$
כלכלה ומדיניות

אופטימיות בסין לאחר פגישת שי-מנוצ'ין: "התקדמות חשובה"

אתמול נפגש נשיא סין עם שר האוצר האמריקאי ונציב הסחר רוברט לייטיזר; העיתון הרשמי של המפלגה הקומוניסטית: "אפשר רק לקוות ששני הצדדים ישמרו על המומנטום הטוב של הפגישות הנוכחיות וישאפו להגיע להסכם בפרק הזמן שנקבע"

שירות כלכליסט 11:1616.02.19
התקשורת הממשלתית בסין הביעה היום (ש') אופטימיות לגבי שיחות המסחר בין ארה"ב וסין. זאת בעוד שאתמול טען נשיא סין שי ג'ינפינג כי לאחר שבוע של דיונים ההתקדמות היא בצורת "שלב אחר שלב". שי אמר את הדברים בפגישה בבייג'ינג ביום שישי עם שר האוצר האמריקאי סטיבן מנוצ'ין ונציב הסחר רוברט לייטייזר.  

 

 

"פיפל'ס דיילי", העיתון הרשמי של המפלגה הקומוניסטית בסין, פרסם טור פרשנות שבו נטען כי הפגישה בין שי לנציגים האמריקאים "הזרימה רוח חדשה לשלב הבא של התפתחות ביחסי המסחר בין המדינות".

 

לפי העיתון, השיחות האחרונות רשמו "התקדמות חשובה" לקראת הסבב הבא שיתקיים בוושינגטון בשבוע הבא. "אפשר רק לקוות ששני הצדדים ישמרו על המומנטום הטוב של הפגישות הנוכחיות וישאפו להגיע להסכם בפרק הזמן שנקבע".

 

אם לא יושג הסכם עד 1 במרץ, המכסים האמריקאים על יבוא סיני בשווי 200 מיליארד דולר יעלו ל-25% מ-10%. האמריקאים דורשים בין השאר שסין תגביר את המאמצים לאכוף גניבת זכויות קניין רוחני.

 

על אף האופטימיות, בעיתון הזהירו כי ההסכם שיתגבש חייב להתאים לאינטרסים של שני הצדדים: "נותרו עוד מכשולים שיש להתגבר עליהם, ואסור להפחית מגודל המשימה שעומדת בפני שני הצדדים שמנסים לפתור את כל ההבדלים ביניהם הקיימים כבר תקופה ארוכה בפעם אחת".

 

בתוך כך, בשווקים הורידו ציפיות לגבי סוג ההסכם שיושג בין המדינות. על פי האנה אנדרסון מג'יי.פי.מורגן, המשקיעים יסתפקו בשלב הזה באי-הטלת מכסים חדשים מצד וושינגטון לאחר הדד-ליין של 1 במרץ.

 

 "להערכתי, הציפיות עברו מתקווה שארה"ב וסין יפתרו את ההבדלים ביניהן ב-90 ימים שהוקצבו למו"מ, להנחה שהשיחות יוכתרו כהצלחה כל עוד ארה"ב לא תעלה או תשית מכסים נוספים ב-1 במרץ", אמרה אנדרסון בראיון ל-CNBC. "השינוי הזה משקף כמה קל לקובעי המדיניות להזיז את קו השער ולהכריז על ניצחון, ועד כמה השווקים מעוניינים להעביר את ענייני המסחר למבער האחורי".

 

מוקדם יותר השבוע דווח בסוכנות בלומברג כי טראמפ שוקל הארכה של 60 יום לדדליין שנקבע לשיחות לפני העלאת המכסים. 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x