כלכלה ומדיניות

טראמפ הכריז על מצב חירום כדי לעקוף את התנגדות הקונגרס למימון החומה בגבול מקסיקו

נשיא ארה"ב הכריז על מצב חירום לאומי כדי לשחרר מיליארדי דולרים לטובת בניית החומה. "זה לא כזה מסובך", אמר הנשיא במסיבת עיתונאים בבית הלבן. "זה מאוד פשוט - אנחנו רוצים למנוע מסמים להיכנס למדינה שלנו. אנחנו רוצים לעצור פושעים וכנופיות"

שירות כלכליסט 18:2215.02.19

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ערך היום (ו') מסיבת עיתונאים בבית הלבן והודיע כי עם סיומה יחתום על מצב חירום לאומי כדי לעקוף את התנגדות הקונגרס למימון החומה בגבול מקסיקו. טראמפ חזה שיהיו תביעות נגד המהלך שלו, ושהסוגייה עשויה ככל הנראה להגיע לפתחו של בית המשפט העליון - אבל לדבריו הוא ינצח. לדבריו, יש מצב חירום לאומי והדרך היחידה לטפל בו היא לבנות חומה.

 

  

 

לפי הניו יורק טיימס, גורמים בבית הלבן מסרו שההכרזה על מצב חירום לאומי תאפשר לנשיא להעביר 3.6 מיליארד דולר מתקציב המדינה, שמיועדים לפרויקטים צבאיים, לצורך בניית החומה. כמו כן, לכספים אלה יצטרפו 2.5 מיליארד דולר המוקצים לתוכנית למלחמה בסמים ו-600 מיליון דולר מקרן נכסים של משרד האוצר האמריקאי. בצירוף 1.375 מיליארד דולר שאישר הקונגרס אתמול לצורך בניית גדר בגבול, יהיו לרשות טראמפ מעל 8 מיליארד דולר לטובת מימון פרויקט החומה - הרבה יותר מ-5.7 מיליארד דולר שסרב לתת לו הקונגרס.

 

"טראמפ פועל באופן בלתי חוקי"

 

במהלך נאומו חזר טראמפ על עובדות שגויות כדי להצדיק את הצורך בחומה, כך מדווח הגרדיאן הבריטי. הנשיא אמר כי סמים ובני אדם עוברים במקומות לאורך הגבול שבהם אין חומה. עם זאת, כך לפי הגרדיאן, רוב תנועת הסמים והאנשים מתרחשת למעשה בנקודות מעבר חוקיות.  

 

"אחתום על המסמכים הסופיים ברגע שאסיים את מסיבת העיתונאים", אמר הנשיא. "לאחר החתימה אנחנו ניתבע, וככל הנראה נקבל פסק דין רע - ואז נגיע לבית המשפט העליון". לדברי טראמפ, הוא מקווה לפסק דין חיובי מבית המשפט העליון. בכל מקרה, סביר להניח שהדיונים המשפטיים בסוגייה יימשכו חודשים ארוכים, כך לפי הגרדיאן.

 

בהצהרה משותפת, יו"ר בית הנבחרים ננסי פלוסי ומנהיג המיעוט בסנאט צ'אק שומר, אמרו כי טראמפ פועל באופן בלתי חוקי וכי "הדמוקרטים יגנו על הרשויות החוקתיות שלנו בקונגרס, בבתי המשפט ובציבור".

 

החומה בגבול ארה"ב-מקסיקו החומה בגבול ארה"ב-מקסיקו צילום: בלומברג

 

 

"מצב חירום לאומי הוכרז פעמים רבות על ידי נשיאים בעבר", אמר טראמפ. "זה לא כזה מסובך, זה מאוד פשוט - אנחנו רוצים למנוע מסמים להיכנס למדינה שלנו. אנחנו רוצים לעצור פושעים וכנופיות".

 

טראמפ דרש מהקונגרס האמריקאי לכלול את הכסף למימון החומה בחוק לביטחון לאומי, שעליו הוא צפוי לחתום, אך החוק אושר ללא התקציב שביקש. אתמול אמרה דוברת הבית הלבן, שרה האקבי סנדרס, כי טראמפ ינקוט צעדים כדי לעמוד בהבטחתו לבנות חומה.

 

כשנשאל טראמפ על ידי אחד הכתבים מדוע הוא חותם על מצב חירום לאומי בתקופה שבה הסטטיסטיקה מראה כי ההגירה הלא מתועדת ירדה לרמתה הנמוכה זה עשור, השיב הנשיא: "אתה לא באמת מאמין לזה נכון?". לדברי טראמפ, הוא ראה נתונים סטטיסטיים שסותרים את אלו שפרסמה לשכת המכס והגנת הגבולות.  

 

 

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ נשיא ארה"ב דונלד טראמפ צילום: רויוטרס

 

 

השבוע אמר טראמפ כי הוא "לא יכול להגיד שאני שמח או נרגש" בנוגע לפשרה שהושגה בקונגרס בעניין מימון המחסום הפיזי בגבול מקסיקו. למרות שטראמפ לא התחייב לחתום על הסכם הפשרה לאחר אישורו על ידי הקונגרס, הוא אמר לכתבים בבית הלבן כי הוא "לא חושב שאנחנו הולכים לקראת עוד השבתה".

 

ההסכם, שעליו הוסכם לאחר שעות של דיונים בין הצדדים, כולל הסכמה להקצות 1.37 מיליארד דולר למימון מחסום פיזי באורך 88 ק"מ. עם זאת, ההסכם עדיין צריך לעבור בבית הנבחרים ולזכות, כאמור, באישורו של הנשיא טראמפ.

 

ההסכם כולל רק חלק קטן מהסכום שדרש למימון בניית החומה - 5.7 מיליארד דולר. כמו כן, הוא רוצה שהחומה תתפרס על פני שטח של מעל 300 ק"מ. בכנס תומכים שקיים השבוע בטקסס הודה טראמפ כי עודכן על ההתקדמות והוסיף "רק לידיעתכם, נבנה את החומה בכל מקרה"

בטל שלח
    לכל התגובות
    x