$
כלכלה ומדיניות

סורוס מזהיר: ארה"ב וסין נמצאות במלחמה קרה שעלולה להפוך לחמה

המיליארדר אמר את הדברים בוועידת דאבוס, וציין כי ניתן היה להימנע ממצב זה לו במקום טראמפ ושי היו נשיאים אחרים; הוא הגדיר את מדיניות טראמפ ביחס לסין כ"פשטנית מדי"

שירות כלכליסט 16:5425.01.19
המיליארדר ג'ורג' סורוס הזהיר אתמול (ה') מפני מצב שבו כלכלות ארה"ב וסין, שתי הגדולות בעולם, נעולות ב"מלחמה קרה שעלולה להפוך לחמה". סורוס אמר את הדברים במהלך אירוע שנערך במסגרת הפורום הכלכלי העולמי בדאבוס. 

 

 

 

הדברים נאמרו כשברקע מתגברים חששות המשקיעים מפני האטה כלכלית עולמית בעקבות מלחמת הסחר בין ארה"ב לסין הכוללת הטלת מכסים הדדית, מכבידה על עסקים ופוגעת בסנטימנט הצרכנים. לפי CNBC, סורוס התייחס לדבריו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ מסוף שנת 2017 שתייג את סין כמתחרה "אסטרטגית", ואמר שמדובר בגישה "פשטנית מדי". לדבריו,  "מדיניות אפקטיבית כלפי סין לא יכולה להסתכם בססמאות. היא צריכה להיות מתוחכמת, מפורטת ומעשית, ועליה לכלול תגובה כלכלית אמריקאית ליוזמת 'החגורה והדרך' הסינית". יוזמה זו כוללת השקעות עתק של סין בתשתיות במדינות אסיה, אפריקה ואירופה ונתפסת במערב כניסיון לחזק את ההשפעה הסינית.

 

 צילום: שאטרסטוק

 

"לצערי, נראה שמה שעושה הנשיא טראמפ הוא זה: לבצע ויתורים לסין ולהכריז על ניצחון, תוך כדי חידוש המתקפה נגד בנות בריתה של ארה"ב. זה יערער את יעד המדיניות של ארה"ב שהוא ריסון ההפרות ותפוקת היתר מצד סין. המציאות היא שאנחנו נמצאים במלחמה קרה שמאיימת להפוך לחמה", כך סורוס.

 

הפורום הכלכלי העולמי שנערך בדאבוס המושלגת היה אמור להוות פלטפורמה לנציגי סין וארה"ב לקיים דיונים לקראת פקיעת מועד הקפאת המכסים ההדדית ב-2 במרץ. אך טראמפ ביטל במפתיע את השתתפותו בוועידה, לטענתו בעקבות השבתת הממשל. סיבוב המשא ומתן הבא בין הצדדים אמור להתקיים בסוף החודש, כאשר סגן הנשיא הסיני ליו הי צפוי לפגוש פקידים אמריקאים בוושינגטון.

 

"אם הנשיא שי וטראמפ היו מוחלפים באחרים, הייתה נוצרת הזדמנות לפתח שיתוף פעולה רב יותר בין שתי ענקיות-הסייבר האלה", דברי סורוס.

 

באותה הזדמנות בה נאמרו הדברים, התייחס סורוס לסין בהנהגת שי כיריב "המסוכן ביותר" עבור המאמינים בחברה חופשית.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x