$
עולם

נמצאה הדרך להמשיך מסחר עם איראן: שוויץ תמכור מזון וציוד רפואי כ"סיוע הומניטרי"

היוזמה השוויצרית תואמת את המחויבות האמריקאית להמשיך ולאפשר מסחר הומיניטרי עם איראן - הפרטים של המהלך נמצאים בדיונים מול הרשויות בארה"ב ובאיראן ועדיין אין תאריך יעד למימושו בפועל

שירות כלכליסט 14:0119.12.18

שוויץ מקדמת יוזמה שתאפשר לחברות שלה למכור מזון, תרופות וציוד רפואי לאיראן, זאת באמצעות תכנית לסיוע הומניטרי, שזכה באישור הממשל האמריקאי ולא ייחשב כמפר את הסנקציות שהוטלו על המדינה - כך מדווח הפיננשל טיימס.  

פרטי היוזמה, שנקראת 'התכנית לסיוע הומיניטרי', עדיין בדיונים מול הרשויות בארה"ב ובאיראן, אך היא צפויה לצאת לדרך במקביל למאמצי האיחוד האירופי להקים מנגנון דומה, שיאפשר לממן מסחר נרחב יותר עם איראן. המאמצים המקבילים הללו מדגישים את חוסר ההסכמה בקרב מדינות רבות עם החלטתו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ לסגת מתכנית הגרעין עם איראן. 

 

היוזמה השוויצרית תואמת את המחויבות האמריקאית להמשיך ולאפשר מסחר הומיניטרי עם איראן. לעומת זאת, בממשל טוענים כי מאמצי האיחוד האירופי מפרים את הסנקציות שהטילה ארה"ב על תעשיות כמו נפט ופיננסים. בשוויץ עוד לא יכולים לספק תאריך להשקת היוזמה.

 

 "הדיונים נמשכים עם הרשויות בארה"ב, באיראן והחברות השוויצריות", מסר לעיתון דובר המשרד לעניינים כלכליים בשוויץ. מחברת התרופות השוויצרית רוש נמסר כי הם מודעים לכך שמתקיימים "דיונים על ערוץ מימון אלטרנטיבי לצרכים הומניטריים", אך לא הגיבו מעבר לכך.

 

אף שהדיונים נמשכים, במשרד החוץ האמריקאי כבר הביעו הסכמה למהלכים. "אנחנו מבינים את החשיבות של הפעילות הזו, שכן היא עוזרת לעם האיראני", מסרו. "ארה"ב ממשיכה לאפשר מכירה של סחורות חקלאיות, מזון, תרופות וציוד רפואי לאיראן".

 

הריאל האיראני נחלש השנה ב-50%, והוביל לעליית מחירי המזון והתרופות. לפי נתוני הבנק המרכזי, נרשם בנובמבר זינוק של 60% במחירי המזון לעומת השנה שעברה. בעוד שהממשלה ממשיכה לטעון שאין מחסור חמור בתרופות, אנשים רבים מתלוננים שטיפולים למחלות קשות כמו סרטן התייקרו פי 3, זאת אם הם בכלל מצליחים למצוא את התרופה.

 

באיחוד האירופי מקווים שהיוזמה שלהם למסחר עם איראן תתחיל לפעול כבר בסוף החודש, כך לפי שרת החוץ של האיחוד פדריקה מוגריני. אולם, היוזמה, בהובלת צרפת, גרמניה ובריטניה, נתקלה בכמה מכשולים שמעכבים את התקדמותה.

 

 

נשיא איראן חסן רוחאני נשיא איראן חסן רוחאני צילום: איי פי

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x