כלכלה ומדיניות

טראמפ: "החקירה נגדי מגוחכת ומפלגתית - ופוגעת בכלכלה"

נשיא ארה"ב נשא את נאום מצב האומה: "אפגש שוב עם קים בסוף החודש בווייטנאם; אם לא הייתי נבחר, לדעתי היינו במלחמה עם צפון קוריאה". בנושא ההגירה אמר: "החומות מצילות חיים"

ynet 07:4106.02.19
נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ מסר הלילה (ד') את נאום "מצב האומה" השני שלו בפני בית הנבחרים האמריקני. הנשיא האמריקני פתח בנימה פייסנית וקרא לכל הצדדים בפוליטיקה האמריקנית "לבחור בפוליטיקה של שיתוף פעולה, פשרה וטובת הכלל". טראמפ תקף את חקירת התובע המיוחד בנושא המעורבות הרוסית בבחירות לנשיאות וטען כי מדובר ב"חקירה מגוחכת ומפלגתית", שיכולה לפגוע בכלכלה ובשלום בארה"ב. טראמפ גם הכריז על פסגה שנייה עם קים ג'ונג און בסוף החודש.

  

הנשיא התייחס ליחסי ארה"ב וצפון קוריאה ואמר כי ייפגש עם שליט צפון קוריאה קים ג'ונג און בסוף החודש, ב-27 וב-28 בפברואר, בווייטנאם. קיומה של הפסגה השנייה בין שני המנהיגים דווח קודם לכן ע"י כלי תקשורת אמריקניים. טראמפ התרברב בעובדה שב-15 החודשים האחרונים צפון קוריאה לא ביצעה ניסויים בטילים בליסטיים או בנשק גרעיני ואמר: "אם לא הייתי נשיא, לדעתי, היינו עכשיו במלחמה נרחבת עם צפון קוריאה".

 

 

טראמפ, כצפוי, עסק בנושא ההגירה והחומה בגבול הדרומי – שעמד בלב המחלוקת סביב השבתת הממשל ההיסטורית. טראמפ אמר כי "זו חובתנו המוסרית ליצור מערכת הגיר המגינה על חייהם ועבודותיהם של אזרחינו". טראמפ הודיע: "החלטתי לשלוח 3,750 חיילים נוספים לגבול, כדי לעצור את המתקפה של שיירות המהגרים הבלתי חוקיים שעושות את דרכן לעבר ארה"ב". הנשיא האמריקני טען כי מעמד הפועלים בארה"ב "משלם את המחיר" של ההגירה הבלתי החוקית הנרחבת.

  

דונלד טראמפ נושא את נאום מצב האומה דונלד טראמפ נושא את נאום מצב האומה צילום: AP

טראמפ טען בנאומו כי צוותו שלח הצעה נרחבת לקונגרס בנושא ההגירה והחומה בגבול הדרומי והתחייב: "אני אבנה את החומה". טראמפ טען כי החומה לא תהיה "חומת בטון פשוטה" אלא מחסום מפלדה שניתן לראות דרכו את צדו השני של הגבול. הוא אמר עוד כי החומה תיבנה באזורים נבחרים של הגבול ובזכותה "חציות הגבול הבלתי-חוקיות יצטמצמו משמעותית". טראמפ טען כי "החומות עובדות, החומות מצילות חיים - בואו נעבוד יחדיו, נמצא את עמק השווה ונגיע לעסקה".

 

טראמפ התייחס למלחמת הסחר עם סין, והמכסים בסך 250 מיליארד דולר שארה"ב הטילה על המעצמה האסייתית. הוא אמר כי סין גנבה מחברות אמריקניות קניין רוחני במשך שנים. עוד הוא אמר כי "גניבת המשרות של האמריקנים ועושרם על ידי סין הגיעה לסופה". טראמפ טען כי הסכם סחר חדש עם סין חייב לכלול סעיפים שיסיימו את פעולות הסינים הפוגעות בשוויון בכל הקשור למסחר בין המדינות, יצמצמו את גירעון הסחר האמריקני ויגנו על המשרות של האמריקנים.

  

טראמפ להתייחס גם להחלטתו להסיג את הכוחות האמריקנים מסוריה ולומר: "כמועמד לנשיאות, הבטחתי גישה חדשה. אומות גדולות לא נגררות למלחמות אינסופיות". החלטתו של טראמפ הגיעה, לדבריו, לאור העובדה שארגון "המדינה האיסלאמית" (דאעש) "הובס לחלוטין", ועל כן אין צורך בנוכחות האמריקנית במדינה.

  

הנשיא האמריקני התייחס גם למשבר בוונצואלה, שבמסגרתו ארה"ב הביעה את תמיכתה במנהיג האופוזיציה חואן גוואידו, והכירה בו כנשיא המדינה על פני הנשיא המכהן ניקולס מדורו. טראמפ אמר: "אנו עומדים לצד העם בוונצואלה, במסעם לעבר החירות".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x