$
כלכלה ומדיניות

טראמפ שוב תוקף את הפד: "העולם מתפוצץ והם שוקלים העלאת ריבית"

הפד בראשות ג'רום פאוול צפוי להעלות מחרתיים את הריבית בפעם הרביעית השנה, וטראמפ עולה למתקפה; לפי אתר "ביזנס אינסיידר", הדבר יוסיף כמיליון דולר כל שנה להלוואות של עסקים הקשורים לטראמפ

שירות כלכליסט 19:3717.12.18

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ שוב תוקף את הפד בראשות ג'רום פאוול על כוונתו להעלות את הריבית: בציוץ שפרסם היום (ב') בטוויטר כתב הנשיא כי "זה מדהים שבמצב בו הדולר חזק מאוד ולמעשה אין אינפלציה, העולם סביבנו מתפוצץ, פריז עולה בלהבות וסין בדרכה למטה, הפד שוקל עוד העלאת ריבית. תיהנו מהניצחון!". 

 

 

הפד העלה השנה את הריבית שלוש פעמים - והיא עומדת עתה על רמה של 2%-2.25%. הוא צפוי להעלות אותה ב-0.25%, והדבר יגדיל את עלות ההלוואות של האמריקאים. לפי אתר "ביזנס אינסיידר", הדבר יוסיף כמיליון דולר כל שנה להלוואות של עסקים הקשורים לטראמפ. סוכנות הידיעות בלומברג פרסמה בחודש שעבר שלנשיא יש הלוואות הקשורות ישירות לריבית הפד, וזאת בסך 340 מיליון דולר. מאז השבעתו לפני כשנתיים נוספו להן 5.1 מיליון דולר בכל שנה בשל העלאות הריבית.

 

 

 

נשיאי ארה"ב אינם נוהגים בדרך כלל להגיב על החלטות הריבית בשל עצמאות הבנק המרכזי, אך הדבר לא ממש חל על טראמפ שתוקף את פאוול על ההעלאות שביצע השנה. עם זאת, קיים קונצנזוס בין כלכלנים ומחוקקים, הן מהמפלגה הדמוקרטית והן מהמפלגה הריפובליקנית, שהעלאת ריבית נחוצה מדי פעם כדי למנוע אינפלציה.

 

דונלד טראמפ דונלד טראמפ צילום: איי אף פי

 

"זה סוג של מלכוד 22 עבור הפד", כך אמר ניל דאטה, כלכלן ראשי ב-Renaissance Macro Research, "אני סבור שטראמפ מעלה נקודות טובות מאוד, למען ההגינות. אם הם נמנעים מהעלאת ריבית - האם זה אומר שהם חוששים מטראמפ? ואם כן - האם הם מתחמקים מהנתונים הכלכליים? מה נראה יותר גרוע עבור הפד? אני חושב שההתעלמות מהנתונים".

 

לפני כחודשיים תקף טראמפ את פאוול וציין כי הוא לא בטוח שלא טעה במינויו. "אני מאוד לא מרוצה - לאובמה היתה ריבית אפסית", אמר אז. במתקפה קודמת טען הנשיא שהפד "השתגע" בהעלאת הריבית.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x