כלכלה ומדיניות

האופוזיציה בבריטניה מסרבת לקיים מגעים עם מיי; דורשת להוריד מהפרק ברקזיט ללא הסכם

ממשלת מיי הגדירה את השיחות עם ג'רמי קורבין מנהיג הלייבור כ"קונסטרקטיביות" - אך לטענתו הוא לא יקיים מגעים עם מיי בנוגע לברקזיט כל עוד האפשרות של עזיבת האיחוד האירופי ללא הסכם לא תישלל

שירות כלכליסט 19:4918.01.19

הממשלה הבריטית מתעקשת כי השיחות הבין-מפלגתיות, שנועדו לגבש הסכמה ביחס לתכנית הברקזיט היו "קונסטרקטיביות" - זאת אף שמנהיג מפלגת הלייבור ג'רמי קורבין טוען כי הוא מסרב לקיים דיונים עם ממשלתה של תרזה מיי, כל עוד היא לא תודיע באופן ברור שהיא שוללת על הסף את האפשרות של עזיבת האיחוד האירופי ללא הסכם.

 

 

 

קורבין, יו"ר המפלגה הגדולה ביותר באופוזיציה, הורה לכל חברי הפרלמנט מטעם הלייבור לא לקיים פגישות עם השמרנים לפני שיובטח להם כי אכן לא יהיה ברקזיט בלי הסכם. עם זאת, דובר של הממשלה מסר לעיתונאים אתמול כי היום צפויות שיחות נוספות עם המחוקקים של הלייבור. 

 

מנהיג הלייבור ג'רמי קורבין וראשת ממשלת בריטניה תרזה מיי. "שיחות קונסטרוקטיביות"? לא בדיוק מנהיג הלייבור ג'רמי קורבין וראשת ממשלת בריטניה תרזה מיי. "שיחות קונסטרוקטיביות"? לא בדיוק צילום: איי פי

 

לאחר ששרדה בקושי הצבעת אי אמון בממשלתה ביום רביעי, הודיעה מיי כי היא מעדיפה לקיים שיחות עם מנהיגי האופוזיציה על מנת למצוא דרך להתקדם בהליך העזיבה. מוקדם יותר השבוע, טיוטת ההסכם שאליה הגיעה מיי עם נציגי האיחוד האירופי נדחתה בפרלמנט ברוב גדול.

 

בנוגע לדרישתו של קורבין, מיי הגיבה במכתב כי אין זה בסמכותה של הממשלה לשלול את האפשרות של עזיבה ללא הסכם. היא ציינה כי מהלך כזה יהיה "בלתי אפשרי", אם הפרלמנט לא יצביע בעד הסכם ספציפי. אפשרות נוספת תהיה לבטל את העזיבה, אך לדבריה של מיי אפשרות זו תהיה מנוגדת לרצון העם, ולכן יהיה זה "לא נכון" לעשות זאת. מלבד הלייבור, ראשי 5 המפלגות הקטנות יותר שמרכיבות את האופוזיציה הסכימו להיפגש עם מיי, והפגישות הללו צפויות להימשך בסוף השבוע.

 

על פי החלטת הפרלמנט, מיי אמורה להגיש לפרלמנט הסכם משופר עד יום שני, שיעלה לדיונים. ההצבעה על אותו הסכם אמורה להתקיים ב-29 בינואר, חודשיים בדיוק לפני מועד העזיבה המתוכנן של בריטניה את האיחוד האירופי.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x