$
כלכלה ומדיניות

השבתה חלקית של הממשל בארה"ב; טראמפ: "אין מה לעשות בעניין"

האיומים התממשו, ולאחר שלא הושגה הסכמה בקונגרס על העברת תקציב לחומה בגבול עם מקסיקו, החלה השבתה של משרדים פדרליים; הנשיא: "אנחנו צריכים שהדמוקרטים ייתנו לנו את הקולות שלהם"; הדמוקרטים: "בית הנבחרים החדש בהובלתנו יעביר חקיקה שתאפשר פתיחה מחודשת בינואר"

שירות כלכליסט 07:5122.12.18

האיומים התממשו בעקבות חוסר הסכמה בקונגרס: חלק ממשרדי הממשל הפדרלי בארה"ב נסגרו החל מהלילה (שבת) בחצות - זאת לאחר שדרישתו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ להקצאת מימון בסך 5 מיליארד דולר לבניית החומה בגבול עם מקסיקו לא התקבלה. בית הנבחרים, שהרוב בו עדיין רפובליקאי, אמנם אישר אתמול את העברת הכסף אך הסנאט לא אישר זאת בשל התנגדות החברים הדמוקרטים. בתגובה חברי הסנאט הרפובליקנים סירבו לתמוך בהצעת חוק שהייתה מאפשרת את המשך הפעילות של המשרדים הממשלתיים עד פברואר.

 

לפיכך תשעה משרדים - כרבע מכלל הממשל הפדרלי - נסגרו לפעילות. ההשבתה תשפיע על מאות אלפי אמריקאים בתקופת חג המולד וחגיגות השנה החדשה. בעקבות המחלוקות, מעל 42 אלף עובדים פדרליים יעבדו באופן זמני בלי לקבל תשלום, ו-380 אלף עובדים נוספים צפויים לצאת לחופשה ללא תשלום.

 

 

 

היום מתוכננים להתקיים דיונים בבית הנבחרים ובסנאט בניסיון להתגבר על המחלוקות. עם זאת, הדמוקרטים לא מראים סימנים שבכוונתם לסגת מעמדתם, ולא צפויה הצבעה נוספת בעניין לפני יום ראשון.

 

 

הנשיא טראמפ הנשיא טראמפ צילום: איי אף פי

 

הנשיא משחק קשוח

אתמול הזהיר הנשיא כי ההשבתה עלולה להימשך "תקופה ארוכה מאוד". הלילה אמר טראמפ כי הוא מקווה שהשבתת הממשל לא תימשך זמן רב. "אנחנו הולכים להשבתה, אין שום דבר שאנחנו יכולים לעשות בקשר לזה, כי אנחנו צריכים שהדמוקרטים ייתנו לנו את הקולות שלהם", אמר טראמפ בסרטון שפרסם בחשבון הטוויטר שלו.

 

 

 

"המדינה הנהדרת שלנו חייבת אבטחה בגבול. אנחנו לא רוצים שייכנסו לפה אנשים שלא אמורים להיות פה. אנחנו רוצים שאנשים ייכנסו בהליך מסודר. זה מאוד מסוכן שם. סמים זורמים פנימה, יש סחר בבני אדם, כנופיות, כל כך הרבה בעיות. אנחנו לא רוצים אותם במדינה שלנו. "אנחנו צריכים מכשול גדול כדי למנוע את זה", הוסיף טראמפ. "תקראו לזה השבתה של הדמוקרטים, תקראו לזה איך שתרצו. אנחנו צריכים את עזרתם כדי לאשר את זה". טראמפ פנה לחברי המפלגה הדמוקרטית ואמר: "יש רשימה של דברים נפלאים שאנחנו צריכים כדי לשמור על המדינה שלנו מוגנת. אז בואו נצא לשם ונעבוד יחד, בתקווה שההשבתה לא תימשך זמן רב".

 

 

 צילום: גטי

 

בהצהרה משותפת מסרו מנהיג המיעוט הדמוקרטי בסנאט צ'אק שומר ומנהיגת המיעוט הדמוקרטי בבית הנבחרים ננסי פלוסי כי טראמפ נתקף ב"התקף זעם ילדותי ושכנע את חברי הסנאט הרפובליקנים לדחוף את המדינה שלנו להשבתה הרסנית באמצע תקופת החגים". עוד ציינו כי ההשבתה תימשך עד ה-3 בינואר לפחות.

 

"הדמוקרטים הגישו לרפובליקנים הצעות מרובות כדי להבטיח שהממשל ימשיך לתפקד, כולל הצעה שאושרה כבר בסנאט. כל ההצעות כללו מימון לאבטחת גבולות חזקה, הגיונית ואפקטיבית, אך לא לחומה הלא אפקטיבית והיקרה של הנשיא", נמסר בהצהרה, "אם הנשיא והרפובליקנים יבחרו להמשיך בהשבתה הזו, בית הנבחרים החדש בהובלת הדמוקרטים יעביר במהירות חקיקה שתאפשר את פתיחת הממשל מחדש בינואר".

 

טראמפ מאיים כבר תקופה להשבית חלקים מהממשל, זאת בעקבות כשלונו להבטיח את המימון לחומה – אחת ההבטחות המרכזיות בקמפיין הבחירות שלו. בתחילה טען כי מקסיקו תממן את היוזמה, אך בשכנה מדרום סירבו לעשות זאת. בשבוע שעבר הוא אף טען כי יהיה "גאה" להוביל להשבתה של הממשל בשל מאמציו לאבטח את הגבול. במהלך פגישה מצולמת בחדר הסגלגל אמר לשומר: "אני אהיה זה שישבית את הממשל. אני לא אאשים אותך בזה". עם זאת, טראמפ הפנה אתמול כאמור אצבע מאשימה כלפי הדמוקרטים.

 

במזכר שנשלח למשרדים הממשלתיים, הורה מנהל המשרד לניהול ותקציב בבית הלבן, מייק מולבני, "להוציא לפועל את התוכניות להשבתה מסודרת". המשרדים שהתקציב שלהם עדיין לא אושר כוללים את משרדי המשפטים, החוץ והביטחון הלאומי. לעומת זאת, משרד ההגנה ומשרד הבריאות זכו לתקציב מאושרים.

 

ההשבתה יוצאת לדרך על אף ששני בתי הקונגרס אישרו השבוע תקציבים. בסנאט אישרו ביום רביעי תקציב קצר טווח שהיה מאפשר את המשך הפעילות של הממשל עד 8 בפברואר. התקציב הזה לא כלל מימון לחומה. אולם, ביום חמישי התגבר הלחץ מצד השמרנים במפלגה הרפובליקנית על טראמפ להטיל וטו על הצעת התקציב. בעקבות זאת, הרפובליקנים הוסיפו תקציב עבור החומה – ההצעה הזו אמנם אושרה בבית הנבחרים אך נדחתה כאמור בהצבעה חוזרת בסנאט. שמור הציע כמה חלופות שיאפשרו את פעילות הממשל, אך בשלב זה לא ברור איזו מהן, אם בכלל, תזכה להסכמה בסנאט ובבית הנבחרים.

 

השבתות של הממשל מתרחשות כמעט בכל קדנציה נשיאותית. בינואר השנה הושבת הממשל בעקבות מחלוקת על היחס למהגרים צעירים. באוקטובר 2013, בקדנציה של ברק אובמה, הושבת הממשל לתקופה של כשבועיים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x