שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
כלכלה ומדיניות

עוד שבוע גורלי למיי: הצבעת ברקזיט שלישית - כנראה ביום שלישי

לאחר שנחלה שתי תבוסות, ראשת ממשלת בריטניה מקווה שחבריה מהמפלגה השמרנית שהתנגדו להסכמים יחזרו בהם; אם ההסכם לא יאושר בפרלמנט, הברקזיט עלול להידחות לאחר ה-30 ביוני

שירות כלכליסט 20:1216.03.19
ראשת ממשלת בריטניה תרזה מיי עדיין מקווה שתוכל להצליח לאשר את הסכם הברקזיט שלה בפרלמנט הבריטי, על אף שכבר נחלה שתי תבוסות.

 

 

 

ההערכה היא שההצבעה השלישית על הסכם הפרישה מהאיחוד האירופי תתקיים ביום שלישי הקרוב, ה-19 במרץ. בהצבעה הראשונה על ההסכם אותו השיגה עם האיחוד האירופי ושנערכה בינואר, נחלה מיי את התבוסה הקשה ביותר בפרלמנט מאז מלחמת העולם השנייה כשהפסידה ברוב של 230 קולות. בהצבעה השנייה שהתקיימה השבוע הרוב הצטמצם ל-149 קולות.

 

 

תרזה מיי תרזה מיי צילום: איי אף פי

 

מיי מקווה שתוכל לעבור את ההצבעה השלישית הודות לכך שאותם חברי המפלגה שבראשותה - המפלגה השמרנית - שהצביעו עד כה נגד, יחזרו לתמוך בממשלה שלה.

 

ביום חמישי אישרו חברי הפרלמנט להאריך את מועד היציאה מהאיחוד מה-29 במרץ ל-30 ביוני, זאת כל עוד הפרלמנט יצליח לאשר את הסכם העזיבה עד ה-20 במרץ. מבחינה חוקית, בריטניה עדיין אמורה לעזוב במועד, וההארכה תתקבל רק אם מדינות האיחוד יאשרו אותה.

 

אם ההסכם לא יאושר בפרלמנט, הברקזיט עלול להידחות לאחר ה-30 ביוני, אפשרות שאינה מוצאת חן בעיני תומכי הברקזיט, שחוששים שהיא מגבירה את הסיכוי לביטול ההליך.

 

הסיכוי של מיי לצלוח את ההצבעה הבאה תלוי במידה רבה בחברי הקואליציה שלה, מפלגת DUP של צפון אירלנד. אולם, הם מתנגדים נחרצות לפתרון שהושג בנוגע לגבול האירי, שעלול להשאיר אותם כבולים לאיחוד האירופי.

 

עוד נזק על נזק

כל עיכוב בברקזיט יעלה לממשלה הבריטית עשרות מיליוני פאונד בתשלומים נוספים לשמירה על חוזי המעבורות שחתמה למקרה שלא יושג הסכם.

 

העלויות הנוספות ינחיתו מכה פוליטית לשר התחבורה כריס גריילינג, שכבר התמודד עם שערוריות בדמות חוזה עם מפעיל מעבורת שאין לו מעבורות ותביעה שהגישה מפעילת הרכבות Eurotunnel שהסתיימה בפשרה של 33 מיליון פאונד.

 

בעקבות החלטת הפרלמנט הבריטי לדחות את מועד עזיבת האיחוד, קטן הסיכוי שהחוזים עם מפעילי המעבורות ייצאו לפועל, ובעיתון פיננשל טיימס העריכו כי עלות הדחייה תעמוד על 28 מיליון פאונד. החוזים המדוברים נועדו להבטיח המשך יבוא של תרופות וציוד הכרחי אחר לבריטניה גם במקרה של ברקזיט ללא הסכם, שיפגע בנתיבי התחבורה הימית.

 

קבלו ניוזלטר יומי המסכם את חדשות היום ישירות למייל שלכם. לחצו להרשמה

בטל שלח
    לכל התגובות
    x