$
כלכלה ומדיניות

מנושין מרגיע: טראמפ מעולם לא רמז על כך שבכוונתו לפטר את יו"ר הבנק הפדרלי

שר האוצר האמריקאי אמר כי נשיא ארה"ב מתנגד בחריפות להעלאות הריבית של הבנק הפדרלי, אך ניסה גם להרגיע את הפרשה שעשויה להמשיך ולדרדר את השווקים בעולם

שירות כלכליסט 12:0023.12.18

דונלד טראמפ מתנגד בחריפות להעלאות הריבית של הבנק הפדרלי, אבל מעולם לא רמז על כך שבכוונתו לפטר את יו"ר הבנק, ג'רום פאוול. כך אמר אתמול (שבת) שר האוצר האמריקאי, סטיבן מנושין, בניסיון להרגיע את הפרשה שעשויה להמשיך ולדרדר את השווקים בעולם.

 

ביום שישי דיווח אתר בלומברג על כך שטראמפ דן בפיטורי יו"ר הבנק הפדרלי, לאחר שהבנק יצא בקמפיין שמטרתו הידוק המדיניות הכלכלית. בעקבות הקמפיין, חזר הנשיא ותקף את פאוול מתוך חשש שהמשך התנודתיות בשווקים, והסיכוי להרעת המצב הכלכלי, עלולים לפגוע בסיכוייו להיבחר מחדש ב-2020.

 

 

 

נגיד הבנק המרכזי, ג'רום פאוול, ונשיא ארה"ב, דונלד טראמפ נגיד הבנק המרכזי, ג'רום פאוול, ונשיא ארה"ב, דונלד טראמפ צילום: בלומברג

 

 

הנשיא האמריקאי ידוע לשמצה בכל הקשור להשתלחויותיו האישיות בבעלי תפקידים בשל מחלוקות בנושאי מדיניות, ובכל הקשור להפניית התסכולים שלו כלפי אנשי סגל הבית הלבן. מנושין צייץ בטוויטר שהוא דן לאחרונה בנושא מדיניות הבנק הפדרלי עם הנשיא, שאמר שהידוק המדיניות הכלכלית היא דבר "פשוט נורא" בתקופה בה הכלכלה צומחת. מנושין אמר גם שטראמפ הכחיש שבכוונתו לפטר את פאוול, אותו מינה לתפקיד לפני פחות משנה. לפני שהתפרסמו דבריו של מנושין, הכחישה גם מזכירת העיתונות של הבית הלבן, שרה סנדרס, את הכוונה לפטר את פאוול.

 

 

 

 

 

 

 

 

ממוצע מדד הדאו ג'ונס ירד השבוע ב-7% - השבוע הגרוע ביותר שלו מזה עשר שנים - בשל החששות מכך שהבנק הפדרלי יוביל להאטה כלכלית, לאחר שהעלה את שיעור הריבית בפעם הרביעית השנה. הדאו ג'ונס, לו הריע טראמפ כששבר שיאים מוקדם יותר השנה, משלים כעת ירידה כוללת של 9% ב-2018.

 

עד שטראמפ נכנס לתפקיד הנשיא, נשיאי ארה"ב לדורותיהם השתדלו להימנע מלבקר את הבנק הפדרלי בפומבי, מתוך רצון לשמר את עצמאותו - אפילו בנוגע לצעדים שלא היו מוסכמים עליהם. אך הנשיא הנוכחי מצייר בשיטתיות את החלטות הבנק כפוליטיות, מה שגורם למשקיעים רבים להירתע מההתפתחויות האחרונות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x