$
כלכלה ומדיניות

סין הסכימה לחתוך את המכסים על מכוניות מתוצרת ארה"ב

זאת משיעור של 40% ל-15%; סגן נשיא סין הודיע על כך לשר האוצר ולנציב הסחר של ארה"ב, אך טרם ברור מתי ייכנס הצעד לתוקף

שירות כלכליסט 21:0211.12.18

רגיעה במלחמת הסחר? סין הסכימה לחתוך את המכסים על מכוניות מתוצרת ארה"ב מ-40% ל-15%. סגן נשיא סין ליו הי הודיע לשר האוצר האמריקאי סטיבן מנוצ'ין ולנציב הסחר רובט לייטייזר על הצעד בשיחת טלפון שהתקיימה אתמול (ו') בערב, אך טרם ברור מתי הוא ייכנס לתוקף. בעקבות כך הגיבו השווקים בעליות.

 

 

 

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ פרסם הבוקר ציוץ לפיו "מתקיימות שיחות מועילות מאוד עם סין. היכונו להצהרות חשובות". זאת כשבוע לאחר שטראמפ ונשיא סין שי ג'ינפינג סיכמו בפסגת ה-G20 על הפסקה של 90 יום במלחמת הסחר בין המדינות, שכללה הטלת מכסים הדדית. לאחר אותה פגישה מסר הבית הלבן כי טראמפ הסכים להשאיר את המכס על סחורות סיניות בשיעור של 10%, ולא להעלות אותו לשיעור של 25% החל מ-1 בינואר, כפי שהתכוון.

 

 

 

בשנה שעברה ייצאה ארה"ב מכוניות לסין בהיקף של 10.2 מיליארד דולר, כך לפי משרד המסחר האמריקאי. לפי סקוט פול, נשיא האיגוד לייצור אמריקאי, "הורדת המסים היא מעודדת. אהיה מעודד יותר כשחסמים שאינם תעריפים יוסרו גם הם".

 

פסגת טראמפ ושי פסגת טראמפ ושי צילום: איי פי

 

לפי מרקטווץ', שלושת הבכירים דנו בשיחת הטלפון ברכישת מוצרים חקלאיים על ידי סין ושינוי במדיניותה של האחרונה, כך מסרו גורמים המכירים את פרטי השיחה.

 

לפי הודעת משרד המסחר הסיני, נועדה "לקדם את הצעדים הבאים" במו"מ בין הצדדים. לפי דיווחים שונים, ליו מתכוון להגיע לושינגטון בראשית השנה הבאה.

 

עם זאת, עדיין קיימים מתחים בין הצדדים לאחר מעצרה בקנדה של הבכירה בחברת וואווי, מנג וואנז'ו - וזאת לבקשת ארה"ב הטוענת כי האחרונה היתה שותפה בהפרת הסנקציות על איראן. צעד זה עורר זעם רב בסין, וחשש לצעדי תגמול מצידה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x