$
כלכלה ומדיניות

טראמפ לא מרפה מהפד: "הם הבעיה המרכזית בכלכלה שלנו"

הנשיא ממשיך בהתקפותיו בעקבות העלאת הריבית, וצייץ בטוויטר כי לבנק המרכזי "אין רגש לשוק, כמו שחקן גולף חזק שאינו יכול להשיג נקודות כי אין לו טאץ'"

שירות כלכליסט 18:3824.12.18

לאחר שבסוף השבוע פורסם כי נשיא ארה"ב דונלד טראמפ בודק את האפשרות לפטר את יו"ר הפדרל ריזרב ג'רום פאוול בעקבות אי שביעות רצונו ממתווה העלאת הריבית, המשיך היום (ב') הנשיא את התקפותיו על הפד. בציוץ בטוויטר כתב הנשיא כי "הבעיה היחידה בכלכלה שלנו היא הפד. אין להם רגש לשוק, הם לא מבינים מלחמות סחר הכרחיות או דולר חזק או סגירת פעילות הממשל (Shutdown) בגלל הדמוקרטים בסוגיית הגבולות. הפד הוא כמו שחקן גולף חזק שאינו יכול להשיג נקודות כי אין לו טאץ'". 

 

 

 

טראמפ מתלונן מזה חודשים על העלאת הריבית בארה"ב (בשבוע שעבר הועלתה פעם נוספת ב-0.25% ל-2.5%-2.25%), והוא טוען שהדבר עוצר את תוכניותיו הכלכליות. לפי CNBC, תסכולו של הנשיא רק גובר בעקבות הירידות בשווקים, כאשר דאו ג'ונס ו-S&P 500 איבדו יותר מ-12% החודש, והם בדרכם לדצמבר הגרוע מאז שנת 1931.

 

 

 

העלאת הריבית בשבוע שעבר היתה הרביעית השנה והתשיעית מאז שב הבנק המרכזי למתווה העלאה בדצמבר 2015. טראמפ תקף את ההעלאות, ויומיים לפני ההחלטת הריבית אף צייץ בטוויטר כי "זה מדהים שבמצב בו הדולר חזק מאוד ולמעשה אין אינפלציה, העולם סביבנו מתפוצץ, פריז עולה בלהבות וסין בדרכה למטה, הפד שוקל עוד העלאת ריבית. תיהנו מהניצחון!".

 

הירידות בשוק ההון התגברו לאחר העלאת הריבית. המשקיעים קיוו שבנק יאט את קצב ההעלאות מוקדם יותר והם דואגים שהמהלך, יחד עם החלטת הפד להקטין את מאזן הנכסים שלו, יביאו להאטה כלכלית.

 

 

דונלד טראמפ דונלד טראמפ צילום: Douliery Olivier

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x