$
כלכלה ומדיניות

"טראמפ ניסה להדיח את התובע המיוחד ולהשתלט על החקירה"

בארה"ב פורסמה גרסה מורחבת של דו"ח חקירת ההתערבות הרוסית בבחירות. לפי הדו"ח טראמפ דרש להדיח את התובע המיוחד מולר שניהל את החקירה, ואמר על מינויו: "זה הסוף של הנשיאות שלי". מולר מציג מקרים אפשריים של שיבוש הליכים מצד טראמפ שנכשלו כי "אנשים לא מילאו פקודות"

ynet 18:5118.04.19
התובע הכללי בארה"ב וויליאם באר פרסם הערב (יום ה') גרסה נרחבת של דו"ח חקירת ההתערבות הרוסית בבחירות. באר העביר לחברי הקונגרס 448 עמודים מדו"ח החקירה של התובע המיוחד רוברט מולר, גרסה שלפי הדיווחים עברה "עריכה קלה" כדי למנוע פרסום של מידע רגיש.

 

 

הדו"ח של מולר, שמתמקד בקשר בין אנשי טראמפ לרוסים, עוסק בין השאר בניסיונות של טראמפ לשבש את חקירת רוסיה גייט. מולר לא מאשים את טראמפ מפורשות בשיבוש הליכי החקירה, אך מייחס לנשיא ניסיון להשתלט עליה. לפי הדו"ח ביוני 2017 פעל טראמפ להדחתו של התובע המיוחד מולר, ממניעים של ניגוד עניינים. דון מק'גאן, יועץ בבית הלבן, סירב לפי הדו"ח לדרישת הנשיא להדיח את מולר.

 

לפי מולר הניסיונות של טראמפ לשבש הליכים נכשלו מכיוון שאנשי הממשל "סירבו למלא פקודות". עורכי הדין שמינה מולר "לא הצליחו להגיע להחלטה" באשר לעבירת שיבוש הליכי החקירה. הם לא מאשימים אותו בפשע, אך גם לא פוטרים אותו מעונש. לפי מולר התובעים בחקירה החליטו שלא לזמן את טראמפ לעדות מחשש שזימון כזה יוביל ל"עיכוב משמעותי" ב"שלב מאוחר" של החקירה.

 

"התובע המיוחד - הדבר הכי גרוע שיכול לקרות לי"

 

בדו"ח גם נכתב על החשש הגדול של טראמפ מהתובע המיוחד. "אלוהים, זה נורא. זה הסוף של הנשיאות שלי", אמר אז טראמפ לתובע הכללי לשעבר ג'ף סשנס כשמולר מונה לתפקיד. מאז התפטר סשנס אחרי מתקפות רבות מצד טראמפ. לפי סשנס טראמפ אמר לו: "כולם אומרים לי שאם אני אמנה את אחד התובעים העצמאיים האלה זה יהרוס לי את הנשיאות. זה יימשך שנים על גבי שנים ואני לא אצליח לעשות כלום. זה הדבר הכי גרוע שיכול לקרות לי". סשנס סיפר שטראמפ אמר לו: "אתה אמור להגן עליי". 

 

התובע המיוחד הציג "עשרה מקרים אפשריים" לשיבוש הליכי חקירה מצד טראמפ - בראשם "ראיה משמעותית" לכך שההחלטה של טראמפ להדיח את ג'יימס קומי מראשות ה-FBI קשורה לחקירת ההתערבות הרוסית בבחירות. מולר מצא קשר בין ההדחה ל"חוסר הנכונות" של קומי "להצהיר בפומבי שהנשיא לא נמצא תחת חקירה".

טראמפ והתובע המיוחד רוברט מולר טראמפ והתובע המיוחד רוברט מולר צילום: אי פי איי, רויטרס

 

 

בדו"ח נכתב שטראמפ הנחה את עוזריו כמה פעמים שלא לחשוף את המיילים מהפגישה שהייתה ביוני ב-2016 בין אנשי הקמפיין לגורמים הרוסים. באותה פגישה במגדל טראמפ בניו יורק הציעו הרוסים לאנשי הקמפיין - בנו של טראמפ דונלד טראמפ ג'וניור, חתנו ג'ארד קושנר ופול מנפורט - מידע מכפיש על יריבתו במירוץ הילרי קלינטון. בדו"ח אין הוכחה לכך שטראמפ היה מודע לפגישה הזאת לפני שהתרחשה.

