$
כלכלה ומדיניות

הפרלמנט דחה בפעם השלישית את הסכם הברקזיט של תרזה מיי: "הגענו לגבולות ההליך"

ברוב של 344 מול 286 דחה הפרלמנט הצבעה על גרסה מצומצמת של תוכנית הברקזיט. מדובר בהצבעה סמלית בעיקרה שהיתה אמורה לשכנע את האיחוד האירופי להסכים לדחיית הברקזיט ל-22 במאי. תרזה מיי: "כעת ברירת המחדל החוקית היא עזיבה ללא הסכם ב-12 באפריל, אך הפרלמנט היה ברור שלא יתיר עזיבה ללא הסכם"

שירות כלכליסט 18:3529.03.19

עוד תבוסה לתרזה מיי: הפרלמנט הבריטי דחה בפעם השלישית את הסכם הפרישה שהציגה בפניו ראשת ממשלת בריטניה תרזה מיי ברוב של 344 מול 286. מיי הציגה בפני הפרלמנט גרסה מדוללת של עסקת הברקזיט, בניסיון של הרגע האחרון להימנע מעיכוב משמעותי בהיפרדות בריטניה מהאיחוד האירופי.

  

 

 

 

לאחר כישלונה בהצבעה מסרה מיי הצהרה: "אני סבורה שכל חבר בבית זה יתחרט עמוקות על כך שפעם נוספת לא היינו מסוגלים לתמוך בעזיבת האיחוד האירופי באופן מסודר. ההשלכות של החלטת הפרלמנט הן חמורות. ברירת המחדל החוקית כעת היא שבריטניה תעזוב את האיחוד האירופי ב-12 באפריל, תוך 14 ימים בלבד. זה זמן שאינו מספיק כדי להסכים, לחוקק ולאשר הסכם, ועדיין הפרלמנט היה מאוד ברור (בהחלטה קודמת שקיבל) כי לא יתיר עזיבה של האיחוד ללא הסכם.

 

"לכן נידרש להסכם על אלטרנטיבה ללכת קדימה. האיחוד האירופי היה ברור מאוד שלכל הארכה נוספת תידרש להיות תכלית ברורה, וזו תצטרך להיות מוסכמת פה אחד על ידי כל 27 המדינות החברות לפני 12 באפריל.

 

"בנוסף, הדבר כמעט בוודאות יחייב את בריטניה להשתתף בבחירות לפרלמנט האירופי. ביום שני הבית הזה ימשיך בתהליך כדי לראות אם יש רוב יציב לאלטרנטיבה ספציפית של הקשר העתידי שלנו עם האיחוד האירופי. כמובן, כל האופציות מצריכות את הסכם הפרישה. אני סבורה שהגענו לגבולות ההליך בבית הזה. הפרלמנט דחה עזיבה ללא הסכם ודחה הישארות באיחוד האירופי. ביום רביעי הוא דחה את כל האלטרנטיבות להסכם שהונחו על השולחן, והיום הוא דחה את אישור הסכם הפרישה לבדו והמשך התהליך בעתיד. ממשלה זאת תמשיך לנסות לקדם ברקזיט מסודר, כפי שתוצאות משל העם דורשות".

 

תכניתה של מיי לעזיבת הגוש כבר נדחתה פעמיים ברוב גדול, והיא קיוותה שהפעם המצב יהיה שונה. הסיבה לכך היא שהמחוקקים הבריטים התבקשו הפעם להצביע רק על הסכם הפרישה – במקום גם על הסכם הפרישה וגם על ההצהרה הפוליטית, אשר מתווה את היחסים העתידיים בין בריטניה לאיחוד.

 

ההפרדה בין השניים משמעה שהפרלמנט לא נתבקש לאשרר את כל חבילת ההיפרדות, כיוון שהחוק מחייב מעבר של מה שמכונה "הצבעה משמעותית" על שני חלקי ההסכם. מטרת ההצבעה היתה להפיס את דעתם של מנהיגי האיחוד האירופי ולהבטיח דחייה של הברקזיט ל-22 במאי.  

 

הפגנה בלונדון נגד הברקזיט הפגנה בלונדון נגד הברקזיט צילום: איי פי

 

 

 

מוקדם יותר השבוע אמרה מיי לחברי פרלמנט שמרנים שבכוונתה לפרוש מתפקידה כיו"ר המפלגה אחרי ה-22 במאי באם העסקה שהציעה תעבור. המהלך תוכנן לעודד כמה מחוקקים מורדים לחזור ולתמוך בעסקת הברקזיט שלה.

 

הדעה הרווחת לפני ההצבעה היתה שמיי לא הצליחה לשריין מספיק קולות כדי להעביר את העסקה שלה. כמה חברי פרלמנט שמרנים היו צפויים להמשיך להתנגד לראשת הממשלה שבעת הקרבות, ומפלגות הלייבור ואחרות צפויות גם הן להצביע נגד ההסכם, ביניהן המפלגה היוניוניסטית של צפון אירלנד (DUP), שאמרה שאין באפשרותה לתמוך בעסקה.

 

"התוצאה של כישלון בהצבעה סביר שתהיה בחירות כלליות", אמר לפני ההצבעה פיטר צ'טוול, אסטרטג דירוג בחברת Mizuho. בחירות כלליות יהוו "סכנה ארוכת טווח לתשואות של אגרות החוב. ההקלות הפיסקליות צפויות להיות מרכיב חשוב בכל ממשלה עתידית", הוסיף צ'טוול. לבריטניה יש די זמן עד ה-22 במאי לעזוב את הגוש האירופי באם הפוליטיקאים יאשרו את הצעתה של מיי, או עד ה-12 באפריל אם לאו.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x