כלכלה ומדיניות

מצב החירום בארה"ב: פניות ראשונות לבית המשפט, הדמוקרטים פותחים בחקירה

אתמול הכריז נשיא ארה"ב דונלד טראמפ על מצב חירום - צעד שיאפשר לו לעקוף את הקונגרס ולקבל מימון להקמת החומה; שלושה בעלי אדמות בטקסס הגישו תביעה נגד המהלך; גם מדינות קליפורניה וניו יורק הכריזו כי יגישו תביעות בנושא; ועדת המשפט של בית הנבחרים הודיעה כי החלה בחקירה לבדיקת הנושא

שירות כלכליסט 10:2116.02.19

הקרב על החומה: נשיא ארה"ב הכריז אתמול על מצב חירום, מהלך שאמור לאפשר לו להשיג את המימון להקמת החומה בגבול עם מקסיקו, בסך 5.7 מיליארד דולר, בלי הסכמת הקונגרס. 

 

בעקבות ההכרזה של טראמפ, הודיעו הדמוקרטים כי יערערו לבית המשפט בטענה שמדובר בהפרה של החוקה האמריקאית.

 

זאת ועוד, שעות ספורות לאחר הכרזתו של טראמפ, הגישו בוושינגטון שלושה בעלי אדמות בטקסס תביעה נגד המהלך, בטענה שהחומה המתוכננת תפר את זכויות הקניין שלהם, שכן הממשל מתכוון לבנות את החומה על שטחים שבבעלותם. גם מדינות קליפורניה וניו יורק הכריזו כי יגישו תביעות בנושא.

 

במקביל, ועדת המשפט של בית הנבחרים שבשליטת הדמוקרטים הודיעה כי החלה בחקירה לבדיקת הנושא. לפי מכתב שנשלח לטראמפ, יש כוונה לזמן לשימוע בכירים במשרד המשפטים המעורבים במהלך. הנשיא התבקש להעביר מסמכים משפטיים בנוגע לההחלטה עד ליום שישי הבא.

 

גבול ארה"ב-מקסיקו גבול ארה"ב-מקסיקו צילום: בלומברג

"אנחנו מאמינים שההצהרה על מצב חירום מצביעה על זלזול בהפרדת הרשויות ובסמכויות שלה בהתאם למערכת החוקתית שלנו", נכתב במכתב, עליו חתום יו"ר הוועדה ג'רולד נדלר.

 

טראמפ היה מודע לאפשרות שיתבעו אותו בשל הצעדים הללו. "אני מניח שיגישו תביעות, לא אמורים לתבוע אותי...אבל אנחנו ננצח בבית המשפט הגבוה", אמר.

 

בית הנבחרים והסנאט יכולים להעביר חוק שיבטל את צעדי החירום, ואולם החוק יגיע בסופו של דבר חזרה לטראמפ שיכול להטיל עליו וטו. ביטול הווטו דורש רוב של שני שלישים בשני בתי הקונגרס.

 

ננסי פלוסי יו"ר בית הנבחרים ננסי פלוסי יו"ר בית הנבחרים צילום: בלומברג

אף שטראמפ מתעקש שהחומה נחוצה כדי לבלום את ההגירה הלא חוקית, לפי הנתונים האחרונים, כניסת מהגרים לא חוקיים דרך הגבול עם מקסיקו היא בשפל של 20 שנה, ומרבית משלוחי הסמים דווקא מגיעים לארה"ב באמצעות אנשים שנכנסים למדינה באופן חוקי.

 

לפי הניו יורק טיימס, גורמים בבית הלבן מסרו שההכרזה על מצב חירום לאומי תאפשר לנשיא להעביר 3.6 מיליארד דולר מתקציב המדינה, שמיועדים לפרויקטים צבאיים, לצורך בניית החומה. כמו כן, לכספים אלה יצטרפו 2.5 מיליארד דולר המוקצים לתוכנית למלחמה בסמים ו-600 מיליון דולר מקרן נכסים של משרד האוצר האמריקאי. בצירוף 1.375 מיליארד דולר שאישר הקונגרס שלשום לצורך בניית גדר בגבול, יהיו לרשות טראמפ מעל 8 מיליארד דולר לטובת מימון פרויקט החומה - הרבה יותר מ-5.7 מיליארד דולר שסרב לתת לו הקונגרס.

 

אתמול אמר טראמפ: "אנחנו ניתבע, וככל הנראה נקבל פסק דין רע - ואז נגיע לבית המשפט העליון". לדברי טראמפ, הוא מקווה לפסק דין חיובי מבית המשפט העליון  - שבו רוב של שופטים שמרנים. 

 

"מצב חירום לאומי הוכרז פעמים רבות על ידי נשיאים בעבר", אמר הנשיא. "זה לא כזה מסובך, זה מאוד פשוט - אנחנו רוצים למנוע מסמים להיכנס למדינה שלנו. אנחנו רוצים לעצור פושעים וכנופיות".

 

בהצהרה משותפת אתמול, יו"ר בית הנבחרים ננסי פלוסי ומנהיג המיעוט בסנאט צ'אק שומר, אמרו כי טראמפ פועל באופן בלתי חוקי וכי "הדמוקרטים יגנו על הרשויות החוקתיות שלנו בקונגרס, בבתי המשפט ובציבור".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x