כלכלה ומדיניות

חזרה חלקית לשגרה: "הושג הסכם להפסקה זמנית של השבתת הממשל"

לדברי הנשיא טראמפ, הוא הגיע להסכם עם ראשי הקונגרס על מימון הממשל למשך שלושה שבועות; תקצוב החומה - סלע המחלוקת שגרם לשביתה - לא נכלל בהסכם הזמני; הוא איים לשוב להשבתת הממשל או להכריז על מצב חירום לאומי אם לא תושג הסכמה בנוגע לשאלת הגבולות; לדבריו, "ישראל בנתה חומה והיא יעילה ב-99% מהזמן. חומה עובדת. זו לא חומה של ימי הביניים, זו חומה חכמה"

שירות כלכליסט 21:4325.01.19

פריצת דרך במגעים לסיום השבתת הממשל הארוכה ביותר בהיסטוריה האמריקאית: נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ הכריז אתמול בערב (ו') בנאום בבית הלבן כי הגיע להסכם טנטטיבי עם מנהיגי הקונגרס, שיאפשר פתיחה מחדש של הממשל האמריקאי. תקצוב החומה בגבול עם מקסיקו - בו מעוניין טראמפ וסלע המחלוקת שגרם להשבתה - לא נכלל בהסכם הזמני הזה.  

 

 

ההסכמה בין מנהיגי הקונגרס, שתאפשר את פתיחת הממשל למשך שלושה שבועות, עברה זמן קצר לאחר הכרזתו של טראמפ עליה, הן בסנאט שבשליטת הרפובליקנים והן בבית הנבחרים שבשליטת הדמוקרטים. האישורים הללו סוללים את הדרך להמשך השיחות עם המחוקקים בנוגע לאבטחת הגבול בין ארה"ב ומקסיקו.

 

אחר שההצעה עברה בשני בתי הקונגרס, טראמפ חתם עליה ואפשר בכך את פתיחת הממשל לשלושת השבועות הקרובים לאחר 35 ימים של השבתה חלקית. במקביל, סוכנות דירוג האשראי S&P מעריכה כי בתקופת ההשבתה הפסידה הכלכלה האמריקאית 6 מיליארד דולר לפחות בשל איבוד פרודוקטיביות בקרב העובדים שלא קיבלו תשלום ופעילות כלכלית שהועברה לעסקים חיצוניים. "אף שההשבתה הזו הסתיימה, העדר ההסכמה בגבעת הקפיטול קרוב לוודאי שתשפיע לשלילה על אמון העסקים והסנטימנט בשווקים הפיננסים", נמסר בדו"ח שפרסמה סוכנות הדירוג.

 

דונלד טראמפ דונלד טראמפ צילום: Douliery Olivier

 

 

800 אלף עובדי ממשל חוזרים לעבוד

 

אתמול בערב אמר טראמפ כי יחתום על פתיחה מחדש של הממשל לשלושה שבועות, עד 15 בפברואר. להסכם הגיעו הצדדים אחרי 35 ימי השבתה. בכך ישובו כ-800 אלף עובדי ממשל מושבתים חזרה לעבודתם. בינתיים יימשכו הדיונים על העברת מיליארדים לבניית חומה בגבול מקסיקו-ארצות הברית, מהלך לו מתנגדים הדמוקרטים המהווים רוב בבית הנבחרים. טראמפ שב ואיים בנאומו כי ישוב להשבתת הממשל או יכריז על מצב חירום לאומי אם המחוקקים לא יגיוע להסכם בנוגע לשאלת הגבולות. "אני גאה להכריז להכריז שהגענו להסכם לסיומה של ההשבתה ופתיחת הממשל הפדרלי", אמר הנשיא.

 

בנאומו של טראמפ נרשמה גם נקודה ישראלית, והוא השווה בין החומה אותה הוא מעוניין להקים לזו שהקימה ישראל. לדבריו, "ישראל בנתה חומה והיא יעילה ב-99% מהזמן. חומה עובדת. זו לא חומה של ימי הביניים, זו חומה חכמה''. לדבריו, "אין לנו באמת ברירה אלא לבנות חומה חזקה או מכשול ממתכת".

 

 

לפי CNBC, המחוקקים בקונגרס עלולים להיכשל במו"מ להשגת עסקה שתרצה את טראמפ בתחום ההגירה, והוא אמר בדבריו ששום תוכנית לאבטחת הגבולות לא תעבוד "בלי מכשול פיזי". זהו דבר שהדמוקרטים מתנגדים לו כאמור, למרות שהם תומכים במימון צעדים אחרים בתחום אבטחת הגבולות. הנשיא שב והדגיש את הסכנות שהוא רואה בהגירה הבלתי חוקית. הוא אמר שמדובר ב"הזדמנות לכל הצדדים לעבוד ביחד למען טובת האומה היפה והנהדרת שלנו".

 

המגעים נכנסו לתאוצה לאחר ששתי הצעות - אחת של הדמוקרטים והשנייה של הריפובליקנים - לא צלחו בהצברה בסנאט אתמול, והדבר הוליך לשיחות הרציניות ביותר בין הצדדים לראשונה זה שבועות. התוכנית של הריפובליקנים כללה מימון של החומה על ידי הסנאט בתמורה להגנה על מהגרים בלתי חוקיים צעירים, שהובאו לארה"ב כילדים בעקבות משבר בארצות מוצאם, אך הדבר לא השביע את רצון הדמוקרטים.

 

ההשבתה הארוכה מכולן

 

ההשבתה הנוכחית, ש"עקפה" את השבתת הממשל שנמשכה 21 ימים במהלך כהונתו של הנשיא ביל קלינטון, כללה תשעה מתוך 15 משרדים בהם ביטחון המולדת, תחבורה, פנים, חקלאות וכן הלאה. ההשבתה נכנסה לתוקפה ב-22 בדצמבר, לאחר שהקונגרס לא הצליח להגיע להסכם על התקציב שטראמפ התעקש עליו לבניית החומה: 5.7 מיליארד דולר.

 

בין הנזקים שגרמה השביתה ניתן למנות עיכובים שנרשמו היום בפעילות בשלושה נמלים מרכזיים בחוף המזרחי של ארה"ב - לה גארדיה בניו יורק, נמה"ת הבינלאומי בפילדלפיה ונמה"ת ליברטי בניוארק שבניו ג'רזי. הזמן הממוצע של העיכובים בנחיתות, הנובעים מ"בעיות כוח אדם", עמד על 41 דקות. העיכובים בהמראות מפילדלפיה ומניוארק נעו בין שעה לשעה ורבע, ומלה גארדיה - בין רבע שעה לחצי שעה.

 

טראמפ אמר בעבר כי הוא יהיה "גאה" להשבית את הממשל כדי להשיג את דרישותיו בתחום הביטחון בגבולות. "אפילו הנשיא רייגן ניסה במשך שמונה שנים לבנות חומה בגבול - או אפילו גדר - ולא הצליח לעשות זאת. גם אחרים ניסו. אנחנו נצליח, כך או אחרת", אמר הנשיא בתחילת ההשבתה, והוסיף כי "הדמוקרטים מנסים להמעיט בערך של החומה ומכנים את הרעיון 'מיושן'. העובדה היא שאין דבר אחר שיעבוד - וזוהי אמת שהוכחה במשך אלפי שנים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x