שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
כלכלה ומדיניות

דו"ח מולר: אין ראיות לקנונייה של טראמפ עם רוסיה

התובע הכללי מסר הערב לחברי הקונגרס את ממצאי הדו"ח על חקירת ההתערבות הרוסית בבחירות. לפי סיכום החקירה אין ראיות לשיתוף פעולה בין קמפיין טראמפ לרוסים בניסיון להשפיע על תוצאות הבחירות. על החשד לשיבוש הליכים: "לא קובע שהנשיא ביצע פשע, אבל גם לא פוטר אותו"

ynet 22:0524.03.19
התובע הכללי של ארה"ב וויליאם באר מסר הערב (יום א') לחברי הקונגרס את סיכום הדו"ח על חקירת ההתערבות הרוסית בבחירות. לפי ממצאי החקירה, התובע המיוחד רוברט מולר לא מצא עדות לקנונייה של קמפיין טראמפ עם רוסיה.

  
 
נשיא ארה"ב דונלד טראמפ צייץ, בתגובה: "לא קנונייה, לא שיבוש, זיכוי מלא ומוחלט!".

 

בחקירה של מולר לא נמצא שאנשי הקמפיין של טראמפ או מישהו הקשור אליו קשר קשר עם רוסיה, או תיאם איתה מהלכים במאמץ להשפיע על הבחירות לנשיאות ארה"ב ב-2016. בדו"ח נכתב: "החקירה לא העלתה שחברים בקמפיין טראמפ קשרו קשר עם ממשלת רוסיה או תיאמו איתה פעולות שמטרתן להתערב בבחירות".

 

 

 

ממכתבו של התובע הכללי באר עולה כי התובע המיוחד מולר אינו קובע שהנשיא טראמפ ביצע עבירה של שיבוש הליכים, אך גם אינו פוטר אותו. בחקירה נבדק אם טראמפ שיבש הליכים כשהדיח את ג'יימס קומי מראשות ה-FBI, וכאשר סיפק הסבר חלקי בלבד לפגישה של בנו עם עורכת דין רוסייה במהלך קמפיין הבחירות.

 

וויליאם באר כתב במכתבו לקונגרס כי מולר הותיר בידיו שלו – בידי התובע הכללי – את ההחלטה לקבוע אם ההתנהלות המתוארת בדו"ח היא בגדר פשע. באר מציין כי אחרי שהוא וסגן התובע הכללי רוד רווזנשטיין בחנו את דו"ח מולר והתייעצו עם גורמים משפטיים, הם החליטו שהראיות שנמצאו במהלך חקירת מולר אינן מספיקות כדי לקבוע שהנשיא ביצע עבירה של שיבוש הליכים. 

דונלד טראמפ ורורברט מולר דונלד טראמפ ורורברט מולר צילום: אי פי איי, רויטרס

 

עורך דינו של טראמפ, רודולף ג'וליאני, בירך על ממצאי החקירה. "זה טוב יותר ממה שציפיתי", אמר. דוברת הבית הלבן שרה האקבי סנדרס אמרה שתוצאות החקירה הן "זיכוי מוחלט" של נשיא ארה"ב. לאורך החקירה טען טראמפ שוב ושוב שמדובר ב"ציד מכשפות" והתעקש ש"לא הייתה קנונייה".

 

בעקבות הפרסום הערב קוראת המפלגה הדמוקרטית לתובע הכללי לפרסם את הדו"ח במלואו. לפי ג'רי נדלר, היו"ר הדמוקרטי של הוועדה המשפטית בבית הנבחרים, הדו"ח של מולר "בפירוש לא מזכה את הנשיא". לדבריו בדו"ח של מולר יש סתירות רבות, ולכן הקונגרס חייב לדרוש מבאר לפרסם את כל הראיות, כדי שהעם האמריקני ידע את כל העובדות. הוא קרא לבאר להעיד בקונגרס "בעתיד הקרוב".

 

ביום שישי, אחרי כמעט שנתיים של חקירה, הגיש התובע המיוחד רוברט מולר את הדו"ח לתובע הכללי וויליאם באר. מאז עמל באר על הכנת תקציר של ממצאי החקירה בפרשת רוסיה גייט - חקירה שעסקה בהתערבות רוסית שכביכול נועדה להטות את התוצאות לטובת דונלד טראמפ.

  

במסגרת החקירה של מולר הוגשו כתבי אישום נגד 34 אנשים, בהם מנהל קמפיין הבחירות של טראמפ לשעבר פול מנפורט, היועץ שלו לביטחון לאומי בתחילת כהונתו מייקל פלין, ושלוש חבָרות רוסיות. כתבי אישום הוגשו גם נגד 25 רוסים בגין התערבות בבחירות, בין השאר בעקבות פריצות של האקרים למחשבים ולחשבונות של חברי המפלגה הדמוקרטית והפצה מכוונת של מידע מטעה ברשתות החברתיות.

 

קבלו ניוזלטר יומי המסכם את חדשות היום ישירות למייל שלכם. לחצו להרשמה

בטל שלח
    לכל התגובות
    x