$
כלכלה ומדיניות

מלחמת הסחר דועכת? בכירים בסין יבקרו בקרוב בוושינגטון

לדברי שר האוצר האמריקאי, סטיבן מנושין, "סגן ראש הממשלה הסיני ליו הי יבקר אותנו קרוב לוודאי בהמשך החודש; להשבתת הממשל לא תהיה השפעה על כך"; דובר של משרד המסחר הסיני מסר כי שני הצדדים "רציניים" ו"ישרים"

שירות כלכליסט 15:1811.01.19

שר האוצר האמריקאי סטיבן מנושין מעריך כי נציגי סין הבכירים למו"מ על הסכם סחר יבקרו החודש בוושינגטון, זאת לאחר שהשבוע התקיימו שיחות בדרגי הביניים בבייג'ינג.

 

"סגן ראש הממשלה הסיני ליו הי יבקר אותנו קרוב לוודאי בהמשך החודש, ואני מעריך שלהשבתת הממשל לא תהיה השפעה על כך", אמר מנושין לעיתונאים אמש. "אנחנו נקיים את הפגישות הללו בדיוק כפי ששלחנו משלחת לסין".

 

הממשל הפדראלי בארה"ב נמצא בהשבתה חלקית כבר קרוב לשלושה שבועות בשל מחלוקת בין הנשיא דונלד טראמפ וחברי הקונגרס הדמוקרטים סביב מימון חומה בגבול עם מקסיקו.

 

סטיבן מנושין סטיבן מנושין צילום: רויטרס

 

לפי מקורבים לשיחות, בסין מקווים שליו ינהל מו"מ מול נציב הסחר האמריקאי רוברט לייטייזר ומנושין. שיחות בדרג גבוה כזה נחשבות כמהותיות לקראת קבלת החלטות מרכזיות שיכולות להוביל לסיום מלחמת הסחר בין שתי הכלכלות הגדולות בעולם, שכבר שיבשה את המסחר בסחורות בשווי מיליארדי דולרים וטלטלה את השווקים העולמיים.

 

טראמפ דורש תנאי סחר טובים יותר מצד סין ושיפור ההתמודדות מול נושאים כמו גניבת קניין רוחני. לדבריו, ארה"ב נוחלת "הצלחה עצומה" במו"מ מול סין. 2 המדינות נמצאות בעיצומה של הפסקת אש של 90 יום עליה הסכימו טראמפ ונשיא סין שי ג'ינפינג בפגישתם בחודש שעבר בכנס מדינות G20 בארגנטינה. אולם, אם לא תחול התקדמות במגעים, טראמפ מאיים להטיל במרץ מכסים על סחורות סיניות נוספות בשווי 200 מיליארד דולר .

 

גם בצד הסיני נשמעים חיוביים. דובר של משרד המסחר הסיני מסר כי שני הצדדים "רציניים" ו"ישרים". עם זאת, הסינים דחו חלק מהתלונות האמריקאיות הנוגעות לקניין רוחני. בכל זאת, נרשמה התקדמות בנוגע להתחייבות הסינית לרכוש "כמות משמעותית" של מוצרי חקלאות ואנרגיה אמריקאיים. מאז פגישתם בדצמבר של טרמפ ושי, סין חזרה לרכוש סויה מארה"ב, זאת לאחר שביולי הטילה מכ של 25% על יבוא אמריקאי. סין גם הורידה את המכסים שהטילה על מכוניות אמריקאיות. 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x