שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
כלכלה ומדיניות

לקראת ההצבעה על הברקזיט: תרזה מיי בניסיון לאשר את ההסכם החדש

ראשת ממשלת בריטניה הודיעה הלילה כי הגיעה לפשרה עם האיחוד האירופי בנוגע לסוגייה המורכבת של הגבול בצפון אירלנד - אך התובע הכללי הבריטי קבע: "הסיכונים המשפטיים נותרו בעינם". צפו בשידור החי מהפרלמנט לקראת ההצבעה הערב

שירות כלכליסט 14:5912.03.19

התובע הכללי הבריטי ג'פרי קוקס הנחית מכה למאמציה של ראשת הממשלה תרזה מיי לאשר את הסכם הברקזיט בפרלמנט, לאחר שטען שהסיכונים המשפטיים הנלווים לסוגיית הגבול האירי נותרו כשהיו - גם לאחר השינויים שנערכו הלילה בהסכם עם האיחוד האירופי. 

 

 

 

לפי קוקס, נותר עדיין סיכון משפטי שפתרון ה"בקסטופ" שהוצע לגבול בצפון אירלנד ייהפך לקבוע. "לבריטניה לא תהיה, לפחות כל עוד הנסיבות הבסיסיות נותרו ללא שינוי, אפשרות משפטית לסגת מההסכם", טען. בעקבות זאת, חברי הפרלמנט עשויים לדחות את ההסכם שיעלה להצבעה בסביבות 21:00 שעון ישראל. בעקבות דבריו של קוקס הפאונד עברה מעלייה של 0.4% מול הדולר - לירידה של 0.9%.

 

ג'פרי קוקס, התובע הכללי בבריטניה ג'פרי קוקס, התובע הכללי בבריטניה צילום: גטי אימג'ס

כאמור, מיי הודיעה הלילה כי הצליחה להשיג "שינויים מחייבים" להסכם הברקזיט בנוגע לגבול בצפון אירלנד – אחת הסוגיות המסובכות בהסכם שקובע את תנאי הפרישה של הממלכה מהאיחוד האירופי, ואשר ההתנגדות לו בפרלמנט הביאה לדחיית ההסכם המקורי שהושג.

 

מיי נסעה אמש לשטרסבורג שבצרפת לשיחות של הרגע האחרון כדי להשיג תיקונים להסכם ולשכנע בכך את המחוקקים הסוררים במפלגתה לתמוך בו. זאת, ברקע מה שנראה כהמשך של "פארסת הברקזיט" – והחשש שמועד הפרישה המתוכנן, 29 במרץ, יידחה על-ידי הפרלמנט.

 

ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי (ארכיון) ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי (ארכיון) צילום: EPA

 

על השינויים בדקה ה-90 הודיע תחילה השר הבריטי הבכיר, דייוויד לידינגטון, לפרלמנט בלונדון. לדבריו, מיי השיגה "שינויים מחייבים מבחינה חוקית שמחזקים ומשפרים את הסכם הפרישה". הערבויות שהושגו, הסביר, ימנעו מהאיחוד האירפי את היכולת "ללכוד" את בריטניה באמצעות הפשרה שהושגה בנוגע לסוגיית הגבול בצפון אירלנד.


 

 

 

סעיף הפשרה בהסכם המקורי כונה "בקסטופ", ונועד למנוע הצבת עמדות בידוק בגבול בין צפון אירלנד, שהיא טריטוריה בריטית, לבין הרפובליקה של אירלנד, שהיא מדינה עצמאית וחברה באיחוד האירופי.

 

כדי למנוע יצירת "גבול קשה" אחרי הפרישה, עד 2022 אמורים בריטניה והאיחוד האירופי לגבש הסכם סחר קבוע חדש ביניהם - והבקסטופ ייכנס לתוקף רק אם לא יצליחו לגבש הסכם שכזה. מתנגדי התוכנית חוששים שאם הבקסטופ ייכנס לתוקף, בריטניה תהיה כבולה לתקנות המכס של האיחוד האירופי. דבר כזה, אומרים מתנגדיו, יפגע ביכולתה של בריטניה לגבש הסכמי סחר עם מדינות אחרות בעולם.

 

 צילום: איי פי

 

מפגינים נגד הברקזיט ליד הפרלמנט בלונדון היום מפגינים נגד הברקזיט ליד הפרלמנט בלונדון היום צילום: איי אף פי

 

לידינגטון הסביר כי במסגרת השינויים שעליהם הוסכם, שני הצדדים התחייבו לעבוד יחד כדי להחליף את הבקסטופ בהסדר חלופי עד דצמבר 2020. "האיחוד האירופי לא יוכל ללכוד את בריטניה בבקסטופ ללא הגבלה. דבר כזה יפר מפורשות את ההתחייבויות המחייבות חוקית שעליהם הצדדים הסכימו", אמר השר הבריטי.

 

בהמשך, קיימה מיי מסיבת עיתונאים לילית בשטרסבורג עם נציב הנשיאות האירופית, ז'אן-קלוד יונקר. מיי אמרה כי בהסכמים שהושגו היא ענתה על דרישות חברי הפרלמנט שדחו את ההסכם בחודש ינואר האחרון.

 

לדבריה, ההסכמות ימנעו מהאיחוד האירופי את היכולת להפעיל את הבקסטופ ללא הגבלה. היא ציינה כי גם אם כן, בריטניה תוכל לערער על כך דרך ערוצים משפטיים – וכי אם ייקבע שהאיחוד האירופי מפר את ההסכם, בריטניה תוכל, לדבריה, להשעות את יישום התוכנית מעוררת המחלוקת. מיי הוסיפה כי ממשלתה תפרסם הצהרה מיוחדת שתבהיר כי דבר לא יוכל למנוע מלונדון לפרוש באופן חד-צדדי מהבקסטופ - אם זה יופעל. יונקר מצידו אמר כי ההסכם שהושג הוא "הזדמנות שנייה" עבור הבריטים – והדגיש כי לא תהייה הזדמנות שלישית.

 

מנהיג האופוזיציה ויו"ר הלייבור ג'רמי קורבין, לא התרשם מהבטחותיה של מיי - וקרא לפרלמנט לדחות את ההסכם למרות הערבויות החדשות. "המגעים של ראש הממשלה נכשלו, ההסכם עם הנציבות האירופית לא כולל שום דבר בנוגע לשינויים שמיי הבטיחה לפרלמנט", מסר קורבין.

 

קבלו ניוזלטר יומי המסכם את חדשות היום ישירות למייל שלכם. לחצו להרשמה

בטל שלח
    לכל התגובות
    x