$
כלכלה ומדיניות

פסגת קים-טראמפ קוצרה: "לא הושג הסכם"

נשיא ארה"ב ושליט צפון קוריאה סיימו את פגישותיהם בהאנוי מוקדם מהצפוי, ומסיבת עיתונאים של טראמפ שהייתה אמורה להיערך אחרי "טקס חתימה משותפת על הסכמים בין שתי המדינות" הוקדמה, ולא נמסר אם הטקס אכן ייערך. הרקע לשינויים אינו ברור. הבית הלבן: "לא הושג הסכם"

ynet 08:5828.02.19

ועידת הפסגה של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ושליט צפון קוריאה קים ג'ונג און הנערכת בווייטנאם קוצרה הבוקר (יום ה') מסיבה שלפי שעה אינה ידועה, וכעת לא ברור אם טקס החתימה על הסכמים כלשהם, שאמור היה להתקיים הבוקר, אכן ייערך. ארוחת צהריים משותפת לשני המנהיגים בוטלה. שינוי לוח הזמנים אינו מעיד בהכרח על התפתחות שלילית, אבל הבית הלבן הודיע כי "לא הושג הסכם בין קים לטראמפ".

 

 

 

טראמפ וקים החלו את יום הפגישות השני שלהם בשעה 4 בבוקר שעון ישראל (9 בבוקר שעון האנוי), אבל סיימו את פגישתם מוקדם מהצפוי. מסיבת עיתונאים שנקבעה במקור לטראמפ לשעה 10:50 שעון ישראל, אחרי "טקס חתימה משותפת על הסכמים בין שתי המדינות", הוקדמה כעת ל-9:00.

 

לפנות בוקר, בתחילת יום הפגישות השני שלהם, ענו טראמפ וקים על שאלות כתבים. טראמפ ניסה להנמיך ציפיות ואמר כי הוא אינו ממהר להגיע לעסקה. לדבריו, "מהירות אינה חשובה. מה שחשוב הוא שנעשה את העסקה הנכונה". קים מצדו נשאל אם הוא מוכן לפירוק מגרעין והשיב: "אם לא הייתי מוכן לא הייתי בא לכאן". עם זאת, הוא לא פירט למה הוא מתכוון ב"פירוק מגרעין". טראמפ אמר בתגובה: "זאת אולי התשובה הטובה ביותר ששמעתם אי פעם".

 

 

קים ג'ונג און ודונלד טראמפ קים ג'ונג און ודונלד טראמפ צילום: Evan Vucci

 

טראמפ הוסיף כי "יהיה לנו דיאלוג מצוין. אני אעשה הכל כדי לגרום ליום הזה להיות נפלא". הוא ציין כי השיחות שקיים עם קים בארוחת הערב אתמול ובמפגש אחד על אחד לפניה, היו "טובות מאוד" וכי "הרבה רעיונות" הוצעו במהלכן – אך לא ציין מהם. טראמפ, שאמר בעבר כי הוא וקים "התאהבו", שב וציין כי בין השניים קיים "קשר חזק מאוד". לדבריו, "כשיש לך יחסים טובים, הרבה דברים טובים יכולים לקרות".

 

כפי שאמר כבר כמה פעמים בימים האחרונים, טראמפ ציין כי לפיונגיאנג פוטנציאל כלכלי עצום. "אני לא יכול לדבר בהכרח על היום, אבל אני יכול לומר שבטווח הארוך, לאורך תקופת זמן, אני יודע שתהיה לנו הצלחה פנטסטית בנוגע ליו"ר קים ולצפון קוריאה", הוסיף.

 

כשהוא יושב לצד הנשיא האמריקני במלון מטרופול בהאנוי, אמר קים ג'ונג און כי יעשה כל מאמץ כדי להגיע ל"תוצאה חיובית", וציין כי "כל העולם" צופה בשיחות. הוא חזר על אמירתו ממפגש הפסגה הקודם, זה שערכו המנהיגים בסינגפור לפני פחות משנה, ולפיה המראה של שני מנהיגי המדינות היריבות יושבים זה לצד זה נראה ודאי כמו "סרט פנטזיה".

 

לשאלת כתב ה"וושינגטון פוסט" אם הוא מאמין שיצליח להגיע להסכם עם טראמפ, ענה הרודן: "מוקדם מדי לומר. לא הייתי אומר שאני פסימי". בסוכנות הידיעות "רויטרס" דווח כי תשובתו לשאלת הכתב האמריקני הייתה ככל הנראה הפעם הראשונה אי-פעם שהשליט הצפון קוריאני עונה לשאלה של כתב זר.

 

לאחר שהכתבים עזבו את החדר, נועדו טראמפ וקים במשך כחצי שעה בארבע עיניים. לאחר מכן, יצאו לטיול קצר בחצר המלון היוקרתי בן 118 השנים שבו נערכת הפסגה. בחצר המתינו להם מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו ושליחו הבכיר של קים ג'ונג און, קים יונג צ'ול, ראש המודיעין לשעבר של צפון קוריאה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x