$
כלכלה ומדיניות

התנגד לנסיגה מסוריה: שר ההגנה של טראמפ מתפטר

הנשיא דונלד טראמפ הודיע בטוויטר כי ג'יימס מאטיס יפרוש בסוף פברואר. "מגיע לך מזכיר הגנה שיסכים עם עמדותיך", כתב מאטיס במכתבו לנשיא - שלפי דיווחים התפטר במחאה על ההחלטה להסיג את כוחות ארה"ב מסוריה

ynet 07:3921.12.18
נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ הודיע הלילה (יום ו') בחשבון הטוויטר שלו כי מזכיר ההגנה, הגנרל לשעבר ג'יימס מאטיס, יפרוש בסוף חודש פברואר מתפקידו. ההודעה מגיעה לאחר שבין מאטיס לטראמפ התגלעה מחלוקת משמעותית בנוגע להחלטה להסיג את כוחותיה של ארה"ב מסוריה. במכתב ההתפטרות שלו לנשיא, כתב מאטיס כי "מגיע לך מזכיר הגנה שעמדותיו יהיו תואמות יותר לשלך".

 

לפי דיווחים בתקשורת האמריקנית, בין היתר ב-CNN ובניו יורק טיימס, החלטתו של מאטיס להתפטר התקבלה במחאה על ההחלטה לסגת מסוריה. לפי הדיווחים, מאטיס נפגש אתמול עם טראמפ וניסה לגרום לו לשנות את עמדתו בנושא - אך לאחר שנכשל החליט להתפטר. ב-CNN דווח עוד כי מאטיס הגיע לבית הלבן "זועם" - לאחר שקרא דיווחים על כך ששר ההגנה הטורקי איים להרוג את בעלי בריתה הכורדים של ארה"ב בסוריה, ו"לשים אותם בשוחות" לאחר שארה"ב תצא מהמדינה. בתוך כך, בארה"ב דווח כי טראמפ הורה להסיג חצי מהכוחות האמריקניים שמוצבים באפגניסטן - דבר שגם לו מאטיס מתנגד.

 

הנשיא לא התייחס למחלוקות הללו בהודעתו בטוויטר, והודה למאטיס על שירותו בשנתיים האחרונות. טראמפ כתב כי מאטיס ביצע את תפקידו ב"הצטיינות", והוסיף: "במהלך תקופתו הושגה התקדמות משמעותית, במיוחד בכל הנוגע לרכישת ציוד לחימה חדש. הגנרל מאטיס עזר לי לגרום לבעלות ברית ומדינות אחרות לשלם את חלקן הראוי במסגרת התחייבויות צבאיות". הוא ציין כי ימנה מזכיר הגנה חדש "במהרה".

  

 

במכתב ההתפטרות שלו, ציין מאטיס כי הוא מאמין שעל ארצות הברית לכבד את את בעלות בריתה, לשמור על מערכת יחסים חזקה עימן ולהיות "חד-משמעית" בהתנהלותה כלפי מדינות יריבות - במיוחד רוסיה וסין. "בגלל שמגיע לך מזכיר הגנה שעמדותיו תואמות יותר לשלך בנושאים אלו ואחרים, אני מאמין שזה נכון עבורי לפרוש מתפקידי", כתב.

 

גורמי ממשל דיווחו כי מאטיס סבור שעל ארה"ב להשאיר כוח מצומצם בסוריה והזהיר כי הנסיגה תגרום ל"כאוס נוסף" באזור. לפי מאטיס, כמו גם בכירים אחרים בממשל, על צבא ארה"ב להישאר בסוריה בטווח הארוך כדי לסייע לוודא שדאעש לא יוכל לשוב ולהתעצם.

 

 

ג'יימס מאטיס ג'יימס מאטיס צילום: אי פי איי

בוושינגטון פוסט דווח שלשום כי מעמדו של מאטיס בבית הלבן התערער באופן משמעותי בחודשים האחרונים, וכי הוא מודר מדיונים חשובים בנושאי ביטחון לאומי. בין היתר, מאטיס היה מתוסכל על כך שטראמפ לא קיבל את המלצתו למנות את הגנרל דייוויד גולדפיין, ראש מטה חיל האוויר, למחליפו של הגנרל ג'וזף דנפורד כראש המטות המשולבים. במקום זאת, טראמפ מינה לתפקיד את הגנרל מארק מילי, ראש מטה הצבא.

  

מאטיס הוא האחרון בשורה של בכירים בממשל של טראמפ שפורשים או פוטרו על ידיו, מאז כניסתו לתפקיד הנשיא לפני פחות משנתיים - במה שבארה"ב רואים כעדות נוספת לחוסר היציבות מאחורי הקלעים בבית הלבן. לפני כשבוע הודיע הנשיא כי מזכיר הפנים ראיין זינקי יפרוש בסוף השנה - זמן קצר לאחר שהכריז על מינויו של מיק מולבייני לראש סגל הבית הלבן - במקומו של ג'ון קלי שפורש גם הוא.

 

הנסיגה האמריקנית מעוררת חששות כבדים בארה"ב ובקרב בעלות בריתה כי המהלך יגרום לנזק ארוך טווח שישחק לידי בעלי הברית של נשיא סוריה בשאר אסד - רוסיה ואיראן. בישראל התקבלה ההחלטה בהפתעה, וראש הממשלה בנימין נתניהו דן אתמול עם טראמפ על המשך שיתוף הפעולה נגד איראן. לדברי נתניהו, ישראל תמשיך לפעול בסוריה כדי למנוע את הניסיונות האיראניים להתבסס צבאית נגד ישראל. "לא נפחית את מאמצינו אלא נרחיב אותם", אמר נתניהו.

   

אתמול התייחס טראמפ לנושא וצייץ בחשבון הטוויטר שלו כי "ארה"ב לא מעוניינת בתפקיד השוטר של המזרח התיכון", בייחוד בשל העובדה שהיא "אינה מקבלת דבר מכך". טראמפ הסביר את ההחלטה בכך ש"ארה"ב הביסה את דאעש בסוריה, וזו הייתה הסיבה היחידה להיות שם במהלך כהונתי. כעת שאחרים יילחמו". לפי ההערכות, כאלפיים חיילים מוצבים על אדמת סוריה. הנסיגה, על פי דיווחים, תימשך עד שלושה חודשים - אך כל אנשי מחלקת המדינה שהיו במדינה הספיקו לעזוב אותה.

  

לפני שמונה על ידי טראמפ למזכיר ההגנה ב-2017, מאטיס בן ה-68 הוביל בשנים 2013-2010 את הפיקוד המרכזי של צבא ארה"ב, האחראי לפעולות באזור שמתפרש מקרן אפריקה דרך המזרח התיכון ועד מרכז אסיה, כולל אפגניסטן ופקיסטן. במהלך התקופה הזו התגלעו חילוקי דעות בינו לבין ממשל אובמה בנוגע להתנהלות מול איראן ולמדיניות האמריקנית באפגניסטן.

 

מאטיס שימש מפקד במלחמות בעיראק ובאפגניסטן ונודע כאהוד על חייליו. הוא זכה לכינוי "הכלב המשוגע", והורעפו עליו תשבוחות בגלל האופן שבו הוביל את הנחתים האמריקנים בקרב פלוג'ה בעיראק ב-2004 - מהקשים שבמלחמת המפרץ השנייה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x