$
כלכלה ומדיניות

תחקיר: נשים מאשימות את מייסד פרויקט תגלית כי הטריד אותן מינית

על פי דיווח בניו יורק טיימס, לפחות שש נשים טוענות כי הנדבן היהודי, המיליארדר מייקל שטיינהרדט הציע להן הצעות מיניות בזמן שפנו אליו בבקשה לתמיכה ותרומה. שטיינהרדט: "הערות פרובוקטיביות הן חלק מהשטיק שלי. אני מבין מדוע זה לא היה הולם, ומתנצל על כך"

שירות כלכליסט 17:1821.03.19
מספר נשים שפנו לנדבן היהודי המיליארדר מייקל שטיינהרדט טוענות כי הטריד אותן מינית, כך עולה מתחקיר של הניו יורק טיימס על התנהלותו של מייסד פרויקט תגלית.

 

אחת הנשים שהתראיינה לכתבה היא שילה כץ, מנהלת צעירה בארגון הלל אינטרנשיונל. לדבריה, כשפנתה אליו בבקשה שיגדיל את תרומותיו לארגון, הוא העדיף להציע לה לשכב איתו. בדומה, דבורה מוהיל גולדברג שעבדה בפרויקט תגלית, נשאלה על ידי שטיינהרדט אם תצטרף אליו לשלישייה. בסך הכל, שש נשים התראיינו לכתבה וסיפרו כי קיבלו הצעות מיניות משטיינהרדט בזמן שפנו אליו בבקשה לתמיכה ותרומה. 

 

מייקל שטיינהרדט מייקל שטיינהרדט צילום: בלומברג

 

 

שטיינהרדט (78) הוא מייסד קרן גידור לשעבר שנחשב לאחד התורמים הגדולים לקהילה היהודית בארה"ב. על פי הניו יורק טיימס, העמותות שלו תרמו לפחות 127 מיליון דולר מאז 2003. "המוסדות בעולם היהודי מודעים להתנהגות שלו, והעדיפו להעלים עין", טוענת כץ. לדבריה, שכשנפגשה עם שטיינהרדט במשרדו בשדרה החמישית ב-2015 הוא הציע לה לשכב איתו, וכשסרבה קרא למשרד לשני עובדים והציע לה מיליון דולר אם תתחתן עם אחד מהם.

 

בהמשך אמר לה שחבל שאישה שנראית כמוה אינה נשואה, וטען כי לא יממן את הפרויקטים שלה עד שלא תחזור עם בעל וילד. דוברו של שטיינהרדט הכחיש את מרבית הפרטים. רק בשנה שעברה ערכו בארגון חקירה פנימית בנוגע להתנהלות של שטיינהרדט, ואחריה ביטלו תרומה של 50 אלף דולר מצידו ואף הסירו את שמו ממועצת המנהלים.

 

שמעון שושני, ששימש כמנכ"ל תגלית ב-2005 בעת התקרית עם גולדברג, ולשעבר מנכ"ל משרד החינוך, מסר כי אינו זוכר את המקרה הספציפי, אך שמע "שמועות" על הערותיו הלא הולמות של שטיינהרדט. "אני מאד מעריך אותו. גם אם נאמרו דברים שלא במקום על סקס, על נשים, לא הייתי לוקח את זה ברצינות", אמר לעיתון.

 

שטיינהרדט מסר בתגובה כי הוא מתחרט על ההערות שאמר בפגישות מקצועיות. "זה היה גס רוח, מזלזל ופשוט מטומטם", אמר והוסיף שהדברים תמיד נאמרו בהומור. "בכמעט 80 שנות קיומי מעולם לא ניסיתי לגעת באופן לא הולם באישה או בגבר", הוסיף. "הערות פרובוקטיביות הן חלק מהשטיק שלי עוד מלפני שהרווחתי פני, והתייחסתי אליהן בהומור. אני מבין מדוע זה לא היה הולם, ומתנצל על כך". עם זאת, דוברו של שטיינהרדט הכחיש חלק ניכר מההאשמות.

 

מלבד הקמת תגלית ביחד עם צ'רלס ברונפמן, הוא גם הקים רשת של בתי ספר יהודיים, ומוזיאון הטבע בתל אביב קרוי על שמו. הוא גם השקיע בעבר בבנק הפועלים ובבנק הספנות, מושקע בעקיפין באי.די.בי.

 

על אף שהתנהגותו הייתה ידועה, שטיינהרדט זוכה בעיקר למילים חמות מעובדים וחברים. "למייקל יש חוש הומור ייחודי", הגיב ברונפמן. "הוא אוהב להתבדח עם גברים ועם נשים, ויש לו חברים טובים מאד, אני יכול להעיד על כך. אך לייחס לו כוונות שמעולם לא היו לו זו ממש שערוריה".

 

הנשים שהתראיינו לכתבה ציינו כי אף ששטיינהרדט לא נגע בהן בניגוד לרצונן, הן כן נאלצו להקשיב להערות ובקשות מיניות משפילות, זאת מתוך חשש שאם יתלוננו יפגעו בארגון אותו הן מייצגות או אפילו בקריירה שלהן.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x