$
כלכלה ומדיניות

נשיא צרפת מקרון מבטל מסים ומעלה משכורות: "הכעס מוצדק"

אחרי חודש של מהומות, שבשיאן התפרעו מפגינים בפריז, שרפו מכוניות ובזזו חנויות, שבר הנשיא שתיקה ובנאום לאומה הודה: "הכעס שלכם מוצדק, חלק מהדברים שאמרתי פגעו באנשים". הוא הבטיח שייאבק במפגינים אלימים, אך הכריז על העלאת שכר המינימום ב-100 יורו וחזר בו מהעלאת מסים

ynet 22:0310.12.18

נשיא צרפת עמנואל מקרון שבר הערב (ב') שתיקה אחרי שבועות של עימותים אלימים בין מפגינים המוחים על יוקר המחיה לבין שוטרים. בנאום מיוחד לאומה אמר מקרון כי הכעס ברחבי צרפת הוא כעס עמוק ומוצדק, ובאופן נדיר הודה גם כי כמה מהדברים שהוא עצמו אמר פגעו באנשים.

 

 

אנשיו של מקרון הודיעו כבר אתמול על הנאום שיישא הערב, וכלי תקשורת בצרפת דיווחו מבעוד מועד כי בנאומו הוא צפוי להישמע מרוכך ולהציע ויתורים נוספים למפגינים.

 

בנאום הערב אכן הציג מקרון ויתורים שכאלה: הוא הודיע כי ביקש מהממשלה להעלות החל מינואר הקרוב את שכר המינימום ב-100 יורו בחודש, וכי בשנה הבאה תבוטל העלאת מס הביטוח הלאומי לגמלאים המרוויחים פחות מ-1,000 יורו בחודש. עוד הבטיח להאיץ את ההקלה במסים, וקרא לחברות לשלם בונוסים לעובדים הנתקלים בקשיים כלכליים.

נשיא צרפת עמנואל מקרון בנאום לאומה נשיא צרפת עמנואל מקרון בנאום לאומה צילום: איי פי

 

 

מקרון, שניצח בשנה שעברה בבחירות לנשיאות ברוב גדול, צנח בשבוע שעבר לשפל חדש בסקרים, ורק קצת יותר מ-20% מהצרפתים תומכים בו כעת. רבים מאשימים אותו כי הוא מנותק מהעם ומועיל רק לעשירים, וכמה הצהרות שלו בחודשים האחרונים, בין השאר ההצהרה שהמפגינים שהתפרעו בערי צרפת "צריכים להתבייש", רק גרמו לו להיראות מנותק יותר.

 

הערב ניסה מקרון להתגונן ואמר: "בשנה וחצי האחרונות לא הצלחנו להגיב על כל תחלואות 40 השנים האחרונות". שנה וחצי הוא הזמן שעבר מאז נבחר מקרון לנשיא.

אש בפריז במהלך המחאה בסוף השבוע האחרון אש בפריז במהלך המחאה בסוף השבוע האחרון צילום: רויטרס

 

לצד הושטת היד לפעילי המחאה ניסה מקרון להיראות כמי שעומד על שלו בכל הנוגע לשמירה על הסדר. הוא שב וכינה את האלימות שהפעילו חלק מהמפגינים "בלתי מתקבלת על הדעת", ואמר כי לא תהיה "מחילה" לאנשים העומדים מאחורי מעשים אלימים. הוא הדגיש כי שום כעס אינו מצדיק תקיפה של שוטרים או מעשי ביזה בחנויות, ואמר כי שני המעשים האלה מאיימים על החירות, שהיא ערך מקודש בצרפת.

 

תנועת המחאה "האפודים הצהובים" התעוררה על רקע כוונתו של נשיא צרפת להעלות בינואר את המס על הדלק. מקרון ואנשיו טענו אמנם כי הנשיא לא יחזור בו מהחלטתו, אבל על רקע המהומות הקשות ברחבי המדינה בשבועות האחרונים הודיעה ממשלת צרפת ביום שלישי שעבר כי העלאת המס תוקפא - ויממה אחר כך הוכרז כי היא תבוטל כליל. האפודים הצהובים נבחרו לסמל המחאה נגד העלאת מס הדלק משום שכל נהג בצרפת מחויב להחזיק אפוד מסוג זה במכוניתו למקרה חירום.

 

אף שהממשלה חזרה בה מהכוונה להעלות את מס הדלק, מפגיני "האפודים הצהובים" המשיכו במחאה. הם דרשו עוד ויתורים, בהם הפחתת מסים נוספים, העלאת שכר המינימום, הפחתת מחירי החשמל, הטבות רבות יותר לגמלאים ואפילו התפטרות של הנשיא מקרון.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x