$
כלכלה ומדיניות

פאוול: "הפד עשוי לבצע שינוי במדיניות, נבחן בסבלנות את ביצועי הכלכלה"

יו"ר הפד: "נהיה מוכנים לבצע שינויים במדיניות באופן מהיר וגמיש ולהשתמש בכלים העומדים לרשותינו כדי לתמוך בכלכלה"; הוא נתן כדוגמה את 2016 - אז בכירי הבנק אותתו כי ייתכנו 4 העלאות ריבית, אך בפועל העלו אותה פעם אחת; לדבריו, לא יתפטר אם טראמפ יבקש זאת

שירות כלכליסט 18:4404.01.19

יו"ר הפדרל ריזרב ג'רום פאוול אמר היום כי הבנק המרכזי האמריקאי יבחן את ביצועי הכלכלה בשנה הנוכחית, ויבצע שינויים במדיניות שלו אם הצמיחה תאט באופן בלתי צפוי.

 

פאוול נשא היום דברים באטלנטה לצד קודמיו בתפקיד, ג'נט ילן ובן ברננקי, בוועידה השנתית של האגודה האמריקאית לכלכלה. 

 

"כמו תמיד, המדיניות אינה מתקדמת בדרך קבועה, קל וחומר לאור נתוני האינפלציה החיוורים שהתקבלו באחרונה. אנחנו נהיה סבלניים ונבחן את תפקוד הכלכלה".

 

הפדרל ריזרב העלה את הריבית ארבע פעמים ב-2018, ואותת על שתי העלאות נוספות ב-2019. ואולם בשווקים חושבים אחרת - ולמעשה הסבירות להורדת ריבית השנה עומדת על 28%.  

 

במקביל, נשיא ארה"ב דונלד טראמפ מתח בחודשים האחרונים ביקורת נוקבת על מתווה העלאות הריבית של הפד, וטען כי הוא יפגע בכלכלה האמריקאית.

 

בהקשר זה,פאוול אמר היום בכנס, בתשובה לשאלה, כי לא יתפטר מתפקידו אם טראמפ יבקש ממנו לעשות כן. הוא גם ציין כי לא קיבל איתותים מהבית הלבן על אי-שביעות רצון ממדיניות הבנק המרכזי.

 

יו"ר הפד אמר עוד בנאומו כי באופן היסטורי, הפדרל ריזרב נוהג להתאים את המדיניות לתנאים הכלכליים. לדבריו, "הבנק תמיד מוכן לבצע שינויים משמעותיים במדיניות, כדי להשיג את יעדיו בתחום האינפלציה והתעסוקה".  

 

פאוול  ציין כדוגמה את 2016 - אז בכירי הבנק אותתו כי ייתכנו ארבע העלאות ריבית, אך בפועל העלו אותה פעם אחת בלבד, על רקע התנאים הפיננסיים והמצב הגיאו-פוליטי. 

 

"אף אחד לא יודע אם השנה הנוכחית תהיה כמו 2016. אבל אנחנו יודעים שנהיה מוכנים לבצע שינויים במדיניות שלנו באופן מהיר וגמיש ולהשתמש בכלים העומדים לרשותינו כדי לתמוך בכלכלה - כך ששוק העבודה יישאר חזק, והאינפלציה תהיה ליד היעד, 2%", אמר פאוול.

 

 

ג'רום פאוול ג'רום פאוול צילום: בלומברג

 

 

 

 

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x