$
כלכלה ומדיניות

בכיר איראני: עלה מספר הקונים הפוטנציאלים לנפט שלנו

סגן שר הנפט אמר כי הדבר מתרחש למרות הסנקציות האמריקאיות על איראן, וממשלתו מקווה למצוא קונים חדשים

שירות כלכליסט 12:1505.01.19
כל המדינות שקיבלו פטור מהממשל האמריקאי ומורשות להמשיך ולרכוש כמות מסוימת של נפט איראני, מצייתות לחוקים, כך לפי בכיר בסקטור האנרגיה האיראני. לדברי סגן שר הנפט, אמיר חוסיין זמאניניה, הממשלה האיראנית מקווה למצוא קונים חדשים, ואף נרשמה עלייה במספר הרוכשים הפוטנציאליים.

 

 

 

ארה"ב פרשה בשנה שעברה מהסכם הגרעין שהושג עם איראן והטילה מחדש את הסנקציות על המדינה, שמטרתן לפגוע בתעשיות הנפט והבנקאות. עם זאת, היא אפשרה לשמונה מדינות להמשיך באופן זמני לרכוש נפט מאיראן. "סין, הודו, יפן, דרום קוריאה ומדינות אחרות שקיבלו פטור מהממשל האמריקאי לא מוכנות לקנות אפילו חבית אחת יותר מאיראן", אמר זמאניניה לסוכנות הידיעות רויטרס. המדינות הנוספות שקיבלו פטור ל-180 יום הן איטליה, יוון, טאייוואן וטורקיה.

 

 

נשיא איראן חסן רוחאני נשיא איראן חסן רוחאני צילום: רויטרס

 

עם זאת הוא הוסיף כי "על אף הלחץ שמפעילה ארה"ב על שוק הנפט האיראני, מספר הקונים הפוטנציאלים של נפט איראני עלה משמעותית הודות לשוק התחרותי, חמדנות ורדיפה אחר יותר רווחים".

 

ממשל טראמפ מעוניין להפחית את יצוא הנפט האיראני לאפס במטרה לפגוע בתכניות החימוש הגרעיני של המדינה. איראן מצידה קראה למדינות אירופה, שעדיין מחויבות להסכם הגרעין, להתנגד לסנקציות על ידי הקמת מנגנון פיננסי שיאפשר את העברת התשלומים עבור הנפט. אולם, לדבריו של זמאניניה, המנגנון "יועיל, אבל לא יפתור לגמרי את הבעיות, כי ארה"ב תצליח להשפיע על כל פעולה אירופית".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x