כלכלה ומדיניות

משבר החומה: טראמפ שוקל להכריז על מצב חירום ולעקוף את הקונגרס

טראמפ נועד עם בכירים דמוקרטים בקונגרס, אך הצדדים לא הגיעו להסכמה בנוגע לאישור התקציב לבניית החומה עם מקסיקו; ההשבתה החלקית של הממשל נמשכת; טראמפ: "יכול להכריז על מצב חירום לאומי כדי לבנות את החומה - גם ללא אישור הקונגרס"; מנהיג הדמוקרטים בסנאט: "הוא אמר כי ישאיר את הממשלה סגור - חודשים ואף שנים"

שירות כלכליסט 08:1805.01.19

נכשל ניסיון להשיג הסכם בין נשיא ארה"ב דונלד טראמפ לבין הדמוקרטים בקונגרס, שיביא לסיום ההשבתה החלקית של הממשל, שהחלה לפני שבועיים. לדברי מנהיג המיעוט הדמוקרטי בסנאט, צא'ק שומר, לאחר הפגישה שנערכה היום (ו'), "טראמפ אמר כי ישאיר את הממשלה סגור - חודשים ואף שנים". בינתיים, טראמפ אמר הערב כי הוא "יכול להכריז על מצב חירום לאומי כדי לבנות את החומה - גם ללא אישור הקונגרס". הנשיא הוסיף כי צוות מיוחד יתכנס במהלך סוף השבוע כדי להגיע לפתרון המשבר .

 

 

 

טראמפ נפגש היום עם הבכירים בקונגרס; הנשיא דורש להקצות 5 מיליארד דולר לטובת הקמה חומה בגבול עם מקסיקו - אחת מהבטחות הבחירות שלו. יו"ר בית הנבחרים החדשה, ננסי פלוסי מהמפלגה הדמוקרטית, אמרה כי המחלוקת על אמצעי הביטחון בגבול לא תיפתר "עד שהנשיא יפתח מחדש את הממשל". טראמפ אמר כי הפגישה היתה "פרודוקטיבית". במהלך הדיון, יצאו נציגי הדמוקרטים מהחדר. "אמרנו לטראמפ שאנחנו צריכים שהוא יחזור בו מהשבתת הממשל. הוא התנגד".

 

במהלך מסיבת עיתונאים שכינס טראמפ אתמול, הוא התייחס לסוגיית החומה - ואמר: "טרוריסטים רבים מנסים להיכנס לארה"ב כין אין חומה שמפרידה. טרור הוא בעיה גדולה בכל הנוגע לגבולות". אחד הכתבים של אותו אם הוא שקל להכריז על מצב חירום לבניית החומה, וטראמפ ענה לו "כן, עשיתי זאת. אנחנו יכולים להכריז על מצב חירום בשל המצב הביטחוני בארצנו. אולי אעשה זת. אנחנו יכולים להכריז על מצב חירום לאומי ולבנות מהר מאוד. זו דרך אחרת לעשות זאת. אך אם נוכל לעשות זאת דרך מו"מ, ניתן לזה הזדמנות".

 

 

דגלי ארה"ב ומקסיקו דגלי ארה"ב ומקסיקו צילום: רויטרס

 

 

"תיאטרון פוליטי"

שלשום, לאחר השבעת הקונגרס החדש, אישרו הדמוקרטים בבית הנבחרים חקיקה לסיום השבתת הממשל. הם התעלמו מדרישת טראמפ לגבי החומה בגבול עם מקסיקו - סלע המחלוקת שגרם להשבתה מלכתחילה - ומאיום וטו מצד הבית הלבן. הסנאט שנמצא בשליטה רפובליקאית לא צפוי לאשר את ההחלטה.

 

מנהיג הרוב הרפובליקאי בסנאט, מיץ' מקונל, ציין שהחקיקה הדמוקרטית לא תעבור בסנאט. לדבריו, מדובר ב"תיאטרון פוליטי, לא בחקיקה פרדוקטיבית". הוא אמר עוד כי הסנאט לא יאמץ אף החלטה שלא תזכה לאישור טראמפ, ולא "יבזבז על כך זמן".

 

 צ'אק שומר צ'אק שומר צילום: בלומברג

 

 

ההשבתה, הנוגעת לכ-800 אלף עובדי מדינה, החלה בעקבות דרישתו של טראמפ מהחודש שעבר להקצאת כספים לבניית החומה בגבול בין ארה"ב למקסיקו כחלק מכל חקיקה עתידית לגבי מימון סוכנויות ממשלתיות. חוסר הסכמה בקונגרס הביא לדחיית ההצעה ולהשבתה החלקית.

  

החוק למימון מחלקת ביטחון המולדת שאישר אתמול בית הנבחרים כולל בין השאר 1.3 מיליארד לבניית גדרות בגבול ו-300 מיליון דולר עבור אמצעי ביטחון נוספים, כולל טכנולוגיה ומצלמות.

 

חלקה השני של החבילה כולל תקצוב של סוכנויות פדרליות אחרות שכרגע לא מתוקצבות, בהן משרדי החקלאות, הפנים, התחבורה, המסחר והמשפטים - זאת עד 30 בספטמבר, סוף השנה הפיסקאלית הנוכחית.

  

"אנחנו לא בונים חומה. אין לזה שום קשר לפוליטיקה. זה קשור לכך שהצבת חומה בין שתי מדינות היא דבר בלתי מוסרי. זו דרך חשיבה מיושנת. וזה לא יעיל כלכלית", כך אמרה פלוסי לכתבים אתמול.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x