שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
כלכלה ומדיניות

האיחוד האירופי דחה את מועד הברקזיט בשבועיים, בתנאים שלו

בריטניה יכולה לעזוב עד ה-22 במאי ולא ב-29 במרץ כמתוכנן, רק אם הפרלמנט הבריטי יאשר את ההסכם שתציג לפניו ראש הממשלה תרזה מיי. אם ההסכם לא יאושר ההארכה תהיה קצרה יותר ותסתיים ב-12 באפריל

שירות כלכליסט 09:0622.03.19

באיחוד האירופי הסכימו להעניק לראשת ממשלת בריטניה תרזה מיי שבועיים בלבד למציאת תוכנית חלופית להסכם הברקזיט, זאת לאחר שלא הצליחה לשכנע את ראשי 27 המדינות החברות באיחוד כי ביכולתה להימנע מברקזיט בלי הסכם.

 

לפי החלטת האיחוד, בריטניה יכולה לעזוב עד ה-22 במאי ולא ב-29 במרץ כמתוכנן, רק אם הפרלמנט הבריטי יאשר את ההסכם שתציג לפניו ראש הממשלה תרזה מיי. אם ההסכם לא יאושר ההארכה תהיה קצרה יותר ותסתיים ב-12 באפריל.

 

 

ההחלטה לדחות את הברקזיט רק לתקופה מקוצרת התקבלה לאחר מרתון שיחות לתוך השעות הקטנות של הלילה. על פי ההחלטה, בריטניה תישאר חברה באיחוד עד ה-12 באפריל, זאת אם חברי הפרלמנט הבריטי ידחו בפעם השלישית את הסכם העזיבה. בריטניה תוכל לבקש הארכה נוספת בתקופה הזו אם תוכל להראות שיש לה "כיוון התקדמות" ותסכים להשתתף בבחירות לפרלמנט האירופי.

 

ההצבעה בפרלמנט הבריטי מתוכננת להתקיים כבר ביום שלישי. אם מיי תצליח להשיג בהצבעה הזו רוב להסכם (תרחיש שנראה בעל סבירות נמוכה) הברקזיט יידחה עד ה-22 במאי.

 

"ה-12 באפריל הוא ה-29 במרץ החדש", הכריזו באיחוד האירופי. עם זאת, מיי ביקשה הארכה עד ה-30 ביוני. האירופים התנגדו לכך בין השאר מכיוון שלטענתם מיי לא סיפקה להם הסברים מה בכוונתה לעשות אם הפרלמנט ידחה שוב את ההסכם. במקור תאריך העזיבה עמד על ה-29 במרץ.

דונלד טאסק דונלד טאסק צילום: European People's Party, ויקיפדיה

 

 

נשיא המועצה האירופית דונלד טאסק הסביר במסיבת עיתונאים כי פירוש הדבר שעד ה-12 באפריל כל האפשרויות נותרו פתוחות. "בפני הממשלה הבריטית עדיין עומדת הבחירה בהסכם, בלי הסכם, הארכה ארוכה או ביטול הברקזיט". נשיא צרפת עמנואל מקרון הוסיף בצאתו מהפסגה כי האיחוד פעל להגן על האינטרסים שלו בתגובה ל"ואקום בווסטמיניסטר".

"האיחוד האירופי הגיב היום למשבר הפוליטי בבריטניה", הוסיף. "הפוליטיקאים הבריטים אינם מסוגלים להוציא לפועל את מה שהעם דרש. העם הצביע בעד ברקזיט".

 

תרזה מיי תרזה מיי צילום: איי אף פי

 

 

מיי עצמה אמרה לעיתונאים כי היא מאמינה שבריטניה כן תעזוב בסופו של דבר את האיחוד. "כן, אנחנו נעזוב את האיחוד האירופי, אני מאמינה בכל ליבי שזו החובה של הפרלמנט להוציא לפועל את התוצאות של משאל העם", הצהירה. "אני גם מאמינה שעדיף לבריטניה לעשות זאת כשבידינו הסכם, לעשות זאת בצורה חלקה ומסודרת. ההחלטה היום מאפשרת לנו לעשות זאת".

 

במקביל, אתר העצומות של הפרלמנט הבריטי קרס אתמול לאחר שעצומה לביטול הפעלת סעיף 50, כלומר ביטול הברקזיט, השיגה במהירות מעל מיליון חתימות. מעט לפני חצות מספר החתימות כבר עמד על 2.1 מיליון. ועדת העצומות בפרלמנט אף הודתה בציוץ בטוויטר כי קצב החתימות על העצומה הוא הגבוה ביותר אי פעם.

 

קבלו ניוזלטר יומי המסכם את חדשות היום ישירות למייל שלכם. לחצו להרשמה

בטל שלח
    לכל התגובות
    x