$
כלכלה ומדיניות

עוד מכה לאיראן: רוסנפט מפסיקה את פעילותה במדינה

לפי דיווחים שונים, יצרנית הנפט הגדולה ברוסיה ביצעה את המהלך בין היתר בעקבות הסנקציות האמריקאיות על איראן; בכך היא מצטרפת לחברות רוסיות אחרות שנטשו את הרפובליקה האיסלאמית

שירות כלכליסט 11:0515.12.18

יצרנית הנפט הגדולה ברוסיה, רוסנפט, החליטה להפסיק את פעילותה עם איראן ואת ההשקעה המשותפת בשווי 30 מיליארד דולר בפרויקטי גז ונפט ברפובליקה האיסלאמית, כך דיווח אתמול (ו') האתר OILPRICE. האתר מתבסס על פרסום ביומון העסקי הרוסי "וודומוסטי", המצטט שלושה מקורות המקורבים לצמרת החברה.

 

 

 

לפי הדיווח, רוסנפט וחברת הנפט הלאומית האיראנית (NIOC) חתמו בנובמבר שנה שעברה על מפת דרכים לשיתוף פעולה אסטרטגי בתחום הנפט והגז באיראן – שיתוף פעולה אשר מנכ"ל רוסנפט איגור סצ'ין אמר שיכלול השקעה בהיקף של 30 מיליארד דולר. באותה תקופה ציטטה התקשורת הרוסית את סצ'ין כאומר שהצדדים עשויים לחתום בקרוב על כמה הסכמים, ושהתפוקה הכוללת מהפרויקטים האלה עשויה להגיע ל-55 מיליון טונות של נפט מדי שנה, השוות לכ-1.1 מיליון חביות. אך לאחרונה שקלה רוסנפט מחדש את קשריה עם איראן, זאת בעקבות הסנקציות האמריקאיות על המדינה והשינוי באסטרטגיה של החברה לטובת התמקדות בהגדלת התפוקה ברוסיה. על פי אנליסטים ששוחחו עם וודומוסטי, מדובר במהלך חכם מצד רוסנפט כיוון שהסיכונים באיראן הינם גבוהים מהתגמולים האפשריים, וכיוון שטהרן בכל מקרה לא הציע תנאים אטרקטיביים עבור משקיעים בינלאומיים. רוסנפט מצטרפת בכך לחברת זרובז'נפט הרוסית, אשר הפסיקה את פעילותה באיראן מספר ימים לפני חזרתן לתוקף של הסנקציות האמריקאיות.

 

מתקן של רוסנפט מתקן של רוסנפט צילום: בלומברג

 

מוקדם יותר השנה חתמה חברת האנרגיה האיראנית בשם דאנה אנרג'י, שחברה בקונסורציום אותו מובילה זרובז'נפט, על הסכם עם NIOC לפיתוח מחדש של שדות הנפט אבאן ופיידר מערב בהיקף של 740 מיליון דולר. אך כאמור החברה הרוסית החליטה לנתק את קשריה עם איראן. "זרובז'נפט עזבה את כל הפרויקטים שלה באיראן עקב הסנקציות, והסכנה לאובדן הכנסות במטבע זר שנובעות מהן", כך אמר מקור בחברה לרויטרס בתחילת נובמבר.

 

Lukoil, יצרנית הנפט השנייה בגודלה ברוסיה, הודיעה כבר במאי שהיא משהה את תכניותיה לפיתוח פרויקטים באיראן עקב הסנקציות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x