שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
כלכלה ומדיניות

הנשיא עצבני: טראמפ שוקל לפטר את יו"ר הפד, ג'רום פאוול

כך לפי ארבעה מקורות המצוטטים בסוכנות בלומברג; הנשיא זועם על פאוול בשל מתווה העלאת הריבית, ושוקל לבצע את המהלך למרות אזהרות יועציו; עם זאת, לא ברור אם יש לנשיא סמכות חוקית לפטר את פאוול

בלומברג 08:0822.12.18

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ שוקל לפטר את יו"ר הפדרל ריזרב, ג'רום פאוול, בעקבות אי שביעות רצונו ממתווה העלאת הריבית, כך מפרסמת היום (שבת) סוכנות הידיעות בלומברג המצטטת ארבעה גורמים המקורבים לנושא. היועצים בסביבת הנשיא אינם משוכנעים כי יבצע צעד זה ומקווים כי התפרצות הזעם שלו על פאוול תשכך במהלך תקופת החגים. חלקם אף הזהירו אותו שמדובר במהלך שעלול להיות הרה אסון. לא התקבלו תגובות מהבית הלבן ומהפד על דיווח זה.  

 

למרות האזהרות, לפי שניים מהגורמים הנשיא דיבר על אפשרות זו פעמים רבות בימים האחרונים. הנשיא תקף את פאוול ואת הפד ספר פעמים בשל העלאת הריבית, ורק בשבוע שעבר פרסם ציוץ בטוויטר לפיו "העולם מתפוצץ, והפד שוקל לבצע העלאה" - זאת לקראת החלטת הריבית. לדברי טראמפ, "זה מדהים שבמצב בו הדולר חזק מאוד ולמעשה אין אינפלציה, העולם סביבנו מתפוצץ, פריז עולה בלהבות וסין בדרכה למטה, הפד שוקל עוד העלאת ריבית. תיהנו מהניצחון!". השבוע אכן בוצעה ההעלאה ב-0.25%, לרמה של 2.25%-2.5%.

 

ג'רום פאוול ג'רום פאוול צילום: AFP

 

לפני כחודשיים תקף טראמפ את פאוול וציין כי הוא לא בטוח שלא טעה במינויו. "אני מאוד לא מרוצה - לאובמה היתה ריבית אפסית", אמר אז. במתקפה קודמת טען הנשיא שהפד "השתגע" בהעלאת הריבית.

 

חשש מפגיעה קשה בשווקים 

כל ניסיון מצידו של טראמפ לדחוק את פאוול מחוץ לפד יהיה בעל השפעה הרסנית ברחבי שוקי ההון, ויערער את אמון המשקיעים ביכולתו של הבנק המרכזי לנווט את הכלכלה בלי התערבות פוליטית. המהלך, אם ייצא לפועל, יקרה בתקופה שבה הבורסות בירידות חדות ומרבית המדדים המובילים נחלשו משמעותית מאז תחילת השנה.  

 


 

עם זאת, לא ברור אם יש לנשיא סמכות חוקית לפטר את פאוול. לפי חוק הפדרל רזרב, הנשיא יכול לפטר את מושלי הבנק המרכזי אם נמצאה לכך סיבה מוצדקת. מכיוון שהיו"ר משמש גם כמושל, חוק זה נוגע גם אליו לכאורה, אך החוקים בנוגע לפיטורי העומד בראש הבנק הם מעט עמומים יותר - כך סבור פיטר קונטי–בראון מאוניברסיטת פנסילבניה, שחיבר ספר על עצמאות הפד.

 

מהלך כזה מצידו של טראמפ יהווה פגיעה חסרת תקדים בעצמאות הבנק המרכזי. פאוול אמנם מונה על ידי הנשיא, אך לפי הדיווחים הוא מוטרד מהתעלמותו של טראמפ מחשיבות השמירה על עצמאות הבנק.

 

 

לפי המקורבים, התסכול של טראמפ ממעשיו של פאוול רק גבר בימים האחרונים לנוכח ההחלטה להעלות את הריבית – פעולה שלטענתו של טראמפ מאטה את הצמיחה הכלכלית. טראמפ טען בתגובה כי פאוול מתנהג בצורה "אגרסיבית מדי, הרבה יותר מדי". אולם מהלך לפיטוריו של פאוול עלול כאמור לגרום אף יותר נזק לכלכלה. אפילו שינויים שגרתיים בהנהלת הבנק יוצרים חוסר ודאות בשווקים. בעיה נוספת בהחלפת יו"ר לפני תום כהונתו היא במציאת מחליף שיסכים לקבל את התפקיד על אף ההתערבות הפוליטית.

 

תלונותיו של טראמפ - שנשמעו הן באופן ציבורי והן באופן פרטי - היו הקדימון לעזיבתם של בכירי ממשל את תפקידיהם, למשל במקרה של ראש הסגל בבית הלבן ג'ון קלי. השבוע הוכרז על עזיבתו של שר ההגנה ג'יימס מאטיס, וברקע לכל המהלכים - ההשבתה החלקית של הממשל שהחלה הלילה בשל מחלוקות תקציביות.

 

קבלו ניוזלטר יומי המסכם את חדשות היום ישירות למייל שלכם. לחצו להרשמה

בטל שלח
    לכל התגובות
    x