כלכלה ומדיניות

טראמפ ייפגש עם קים בהאנוי: "צפון קוריאה תהפוך לטיל כלכלי"

נשיא ארה"ב חשף כי ייפגש עם מנהיג צפון קוריאה בסוף פברואר, בבירת וייטנאם: "אני מצפה לפגישה שלי עם קים וקידום מטרת השלום"

שירות כלכליסט 11:3609.02.19

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ חשף כי פגישתו השנייה עם מנהיג צפון קוריאה קים ג'ונג און תתקיים בבירת וייטנאם, האנוי בסוף החודש. בנוסף לציוץ שבו הכריז על הפסגה העתידית, הוא פרסם בטוויטר ציוץ נוסף שבו חזה כי צפון קוריאה תהפוך להיות "מעצמה כלכלית גדולה" הודות למנהיגות של קים.

 

 

"הנציגים שלי בדיוק עזבו את צפון קוריאה לאחר פגישה פרודוקטיבית מאד והסכמה על מועד לפסגה השנייה עם קים ג'ונג און", צייץ טראמפ אמש. "היא תתקיים בהאנוי, וייטנאם בין התאריכים 27-28 בפברואר. אני מצפה לפגישה שלי עם קים וקידום מטרת השלום".

 

 

הפסגה שנערכה בסינגפור ביוני אשתקד הפסגה שנערכה בסינגפור ביוני אשתקד צילום: אי פי איי

 

 

הפסגה המתוכננת בווייטנאם מגיעה לאחר פסגה היסטורית בקיץ בסינגפור. בנאום מצב האומה שנשא טראמפ השבוע טען כי "נותרה עוד עבודה רבה", אך הוא מקווה שמערכת היחסים ה"טובה" שלו עם מנהיג צפון קוריאה תוביל לתוצאות בשיחות הגרעין. "אנחנו ממשיכים במסע ההיסטורי שלנו לעבר שלום בחצי האי קוריאה", הכריז.

 

בציוצו השני אתמול חזה טראמפ עתיד מבטיח עבור קים והמדינה שלו. "צפון קוריאה תחת הנהגתו של קים ג'ונג און תהפוך להיות מעצמה כלכלית גדולה. הוא אולי יפתיע חלק מהאנשים, אבל לא אותי כי אני למדתי להכיר אותו ומודע לגמרי ליכולות שלו. צפון קוריאה תהפוך להיות טיל שונה לגמרי - טיל כלכלי".

 

 

 

קים עומד ראש משטר דיקטטורי במדינה, והוא אחראי להפרות בלתי פוסקות של זכויות אדם. בנוסף, אף שכלכלת צפון קוריאה השתפרה מעט בשנים האחרונות, היא עדיין נחשבת לאחת העניות בעולם, בין השאר בשל הסנקציות שהוטלה עליה בשל תוכנית הגרעין שלה. עם זאת, במדינה מינרלים ויסודות נדירים, שלסין יש מעין מונופול עליהם.

 

לפי בכיר בממשל, שביקש להישאר בעילום שם, הפסגה נבחרה להתקיים בהאנוי לבקשתו של קים, שהעדיף את הבירה על פני דאננג בווייטנאם, שגם הוצעה כאפשרות. לפי אותו בכיר, לטראמפ לא הייתה העדפה בין שתי הערים ואילו בווייטנאם העדיפו גם את האנוי, מכיוון שהיא נחשבת מבחינתם ליוקרתית יותר. מראש וייטנאם נבחרה כיעד לקיום הפסגה מכיוון שקים יוכל לטוס אליה כשהוא עובר לרוב מעל סין - הנחשבת טריטוריה ידידותית עבורו.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x