 

לאורך החקירה הארוכה הדגיש טראמפ שלא הייתה קנונייה של אנשי טראמפ עם הרוסים. לפי מסקנות הדו"ח אכן לא הייתה קנונייה. "ההונאה הזאת לא צריכה לקרות בעתיד לאף נשיא אחר", אמר הנשיא דונלד טראמפ בזמן פרסום הדו"ח. לפני הפרסום כינה את החקירה של רוברט מולר "ההונאה הפוליטית הגדולה בכל הזמנים".

 

דו"ח רוסיה גייט עסק בעיקר בקשר בין אנשי טראמפ לקרמלין, אך לא רק. לפי הדו"ח לבנו של הנשיא, דונלד טראמפ ג'וניור, היה קשר ישיר עם אתר ההדלפות ויקיליקס במהלך קמפיין הבחירות של אביו. אתר ההדלפות שלח לטראמפ ג'וניור סיסמה כדי לקבל גישה לאתר בשם PUTINTRUMP.ORG. טראמפ ג'וניור, כך נטען, אמר לאנשי הקמפיין שהוא השתמש בסיסמה בהצלחה.

 

לפני כחודש העביר באר לחברי הקונגרס את סיכום הדו"ח של התובע המיוחד מולר, אחרי כמעט שנתיים של חקירה. התובע המיוחד שהוביל את החקירה קבע חד משמעית שרוסיה אכן התערבה בבחירות (כפי שקובעות סוכנויות המודיעין בארה"ב) – אך לא מצא עדות לקנונייה של אנשי הקמפיין של דונלד טראמפ עם הרוסים. במסיבת עיתונאים אחר הצהריים הדגיש באר שוב את הקביעה הזאת.

 

"הממשלה הרוסית ניסתה להתערב בהליך הבחירות האלה, אבל בזכות החקירה המקיפה של התובע המיוחד אנחנו יודעים כעת שהפעילים הרוסים שביצעו את המזימות האלה לא שיתפו פעולה עם הנשיא טראמפ או עם קמפיין טראמפ", אמר באר.

 

"זה ניצחון מוחלט", אמרו היום עורכי דינו של הנשיא על הדו"ח שקובע שצוות הקמפיין של טראמפ לא שיתף פעולה עם הרוסים בהתערבות בבחירות. למרות הצהרת עורכי הדין של טראמפ, נראה שבמפלגה הרפובליקנית חוששים מהממצאים בדו"ח ומתגובת טראמפ לדברים. הגרסה הנרחבת של הדו"ח התפרסמה אחרי שבמפלגה הדמוקרטית דרשו מבאר לפרסם את הדו"ח המלא.

פול מנפורט פול מנפורט צילום: איי אף פי

 

 

במסגרת החקירה של מולר הוגשו כתבי אישום נגד 34 אנשים, בהם מנהל קמפיין הבחירות של טראמפ לשעבר פול מנפורט, היועץ שלו לביטחון לאומי בתחילת כהונתו מייקל פלין, ושלוש חבָרות רוסיות. כתבי אישום הוגשו גם נגד 25 רוסים בגין התערבות בבחירות, בין השאר בעקבות פריצות של האקרים למחשבים ולחשבונות של חברי המפלגה הדמוקרטית והפצה מכוונת של מידע מטעה ברשתות החברתיות. בדו"ח לא מבקש מולר להגיש כתבי אישום נוספים בפרשה.

 

בחודש שעבר חגג טראמפ את מסקנות החקירה שליוותה את שלטונו במשך חודשים ארוכים. בתגובה ראשונה למסקנות החקירה כתב דונלד טראמפ בטוויטר: "אין קנונייה, אין שיבוש, זיכוי מלא ומוחלט. תשמרו על אמריקה נהדרת!". אחר כך אמר לכתבים: "בושה שהמדינה שלנו הייתה צריכה לעבור את הדבר הזה, ובושה שהנשיא שלכם היה צריך לעבור את זה". הנשיא הוסיף שהחקירה הייתה "ניסיון הפלה" שכשל.

 

"אחרי בדיקה ארוכה, ואחרי חקירה ארוכה, אחרי שכל כך הרבה אנשים נפגעו קשה כל כך, אחרי שלא בדקו את הצד השני שבו קרו הרבה דברים איומים, הודיעו כרגע שלא הייתה קנונייה עם רוסיה – הדבר הכי מגוחך שאי פעם שמעתי עליו. לא הייתה קנונייה עם רוסיה. לא היה שיבוש הליכים ולא היה שום דבר", אמר טראמפ.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x