$
כלכלה ומדיניות

כלכלנים מעריכים: ארה"ב תגלוש למיתון תוך שנתיים

על פי סקר שנערך ע"י האיגוד האמריקאי של הכלכלנים העסקיים, מחציתם סבורים שמיתון יירשם עד סוף השנה הבאה, ו-75% מהם חוזים מיתון לכל המאוחר עד תחילת 2021

שירות כלכליסט 13:0027.02.19
בערך מחצית הכלכלנים העסקיים בארה"ב אומרים שלדעתם הכלכלה האמריקאית תגלוש למיתון עד סוף השנה הבאה, וכ-75% מתוכם חוזים מיתון לכל המאוחר עד תחילת 2021.

 

 

 

הדברים מגיעים מסקר שנערך ע"י האיגוד האמריקאי של הכלכלנים העסקיים (NABE). רק 10% מתוכם אמרו שהם חוזים מיתון כבר בתחילת השנה הנוכחית. בקוטב השני, רק 11% מצפים שהכלכלה לא תגלוש למיתון עד 2021.

 

יו"ר הפד ג'רום פאוול יו"ר הפד ג'רום פאוול צילום: AFP

 

הכלכלה החלה להתרחב ביוני 2009, לאחר שהמיתון הגדול של 2008 הסתיים. אם הצמיחה תימשך גם אחרי יוני השנה, היא תהיה הארוכה ביותר המתועדת. מדובר בנתון מתון יחסית - קצת מעל 2% בממוצע. אך כלכלנים רבים אומרים שהקצב הצנוע שלה עזר להאריך את משכה, באופן חלקי ע"י שמירת האינפלציה בשליטה.

 

כלכלני ה-NABE רואים באור חיובי את מתווה הריבית של הבנק הפדרלי, כאשר כמעט שלושה רבעים מתוכם מכנים את מדיניות הבנק "בסדר".

 

אחרי שהעלה את שיעור הריבית ארבע פעמים בשנה החולפת, הבנק הפדרלי והיו"ר שלו, ג'רום פאוול, הבטיחו להיות "סבלני" בנוגע לשיעורי הריבית – מה שרוב הכלכלנים מבינים כשינוי מגמה שיימשך כמה חודשים לפחות. המשקיעים ככלל מהמרים שהבנק לא יעלה את שיעור הריבית שלו במשך כל השנה הנוכחית, אבל הסקר של NABE מצא ש-39% מהכלכלנים חוזים העלאת ריבית אחת – בעוד 26% אומרים שלדעתם הבנק יעלה את שיעור הריבית פעמיים.

 

הסקר של NABE מצא גם שהכלכלנים חלוקים בדעותיהם בנוגע לגישה לגירעון הגדל של הממשלה, כאשר מחציתם מעדיפים העלאת מסים ומחציתם מעדיפים קיצוצים בהוצאות. בכל הקשור להעלאות מס, 50% תומכים במס אנרגיה או פליטות פחמן, בעוד 48% תומכים בהעלאת המס האישי והתאגידי.

 

כמו כן אמרו יותר מ-90% מהכלכלנים שנסקרו שהעלאת המכסים של טראמפ מול שותפות הסחר של ארה"ב יפגעו בצמיחה הכלכלית השנה. הערכותיהם נעות בין התכווצות הכלכלה ב-0.25% עד להתכווצות של 1% או יותר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x