$
כלכלה ומדיניות

טראמפ בחר במיק מולבני לכהן כראש הסגל הבא של הבית הלבן

הנשיא האמריקאי צייץ בטוויטר כי מולבני, שמשמש כממונה על התקציב, ימונה לראש הסגל בפועל במקום ג'ון קלי. גורם בממשל אמר כי כהונתו של מולבני, מחוקק רפובליקני לשעבר שנחשב לשמרן ביותר, לא מוגבלת בזמן

שירות כלכליסט 08:2315.12.18
נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ הודיע הלילה (שבת) כי בחר במיק מולבני, הממונה על התקציב בבית הלבן וראש הרשות להגנת הצרכן, לכהן כראש הסגל שלו במקומו של ג'ון קלי. טראמפ ציין כי מולבני יכהן כראש הסגל בפועל, כלומר לא באופן קבוע, וכי קלי יישאר בתפקידו עד לסוף החודש.

 

 

 

"אני שמח להודיע כי מיק מולבני, מנהל משרד הניהול והתקציב, ימונה לראש סגל הבית הלבן בפועל, ויחליף את הגנרל ג'ון קלי, אשר שירת את ארצנו בהצטיינות", כתב הנשיא בחשבון הטוויטר שלו. "מיק עשה עבודה יוצאת מן הכלל בממשל, ואני מצפה לעבוד עימו במסגרת תפקידו החדש כדי להמשיך לעשות את אמריקה לגדולה שוב!", הוסיף.

 

 

מיק מולבני מיק מולבני צילום: אי פי איי

 

על אף שטראמפ ציין כאמור כי מולבני יכהן כראש הסגל בפועל, גורם בבית הלבן, ששמר על אנונימיות, מסר כי כהונתו בתפקיד של מולבני אינה מוגבלת בזמן. המינוי, בניגוד לתפקידים אחרים כגון זה של השגרירה החדשה באו"ם הת'ר נאוארט - לא דורש את אישור הסנאט.

 

 

 

מולבני כיהן בעבר כחבר קונגרס רפובליקני, ונחשב לשמרן ביותר ולמזוהה עם תנועת "מסיבת התה". הגורם האמריקאי ציין כי ניסיונו בתחום החקיקה היה סיבה מרכזית לבחירה בו. "הוא נבחר בגלל שהנשיא מחבב אותו. הם מסתדרים אחד עם השני", אמר. מולבני כיהן כחבר בבית הנבחרים מטעם מדינת דרום קרוליינה משנת 2011 ועד ינואר 2017, אז מונה על ידי טראמפ לתפקידו הנוכחי כממונה על התקציב. מי שיחליף אותו בתפקיד זה הוא סגנו, רוס ווט.

 

מולבני יהיה האיש השלישי בתפקיד ראש הסגל תחת טראמפ, שעדיין לא השלים את חצייה הראשון של כהונתו בת ארבע השנים. קלי, שאותו הוא כאמור יחליף, מונה על ידי טראמפ ביולי אשתקד להחליף את ראש הסגל הראשון של טראמפ, ריינס פריבוס.

 

דונלד טראמפ דונלד טראמפ צילום: גטי אימג'ס

 

הודעתו של הנשיא הלילה מגיעה שבוע בדיוק לאחר שהודיע כי ראש הסגל ג'ון קלי יעזוב את תפקידו עד סוף השנה. בחודשים האחרונים דווח שוב ושוב כי קלי מתכוון להתפטר מתפקידו וכי טראמפ טוען שקלי מסתיר ממנו מידע. קלי הוא הבכיר האחרון בשורה של בכירים שהתפטרו או פוטרו על-ידי טראמפ מאז כניסתו לתפקיד הנשיא לפני פחות משנתיים - במה שבארה"ב רואים כעדות נוספת לחוסר היציבות מאחורי הקלעים בבית הלבן.

 

"ג'ון קלי יעזוב - אני לא יודע אם אני יכול לומר 'יפרוש'", הצהיר אז טראמפ. "אבל הוא בחור נהדר. ג'ון קלי יעזוב עד לסוף השנה". המועמד המרכזי שתחילה דובר עליו להחלפתו של קלי היה ניק איירס בן ה-36, פעיל פוליטי רפובליקני ויועצו הבכיר של סגן הנשיא מייק פנס. עם זאת, בהמשך הודיע איירס כי יעזוב את הבית הלבן ולא יקבל על עצמו את התפקיד. לפי דיווחים בארה"ב, איירס דחה את התפקיד עקב דרישתו, שאליה טראמפ לא היה מוכן להסכים, לכהן בתפקיד באופן זמני בלבד מסיבות משפחתיות.

 

איירס לא היה היחידי שנשקל לתפקיד ושלל אפשרות זו. רק אתמול אמר כריס כריסטי, מושל ניו ג'רזי לשעבר, כי גם הוא לא יוכל לקבל על עצמו את האחריות בשל נסיבות משפחתיות. אדם נוסף שדווח כי היה מועמד לתפקיד הוא הסנאטור הרפובליקני לשעבר ריק סנטורום - אך גם הוא הסביר כי "מצבו המשפחתי" לא מאפשר זאת.

 

אתמול דווח בנוסף, בסוכנות הידיעות "רויטרס", כי מקורביו של טראמפ ייעצו לו לבחון את האפשרות של מינוי חתנו ויועצו הבכיר ג'ארד קושנר לתפקיד ראש הסגל. עם זאת, דוברת הבית הלבן, שרה האקבי סנדרס, הכחישה את הדיווח.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x