$
עולם

הפד פתח בחקירת מעורבות דויטשה בנק במעילת הענק באסטוניה

לפי דיווחים, הפד בודק האם השלוחה האמריקאית של דויטשה בנק התרשלה בפיקוח על העברות הכספים שהתקבלו מהשלוחה האסטונית של בנק דנסקה הדני; בפרשה הועברו כ-230 מיליארד דולר בין הבנקים במה שנחשדת כהלבנת הכספים הגדולה אי פעם

שירות כלכליסט 11:5223.01.19

הבנק הפדראלי בארה"ב בוחן את מעורבותו של דויטשה בנק בעסקאות חשודות של העברת מיליארדי דולרים מדנסקה בנק, הבנק הגדול בדנמרק, כך מדווחת בלומברג המתבססת על אנשים המעורבים בנושא שביקשו להישאר בעילום שם. חקירת הפדרל רזרב מחזקת את הסבירות שהפרשה תתפתח להיות שערוריית הלבנת ההון הגדולה ביותר אי פעם.

על פי המקורבים, חקירת הפד נמצאת בשלב ראשוני שבו מנסים לגלות האם החטיבה האמריקאית של דויטשה בנק לא עקבה בצורה הולמת אחר העברות כספים מהסניף האסטוני של דנסקה בנק. דנסקה, שהשתמש בבנקים מקשרים (correspondent bank) כמו דויטשה בנק להעברות כספים מחוץ לדנמרק, כבר אישר שקיים חשש שהסניף האסטוני אחראי להלבנת הון בהיקף של 230 מיליארד דולר.

 

הווארד וולקינסון, בנקאי לשעבר שחשף את הפרשה טען כי מרבית הכסף עבר ונסלק דרך השלוחה האמריקאית של דויטשה בנק. לפי החוק האמריקאי מוטלת על הבנקים חובת בדיקה של העברות כספים של הלקוחות על מנת לזהות הלבנות הון פוטנציאליות. בכל מקרה של חשד, על הבנקים להודיע לרשויות.

 

דויטשה בנק פרנקפורט פשיטה משטרה דויטשה בנק פרנקפורט פשיטה משטרה צילום: איי פי

 

לפי הדיווחים, דנסקה מואשם בכך שלא ערך בדיקות של העברות כספים והמרות מט"ח של לקוחותיו והסתמך על הבנקים האמריקאים (בעיקר בנק אוף אמריקה וג'יי.פי מורגן), שיבצעו את הבדיקות הנדרשות. התקופה שבה נעשו ההעברות החשודות של לקוחות דנסקה היא בין 2007 ל-2015. לפי המקורבים, דויטשה בנק משתף פעולה עם החוקרים האמריקאים. דוברת דויטשה בנק סירבה להגיב על המגעים עם הרגולטורים, בעוד שדובר הפד אמר כי הם אינם דנים בפומבי בחקירות חסויות.

 

חקירת הפד מגיעה לאחר שכבר בשבוע שעבר הודיע מנכ"ל דויטשה בנק כריסטיאן סווינג כי הבנק פתח בחקירה פנימית לבירור תפקידו כבנק מקשר עבור דנסקה. עם זאת, הוא טען שלא ראה שום הוכחה להתנהלות שגויה מצד הבנק, וביקש להניח כי הבנק והעובדים חפים מפשע כל עוד לא הוכח אחרת.

 

יתרה מכך, לאחר התפוצצות הפרשה בנובמבר הסבירו בדויטשה שכבנק מקשר, היכולת לדעת על לקוחות הבנק השני היא מוגבלת. "הקשר היחיד הוא עם הבנק והאחריות שלו היא לבדיוק את הלקוחות שלו ולנטר את העסקאות", נמסר באותו הזמן על ידי נציג של דויטשה בנק.

 

בינתיים, מתנהלות חקירות בארה"ב ובמדינות אחרות סביב העסקים של דנסקה באסטוניה. המדינה מואשמת שהפכה למקלט עבור מלביני הון ממדינות ברית המועצות לשעבר. הרגולטורים בדנמרק הורו לדנסקה לשמור בצד עוד 1.5 מיליארד דולר כדי לכסות קנסות פוטנציאליים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x