$
כלכלה ומדיניות

זינוק חסר תקדים במנכ"לים שצופים הרעה בכלכלה השנה

לפי סקר שפרסמה PwC עם פתיחת הפורום הכלכלי העולמי בדאבוס, 29% מהמנכ"לים בעולם מעריכים כי 2019 תהיה גרועה מ־2018. השינוי החד ביותר חל בקרב מנכ"לים אמריקאים, שרק 37% מהם מחזיקים בתחזית אופטימית לעומת 63% אשתקד

שירות כלכליסט 22:0022.01.19

מנכ"לים ברחבי העולם מגלים פסימיות ברמה שלא נראתה מאז 2012 - כך מגלה סקר שערכה חברת הייעוץ PwC ופורסם בפורום הכלכלי העולמי שנפתח היום (ג') בדאבוס, שוויץ.

 

 

 

מבין כמעט 1,400 מנכ"לים של חברות ב־91 מדינות שהשתתפו בסקר, סבורים 29% כי ב־2019 תאט הצמיחה הכלכלית. מדובר בזינוק של כמעט פי שישה לעומת שיעור המנכ"לים שהחזיקו בדעה זו על 2018 - 5% בלבד. ב־2012 עמד שיעור המנכ"לים שחזה האטה בכלכלה על 28%. השינוי החד ביותר בעמדות חל בקרב מנכ"לים במדינות צפון אמריקה - קנדה, ארה"ב ומקסיקו - שם שיעור האופטימיים בקרב המנהלים ירד מ־63% ב־2018 ל־37% ב־2019.

 

 

ב־PwC הסבירו את הירידה החדה בהתפוגגות ההשפעה של רפורמת המס של הנשיא דונלד טראמפ על החברות ובמתיחות ביחסי הסחר עם סין. המתיחות הזו ניכרה גם בתשובות שנתנו מנכ"לים סינים לשאלות הסקר. בשעה שבשנה שעברה אמרו 59% מהמנכ"לים כי הם רואים בארה"ב את שוק הצמיחה העיקרי עבור החברה שהם מנהלים, רק 17% החזיקו בהשקפה זו ב־2019. אוסטרליה תפסה את מקומה של ארה"ב כיעד הצמיחה העיקרי של החברות הסיניות השנה, ו־21% מהמנכ"לים בסין ראו בה את שוק הצמיחה העיקרי עבורם.

 

"ההשקפות של מנכ"לים על הכלכלה העולמית הן תמונת מראה של התחזיות הכלכליות המרכזיות, שגם הן התעדכנו כלפי מטה", אמר יו"ר PwC העולמית בוב מוריץ עם פרסום הדו"ח, בהתייחסו לכך שקרן המטבע הבינלאומית חתכה את תחזית הצמיחה הגלובלית שלה לשנה הנוכחית ב־0.2%, ל־3.5%.

 

הדאגה מהאטה בצמיחה השפיעה על תחזית המנכ"לים על ביצועי החברות לטווח הקצר. 35% מהמנכ"לים אמרו שהם בטוחים מאוד ביכולת הארגון שהם עומדים בראשו להשיא רווחים גדולים יותר מבשנה שעברה, לעומת 42% שהחזיקו בדעה זו ב־2018.

 

מבט על נתוני הסקר משנים קודמות הראה כי הסנטימנט בקרב המנכ"לים בתחילתה של שנה נוטה לזוז בהתאם לתמ"ג שנמדד בסיכומה. כאשר השינוי בשיעור המנכ"לים בסקר שהביע חשש לגבי קצב צמיחת התמ"ג העולמי, מתאים בדרך כלל לשינוי בתמ"ג. ב־PwC הדגישו כי מתאם גבוה אף יותר בין השינוי בסנטימנט המנכ"לים לשינוי בתמ"ג העולמי קיים כאשר בודקים את הערכות המנכ"לים לגבי הביצועים של החברה שהם מנהלים, במקום ביצועי הכלכלה כולה. ואולם, אין בכך כל הפתעה, בהנחה שתחזיות המנכ"לים לגבי החברות מגלמות בתוכן גם את הערכתם לכלכלה כולה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x