שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
כלכלה ומדיניות

ממשיך לפתוח על הנשיא: פרקליטו של טראמפ מסר מידע על אי סדרים בעסקיו

לפי ניו יורק טיימס, מייקל כהן נועד לאחרונה עם נציגי התביעה והציע חומר המצביע על אי סדרים אפשריים בעסק המשפחתי של הנשיא ועל תרומה שניתנה לוועדה שארגנה את טקס כניסתו לתפקיד

שירות כלכליסט 10:3023.02.19

מייקל כהן, פרקליטו ואיש סודו לשעבר של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, נועד בחודש שעבר עם נציגי התביעה במנהטן והציע חומר המצביע על אי סדרים אפשריים בעסק המשפחתי של הנשיא, כך לפי מקורות הבקיאים בנושא ומצוטטים בניו יורק טיימס. כן מסר פרטים בנוגע לתרומה שניתנה לוועדה שארגנה את טקס כניסתו לתפקיד של הנשיא. כהן, שעבר ב"ארגון טראמפ" (Trump Organization) במשך עשור, שוחח עם הפרקליטים בנוגע לתביעות ביטוח שהגישה החברה במשך שנים, כך לדברי המקורות שלא פירטו מהן אותם אי סדרים.

 

 

 

עדיין לא ברור האם התובעים מייחסים לחומר שמסר כהן אמינות והאם בכוונתם לפעול בעקבותיו, אך עצם קיום הפגישה מצביע על כך שהתובעים מעוניינים בהיבטים רחבים יותר של פעילות הארגון של טראמפ, מעבר לחקירה המתנהלת לגבי תפקידה של החברה בתשלום דמי שתיקה לפני בחירות 2016 לנשים שטענו שקיימו יחסים עם הנשיא. כהן הודה בקיץ האחרון באשמת ארגון התשלומים האלה, ונידון לשלוש שנות מאסר.

 

מייקל כהן מייקל כהן צילום: איי פי

 

התובעים תשאלו את כהן גם לגבי תורם בשם עימאד זוברי, שתרם כסף לוועדה הנשיאותית. זוברי הוא יזם ומגייס כספים למטרות פוליטיות מקליפורניה. בערך בזמן שתרם 900 אלף דולר לוועדה, הוא ניסה גם לשכור את שירותיו של כהן כיועץ, והעביר לזכותו סכום כסף גדול. למרות שכהן לא קיבל את העבודה המוצעת, הוא הקים באותו זמן עסק לייעוץ עם לקוחות שהיו מעוניינים להשיג גישה לממשל טראמפ . עורך דינו של זוברי טוען שלקוחו רק העביר לכהן המחאה על סך 100 אלף דולר שלא נפדתה, ומכחיש שהיה לו קשר עם כהן מעבר למספר שיחות שקיימו השניים.

 

אין כרגע דבר שמצביע על כך שכהן, שאמור להתחיל לרצות את עונש המאסר שלו במאי, הפליל את טראמפ באי הסדרים שנידונו בפגישתו בחודש שעבר. אם התובעים הגיעו למסקנה שהמידע של כהן נכון ובעל ערך, הם היו יכולים לבקש מהשופט שגזר את עונשו לקצר את תקופת מאסרו.

 

התובעים ניסו לאחרונה לתשאל כמה בעלי תפקיד מארגון טראמפ, אך תוכן השאלות אינו ידוע. כהן הוא היחיד שנידון עד כה למאסר במסגרת כלל החקירות המתנהלות נגד טראמפ. הוא הודה באוגוסט באשמה של עבירה על חוקי מימון קמפיין בכך שלקח חלק בהעברת דמי השתיקה לנשים, וכן בעבירות מסים ובנקאות. בתיק נפרד עליו אחראי התובע ג'ורג' מולר, הודה כהן בנובמבר ששיקר לקונגרס לגבי מועד המ"מ שנערך בנוגע לבניית גורד השחקים של טראמפ במוסקבה, ולגבי היקף מעורבותו של טראמפ בתוכניות.

 

במזכר שהועבר לבית המשפט לפני מתן גזר דינו בדצמבר, עורכי דינו של כהן כתבו שהוא מואשם באופן לא פרופורציונלי עבור "התנהלות שבדרך כלל מטופלת באמצעים לא פליליים", תוך התייחסות להודאתו בהעלמת מס. הם השוו בינו לבין סלבריטאים שקיבלו קנס או עונש מאסר קצר בהרבה ממנו עבור הונאות מס גדולות.

 

דונלד טראמפ דונלד טראמפ צילום: AP

 

נמאס מהשקרים

הפגישה עם התובעים לא הייתה הפעם הראשונה בה סיפק כהן מידע שעשוי להוביל להפחתת מאסרו. מוקדם יותר נפגש כהן פעמיים עם נציגי התביעה כדי לסייע להם בחקירתם לגבי התשלומים לנשים, כולל החלטת ארגון טראמפ להחזיר לכהן 130 אלף דולר שהשילם לשחקנית הפורנו סטורמי דניאלס, שקיימה קשר עם הנשיא. בראיון שנתן בדצמבר אמר כהן לג'ורג' סטפנופולוס מחדשות ABC ש"נמאס לו לשקר". לדבריו, "גמרתי עם הנאמנות לנשיא טראמפ, והנאמנות שלי מוקדשת כעת לאשתי, בתי, בני, וארצי".

 

החקירה המתמשכת של העסקים המשפחתיים של טראמפ ושל הוועדה הנשיאותית על ידי המחוז הדרומי של התביעה מתבצעת בשעה שמולר אמור לסכם את חקירתו בסוגיות הקשורות לנשיא. לאחר שישלים את הדו"ח על ממצאיו, אספקטים שונים של חקירתו צפויים להמשיך להיחקר ע"י המחוז הדרומי ומשרדי תובע נוספים ברחבי ארה"ב.

 

כהן סירב להסכם שיתוף פעולה רשמי עם המחוז הדרומי, אשר היה דורש ממנו לחשוף כל פשע שביצע או שהיה מודע לו, והיה דוחה את משפטו. החלטתו לוותר על הסכם שכזה כנראה שתרמה לחומרת גזר דינו.

 

 

טראמפ הציע נקודת מבט אחרת לדברים, ואמר בשנה שעברה שעל כהן לקבל "עונש מאסר שלם ומלא". טראמפ רק החריף את ההתקפות על עובדו לשעבר, והפציר בתובעים ובתקשורת לחקור גם את משפחתו. ההתקפות האלה הובילו את כהן לדחות הופעה שהייתה מתוכננת בפני ועדת הפיקוח של בית הנבחרים מוקדם יותר החודש. אך השבוע הודיעה הוועדה שהעדות אמורה להינתן ביום רביעי ושבכוונת הדמוקרטים לשאול את כהן לגבי "השיטות העסקיות של הנשיא". כהן הסכים גם להעיד בדלתיים סגורות בפני ועדות המודיעין של בית הנבחרים והסנאט. הוא היה אמור להתחיל לרצות את מאסרו בחודש הבא, אך עורכי דינו ציינו את עדותו בפני הקונגרס, כמו גם ניתוח שעבר לאחרונה בכתף, כסיבות לדחייה של חודשיים. השופט בתיק של כהן הסכים לבקשתם ביום רביעי.

 

 

קבלו ניוזלטר יומי המסכם את חדשות היום ישירות למייל שלכם. לחצו להרשמה

בטל שלח
    לכל התגובות
    x