$
כלכלה ומדיניות

אלה הדרכונים הטובים בעולם - איפה אנחנו?

הדרכון היפני שמר גם השנה על המקום הראשון בדירוג הדרכונים הטובים בעולם עם כניסה ל-188 מדינות ללא ויזה. אילו עוד מדינות נמצאות בצמרת?

שירות כלכליסט 22:0431.03.19

הדרכון היפני שמר גם השנה על המקום הראשון בדירוג הדרכונים הטובים בעולם, אך חולק אותו השנה עם דרכוני סינגפור ודרום קוריאה, שאזרחיהן נהנים מכניסה ללא ויזה ל-189 מדינות.

 

 

 

הדרכון האמריקאי עלה מקום אחד והגיע למקום החמישי, בעוד הדרכון הבריטי חולק את המקום השישי עם בלגיה, קנדה, יוון ואירלנד, שדרכוניהן מאפשרים כניסה ל-184 מדינות ללא ויזה. הדרכון הישראלי  הגיע למקום ה-22 עם כניסה ל-161 מדינות ללא ויזה.

 

ביקורת דרכונים בנמל תעופה הית'רו,לונדון ביקורת דרכונים בנמל תעופה הית'רו,לונדון צילום: standard

 

 

מדד הדרכונים של Henley מבוסס על מידע שמתקבל מאיגוד התעופה הבין לאומי (IATA), ומבסס את דירוגו על מספר המדינות אליהן יכולים להיכנס המחזיקים בדרכון ללא בקשת ויזה מראש.

 

הדרכון הגרמני שנמצא במקום השני מאפשר כניסה ל-188 מדינות, אחת יותר מדרכוני צרפת, פינלנד, דנמרק, איטליה ושוודיה עם 187 מדינות.

 

ד"ר כריסטיאן קלין, יו"ר קבוצת Henley and Partners, אמר שלמרות הבדלנות הגוברת בחלקים שונים של העולם, רוב המדינות נותרות מחויבות לשיתוף פעולה והסכמים הדדיים.

 

"המידע ממדד Henley ב-14 השנה האחרונות מראה נטייה גלובלית מובהקת כלפי פתיחות", אומר קלין. "ב-2006, אזרח ממוצע יכול היה להיכנס ל-58 מדינות ללא ויזה; נכון לסוף 2018, המספר הזה עומד על 107. עלייתה של סין בדירוג היא דוגמה לכך. ב-2017 סין דורגה במקום ה-85, בעוד אזרחיה יכלו להיכנס רק ל-51 מדינות ללא ויזה, מספר שעלה בינתיים ל-74, והעלה את סין למקום ה-67. הכוח הנוכחי של דרכונים אסייתיים מעלה שאלות לגבי המהלך הפרגרסיבי שגרם לו, ונראה סביר שיותר ויותר מדינות יילכו בדרך הזאת כדי להרוויח מהזרימה הגלובלית של כישרון והון".

  

 

 

כמו ב-2018, מדינות עם תוכניות אזרחות, ממשיכות להחזיק בדירוגים הגבוהים במדד. אחת המטפסות הבולטות במדד של 2019 היא אלבניה, שעלתה 28 מקומות בעשור האחרון. אזרחי המדינה, שהיתה בעבר מסוגרת, יכולים כיום להיכנס ל-118 מדינות ללא ויזה.

 

בתחתית הרשימה נמצאות מדינות כמו פקיסטן, שבעלי הדרכון שלה יכולים להיכנס רק ל-33 מדינות ללא ויזה, וסומליה וסוריה עם אפשרות כניסה ל-32 מדינות. אפגניסטן ועיראק הגיעו למקומות האחרונים, בעוד אזרחיהן יכולים להיכנס רק ל-30 מדינות ללא ויזה.

 

 

דרכון ישראלי דרכון ישראלי צילום: שאטרסטוק

 

אלו הם עשרת המקומות הראשונים בדירוג:

 

1. יפן, סינגפור, דרום קוריאה - 189 מדינות

 

 

דרכון יפני דרכון יפני צילום: גטי אימג'ס

 

 

דרכון סינגפורי דרכון סינגפורי צילום: koalatravelstheworld

 

2. גרמניה – 188 מדינות

 

דרכון גרמני דרכון גרמני צילום: גטי אימג'ס

 

3. צרפת, פינלנד, איטליה, שוודיה, דנמרק – 187 מדינות

 

4. לוקסמבורג, ספרד – 186 מדינות

 

 

דרכון ספרדי דרכון ספרדי צילום: שאטרסטוק

 

5. אוסטריה, הולנד, נורווגיה, פורטוגל, שוויץ, ארה"ב – 185 מדינות

 

 

דרכון אמריקאי דרכון אמריקאי

 

 

6. בריטניה, בלגיה, קנדה, יוון, אירלנד – 184 מדינות

 

 

דרכון אירי דרכון אירי צילום: שאטרסטוק

 

7. צ'כיה – 183 מדינות

 

8. מלטה – 182 מדינות

 

9. אוסטרליה, איסלנד, ניו זילנד – 181 מדינות

 

10. הונגריה, לטביה, ליטא, סלובקיה, סלובניה – 180 מדינות

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x