתחום כך שהיא כבר שולטת בחלק ניכר מהייצור במדינה.

 

ההסכם עם רוסנפט הוא אחד מכמה טקטיקות שבהן נוקט מאדורו כדי לעקוף את הסנקציות, בהן מכירת עתודות הזהב של הבנק המרכזי. 

 

קבלו ניוזלטר יומי המסכם את חדשות היום ישירות למייל שלכם. לחצו להרשמה

בטל שלח
    לכל התגובות
    x