$
כלכלה ומדיניות

ההסכם קרוב: שיחות הסחר בין ארה"ב לסין מגיעות לקו הסיום

הנשיא טראמפ צפוי להיפגש היום בוושינגטון עם סגן נשיא סין ליו הי; היעד לימים הקרובים: השגת הסכם שהנשיאים יוכלו לחתום עליו; לפי הטיוטות, בייג'ינג תוכל למלא את התחייבויותיה בנושא רכישת מוצרים ובנושא מתן אפשרות לחברות אמריקאיות להחזיק בבעלותן תאגידים שלמים במדינה, עד שנת 2025

שירות כלכליסט 09:5904.04.19

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ אמור להיפגש היום (ה') עם סגן נשיא סין ליו הי בבית הלבן. שיחות הסחר בין שתי המדינות ממשיכות להתנהל בוושינגטון ונכנסות כעת לשלביהן האחרונים. הי ערך אתמול פגישות עם נציג הסחר האמריקאי רוברט לייטיזר, ועם שר האוצר סטיבן מנוצ'ין.

 

היעד שהוגדר עבור הימים הקרובים: להגיע להסכמות סביב נושאי הליבה, על מנת שטראמפ ונשיא סין שי ג'ינפינג יוכלו לקיים טקס חתימה על ההסכם.

  

 

סגן נשיא סין ליו הי סגן נשיא סין ליו הי צילום: רויטרס

 

לפי טיוטות ההסכם, שאמור להיות אקורד הסיום של כמעט שנה של מלחמת סחר, בייג'ינג תוכל למלא את התחייבויותיה בנושאי רכישת מוצרים ומתן אפשרות לחברות אמריקניות להחזיק בבעלותן - ובשלמותם - תאגידים במדינה, עד שנת 2025. כך, לפי אנשים המקורבים לשיחות.

 

"שני הצדדים רוצים הסכם, אבל גם להיות בטוחים שזוהי העסקה הנכונה עבור 'הקהלים הביתיים' שלהם", אמר טאי הוי, אסטרטג בכיר לשווקים אסייתיים ב-JP Morgan Asset Management שבהונג קונג.

 

בבורסות אסיה נרשמה מגמה מעורבת מוקדם יותר היום, לאחר שמניות אמריקאיות עלו לשיא של שישה חודשים, בעוד המשקיעים תרים אחר סימנים להתקדמות בשיחות. היואן שנסחר מחוץ לסין (off-shore Yuan) עמד הבוקר על 6.7173 מול הדולר.

 

בזמן שהשיחות התחדשו אתמול בבוקר, דיבר היועץ הכלכלי הבכיר של הבית הלבן על התקדמות, אך גם הזהיר שהסכם סופי שיסיים את מלחמת הסחר עודנו דבר "חמקמק". צוותי המשא ומתן "מתקדמים יפה", אמר לארי קודלוו לכתבים באירוע שנערך בוושינגטון, אך הוסיף: "אנחנו עדיין לא שם, ומקווים שהשבוע נתקרב לכך עוד יותר".

 

פקידים אמריקאים וסינים עדיין דנים על המועד בו יוכלו מנהיגי שתי המדינות להפגש כדי לחתום על העסקה, ותאריך לפגישה בין השניים עשוי להתפרסם עוד היום. סין מתנגדת לרעיון של פגישה על אדמת ארה"ב, ומעדיפה שהפגישה תתקיים במדינה שלישית נייטרלית.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x