כלכלה ומדיניות

טראמפ: "לא שמח מהפשרה, אך לא חושב שאנחנו הולכים לעוד השבתה"

נשיא ארה"ב התייחס לפשרה שהושגה בקונגרס בעניין החומה ועשויה למנוע את השבתת הממשל. נציגי שתי המפלגות הסכימו להקצות 1.37 מיליארד דולר למימון מחסום פיסי באורך 88 ק"מ, בעוד טראמפ דורש 5.7 מיליארד דולר לבניית החומה. אם טראמפ לא יאשר את הפשרה עד יום ו' הקרוב, הממשל שוב יושבת

שירות כלכליסט 19:5012.02.19

"אני לא יכול להגיד שאני שמח או נרגש", כך התייחס הערב נשיא ארה"ב דונלד טראמפ לפשרה שהושגה בקונגרס בעניין מימון המחסום הפיזי בגבול מקסיקו. למרות שטראמפ לא התחייב לחתום על הסכם הפשרה לאחר אישורו על ידי הקונגרס, הוא אמר לכתבים בבית הלבן כי הוא "לא חושב שאנחנו הולכים לקראת עוד השבתה".  

 

 

אתמול הגיעו מנהיגי המפלגות הדמוקרטית והרפובליקנית בקונגרס להסכם טנטטיבי על מימון אבטחת הגבולות, שאמור למנוע השבתה נוספת של הממשל האמריקאי.

 

ההסכם, שעליו הוסכם לאחר שעות של דיונים בין הצדדים, כולל הסכמה להקצות 1.37 מיליארד דולר למימון מחסום פיסי באורך 88 ק"מ. עם זאת, ההסכם עדיין צריך לעבור בבית הנבחרים ולזכות, כאמור, באישורו של הנשיא טראמפ. אם טראמפ לא יאשר את הפשרה עד יום ו' הקרוב (15.2) הממשל שוב יושבת.

 

בשלב זה עוד לא ברור אם הוא יתמוך בהסכם, שכן הוא כולל רק חלק קטן מהסכום שדרש למימון בניית החומה – 5.7 מיליארד דולר. כמו כן, הוא רוצה שהחומה תתפרס על פני שטח של מעל 300 ק"מ. בכנס תומכים שקיים אתמול בטקסס הודה טראמפ כי עודכן על ההתקדמות והוסיף "רק לידיעתכם, נבנה את החומה בכל מקרה".

 

 

דונלד טראמפ בנאום מצב האומה. מימן ננסי פלוסי מנהגית הרוב הדמוקרתי בבית הנבחרים דונלד טראמפ בנאום מצב האומה. מימן ננסי פלוסי מנהגית הרוב הדמוקרתי בבית הנבחרים צילום: AP

 

 

בכל זאת, המחוקקים הביעו אופטימיות שההסכם יאושר עד יום שישי, אז מסתיים המימון לחלק מהמשרדים הממשלתיים ויש סיכון להשבתה מחודשת. לדבריו של הסנטור הרפובליקני ריצ'רד שלבי, נמצא פתרון לכל הסוגיות שהיו במחלוקת. "השגנו הסכם על הכל", הכריז. "אנחנו מאמינים שאם זה יהפוך להיות חוק, נוכל לשמור על הממשל פועל".

 

ב-25 בינואר הסתיימה ההשבתה החלקית בממשל לאחר שהוסכם על תקציב לשלושה שבועות, במהלכם נציגי המפלגות היו אמורים לנהל מו"מ על תקציב לשנה הפיסקאלית המסתיימת ב-30 בספטמבר.

 

ההשבתה מראש נבעה מסירובם של הדמוקרטים, השולטים בבית הנבחרים, לאשר את המימון שדרש טראמפ לבניית החומה בגבול עם מקסיקו. לאורך ההשבתה, מאות אלפי עובדים ציבוריים נאלצו לצאת לחופשה כפויה ללא תשלום בעוד שאחרים העובדים בסקטורים המוגדרים כהכרחיים כמו בריאות וביטחון, נאלצו לעבוד בלי לקבל תשלום. ההשבתה נמשכה 35 ימים ולפי ההערכות עלתה לכלכלה 11 מיליארד דולר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x