שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
כלכלה ומדיניות

מכה לארדואן: לראשונה זה עשור, טורקיה נכנסה למיתון

לקראת הבחירות המוניציפליות שיתקיימו בטורקיה בחודש הבא, יש לנשיא ארדואן סיבה לדאגה. ברבעון האחרון התכווץ התמ"ג ב-2.4% לעומת הרבעון שקדם לו וב-3% לעומת הרבעון המקביל אשתקד. המשקיעים חוששים שטורקיה תתקשה להתאושש, על רקע היחלשות זרימת ההון הזר והחובות המכבידים על חברות ומשקי בית

שירות כלכליסט 10:0411.03.19
טורקיה נכנסה למיתון, לראשונה מזה עשור. החדשות מהווה מכה לנשיא רג'פ טאיפ ארדואן לקראת הבחירות המוניציפאליות המתוכננות לחודש הבא.

 

 

 

על פי הנתונים שפורסמו היום (ב'), התמ"ג התכווץ ברבעון האחרון בשיעור של 2.4% (מותאם עונתית) לעומת הרבעון הקודם, אז נרשמה התכווצות של 1.6%. ההתכווצות תאמה לתחזיות האנליסטים. לעומת הרבעון המקביל שנה קודם לכן, התמ"ג נפל ב-3%. תחזיות האנליסטים ציפו לירידה של 2.5%.

 

התמריצים המוניטאריים אותם אמצו בעשור האחרון בנקים מרכזיים ברחבי העולם הובילו להזרמת הון למדינה, והכלכלה התרחבה בממוצע של כ-7% בכל רבעון מאז 2009, אולם ההתרחבות נקטעה בעקבות קריסת המטבע, ניהול שגוי של המדיניות ומחלוקת דיפלומטית עם ארה"ב.

 

נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן צילום: בלומברג

 

 

מבחינת המשקיעים החשש הוא שטורקיה תתקשה להתאושש במהירות, זאת על רקע היחלשות זרימת ההון הזר והחובות המכבידים על חברות ומשקי הבית. התמ"ג לנפש בטורקיה נפל ל-9,632 דולר מרמה של מעל 10 אלף דולר ב-2017.

 

"בניגוד להתאוששויות המהירות הקודמות של טורקיה, הפעם יש חשש משמעותי שההתאוששות תהיה איטית בהרבה", הגיב אינאן דמייר מנומורה אינטרנשיונל בלונדון.

 

 

חלפן כספים באיסטנבול חלפן כספים באיסטנבול צילום: איי אף פי

 

 

לאחר פרסום נתוני התמ"ג הלירה הטורקית נחלשה ב-0.5% ונסחרה במחיר של 5.4590 מול הדולר. הביצועים של המטבע השנה הם בין הגרועים בעולם, לאח שכבר

נחלש בסביבות 3% מול הדולר.

 

בניסיון להחיות את הצמיחה, הממשלה בראשותו של ארדואן מפעילה לחץ על הבנקים הממשלתיים להגדיל את ההלוואות. היף אף הזרימה הון לשלושה בנקים על ידי מכירת אג"ח לקרן האבטלה של המדינה. אולם, בינתיים התחזית נותרה קודרת. על פי הערכות הכלכלנים, התמ"ג ימשיך להתכווץ במחצית הראשונה של השנה לאחר ארבעה רבעונים של צמיחה פושרת של פחות מ-3%.

 

"אנחנו מצפים להתאוששות, אך היא תהיה איטית מבעבר", סיכמה מגדלנה פולם, כלכלנית לשווקים המתעוררים בחברת ניהול ההשקעות Legal & General Investment Management. "למרבה המזל לטוקיה, פוטנציאל הצמיחה גבוה".  

 

קבלו ניוזלטר יומי המסכם את חדשות היום ישירות למייל שלכם. לחצו להרשמה

בטל שלח
    לכל התגובות
    x